Piłka ręczna. To był udany weekend wielkopolskich pierwszoligowców

To był udany weekend wielkopolskich drużyn w pierwszych ligach piłki ręcznej. Przegrał wprawdzie MKS Poznań, ale pozostałe zespoły zarówno kobiece jak i męskie wzbogaciły dorobek punktowy. Wśród kobiet zwycięstwa odniosły Polonia Kępno i Sparta Oborniki, a wśród mężczyzn Real Astromal Leszno, Wolsztyniak i MKS Kalisz. Remisem musiała zadowolić się Ostrovia.

MKS Poznań zmierzył się W Piotrkowie Trybunalskim z Piotrkowianinem i nie dał rady wyżej notowanemu rywalowi. Porażka poznaniaków 28:33, nie oddaje wyraźnej przewagi gospodarzy, która od początku nie podlegała dyskusji. Po kwadransie drugiej połowy miejscowi prowadzili już 28:17 i gdyby nie rozluźnienie w ostatnich minutach, mogli i powinni wygrać znacznie wyżej.

Pomyślną passę kontynuuje Real Astromal Leszno, który tym razem po interesującym meczu pokonał u siebie Vetrex Sokół Kościerzyna 23:20. Strefa spadkowa już coraz dalej od drużyny trenera Ryszarda Kmiecika. Gospodarze w 54. minucie wypracowali pięć goli przewagi (20:15) i nie pozwolili odebrać sobie zwycięstwa, choć goście zniwelowali nawet straty do jednego gola (21:20)

Nadspodziewanie wiele emocji było w Wolsztynie, gdzie Wolsztyniak ledwo, ledwo 31:30 wygrał z zamykającym tabelę MKS Henri Lloyd Brodnica. Bohaterem w zespole gospodarzy okazał się powracający do drużyny bramkarz Marek Wieczorek, którego skuteczne interwencje w końcówce meczu pozwoliły podopiecznym trenera Wojciecha Hanyża uniknąć wpadki.

W Ostrowie Wielkopolskim Ostrovia nie ustępowała wiceliderowi tabeli. Podopieczni Witolda Rojka, mimo słabszych fragmentów gry, walczyli do końca i w nagrodę wywalczyli cenny remis. Wyrównującą bramkę 45 sekund przed ostatnią syreną zdobył Michał Bałwas. W Kaliszu tamtejszy MKS bez problemów, aż 11 bramkami ograł SPR Tarnów. Ponownie świetne zawody rozegrał bramkarz kaliszan Tymon Trojański.

W pierwszej lidze kobiet serię niepowodzeń przerwała wreszcie Sparta Oborniki. Podopieczne trenera Tomasza Konitza pokonały u siebie AZS AWF Warszawa 32:27 udowadniając, że jeszcze nie zrezygnowały z walki o pozostanie na zapleczu Superligi.

Z kolei Polonia Kępno wygrywając przed własną widownią z SMS ZPRP Płock 28:22 przedłużyły swe szanse na lokatę na podium na koniec rozgrywek. W Kępnie licealistki z Płocka dzielnie walczyły, ale gospodynie w drugiej połowie w okresie siedmiu minut rzuciły pięć bramek z rzędu, nie tracąc ani jednej i przy wyniku 28:19 mecz był rozstrzygnięty.

Piotrkowianin – MKS Poznań 33:28 (18:13). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Przedpełski 5, Martyński 5, Pochopień 5, Tokaj 5.

Wolsztyniak – MKS Henri Lloyd Brodnica 31:30 (19:14).
Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: Chrapa 5, P. Szutta 5, Raczkowiak 4, Wajs 4.

Real Astromal Leszno – Vetrex Sokół Kościerzyna 23:20 (9:9). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Krystkowiak 8, Giernas 4, Przekwas 4, Wąsiewicz 4.

Ostrovia Ostrów Wielkopolski – KSSPR Końskie 30:30 (16:18). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Bielec 6, Galewski 5, Dutkiewicz 4, Jedwabny 4, Kierzek 4.

MKS Kalisz – SPR Tarnów 34:23 (15:12). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Surosz 9, Sieg 6, Adamski 4, Krzywda 4, Nowakowski 4, Wawrzyniak 4.

Sparta Oborniki – AZS AWF Warszawa 32:27 (12:12). Najwięcej bramek dla Sparty: Racka 8, Gładecka 6, Wasiak 6, Filoda 5, Niedzielska 4.

Polonia Kępno – SMS ZPRP Płock 28:22 (16:13). Najwięcej bramek dla Polonii: Grozdanowska 6, Gałka 5, Fijałkowska 5, Bielecka 4.