Piłka ręczna. W wielkopolskich derbach Wolsztyniak bez problemów wygrał z MKS w Poznaniu

Wolsztyniak (czerwone stroje) wygrał w Poznaniu z MKS
Wolsztyniak (czerwone stroje) wygrał w Poznaniu z MKS Waldemar Wylegalski
Głównym wydarzeniem szóstej kolejki w pierwszej lidze piłki ręcznej mężczyzn w grupie A było spotkanie, w którym dotychczasowy wicelider tabeli Real Astromal Leszno przed własną widownią przegrał z pozostającym bez straty punktu liderem Wybrzeżem Gdańsk 22:25. Na drugie miejsce awansowała w tej sytuacji Nielba Wągrowiec, która na wyjeździe pokonała Kar- DO Spójnię Gdynia 34:22. W derbach Wielkopolski MKS Poznań uległ u siebie Wolsztyniakowi 21:31.

Mecz w Lesznie dostarczył wielu emocji. Podopieczni Ryszarda Kmiecika przez 41 minut radzili sobie bardzo dobrze, prowadząc.na początku drugiej połowy 12:8. Między 41. a 52. minutą stracili jednak 10 bramek przy dwóch zdobytych i zeszli z parkietu pokonani.

Derby w hali Gimnazjum nr 54 przy ulicy Newtona od początku przebiegały pod dyktando Wolsztyniaka, który szybko wypracował sobie kilkubramkową przewagę. MKS Poznań przed przerwą zdołał wprawdzie niemal odrobić stratę, a zaraz po zmianie stron doprowadził nawet do wyrównania (14:14), ale dwie kolejne bramki rzucili goście z Wolsztyna i prowadzenia już nie oddali. Zwłaszcza końcówka spotkania w wykonaniu przyjezdnych była dla poznaniaków zabójcza. W ostatnich 13 minutach zespół trenera Domana Leitgebera nie zdołał zdobyć żadnego gola.Wolsztyniak wygrał 31:21. Była to pierwsza porażka MKS Poznań przed własną widownią od ponad 1,5 roku.

W Gdyni rywalom Nielby na nawiązanie walki z faworytem sił starczyło tylko do przerwy (w 17. minucie zaledwie 11:10 dla Nielby). W drugiej połowie przewaga wągrowiczan była już zdecydowana, stąd wysoka wygrana z Kar- DO Spójną 34:22.

Grunwald Poznań uległ na wyjeździe ekipie Wójcik Meble Elbląg 26:30. O porażce wojskowych zadecydowało kilka minut pierwszej połowy, kiedy gospodarze zdobyli sześć bramek z rzędu. Tych strat poznaniakom nie udało się już odrobić, zmniejszyli jedynie nieco rozmiary przegranej.

W derbowym spotkaniu w grupie B po bardzo zaciętym, wyrównanym spotkaniu, w którym w rolach głównych wystąpili bramkarze, MKS Kalisz zremisował u siebie z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 23:23. W ostatniej minucie po golu Mariusza Kuśmierczyka gospodarze po raz pierwszy w drugiej połowie wyszli na prowadzenie, ale Ostrovia nie rezygnowała i została za to nagrodzona. W ostatniej akcji meczu waleczny zespół z Ostrowa doprowadził do remisu i wywiózł z trudnego terenu cenny punkt. Bramkę rzucił Arkadiusz Galewski.

W pierwszej lidze kobiet przełamała się drużyna Sparty Oborniki. Podopieczne Piotra Konitza pewnie pokonały przed własną widownią Słupię Słupsk 36:23. Spartanki szybko objęły prowadzenie 6:0 i systematycznie powiększały swoją przewagę. Drugie zwycięstwo w sezonie odniosła również Polonia Kępno, która w Nowym Sączu pokonała Dwójkę Profi 34:27. Dodać jeszcze warto. że w kępińskim zespole do końca sezonu nie zagra już najskuteczniejsza zawodniczka pierwszej ligi Ewa Nowicka (przerwa macierzyńska), do drużyny trenera Krzysztofa Markiewicza dołączy natomiast prawoskrzydłowa Estera Rykaczewska z KPR Jelenia Góra.

Real Astromal Leszno – Wybrzeże Gdańsk 22:25 (9:7). Najwięcej bramek dla Realu Astromal: Giernas 6, M.Wierucki 4, H. Szkudelski 4.

MKS Poznań – Wolsztyniak Wolsztyn 21:31 (13:14). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Niedzielski 9, Przedpełski 4, Tokaj 3, Kasperczak 3, dla Wolsztyniaka: Raczkowiak 9, H. Kaczmarek 7, Kuta 6.

Kar- DO Spójnia Gdynia – Nielba Wągrowiec 22:34 (13:17). Najwięcej bramek dla Nielby: Tórz 6, Tarcijonas 5, Smoliński 5, Świerad 5.

Wójcik Meble Elbląg – Grunwald Poznań 30:26 (17:11). Najwięcej bramek dla Grunwaldu: Martyński 9, Staniek 5, Guraj 4.

MKS Kalisz – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 23:23 (13:14). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Kuśmierczyk 5, Tomczak 5/1, Gomółka 4, dla Ostrovii: Jedwabny 9, Galewski 5, P. Dutkiewicz 4.

Sparta Oborniki Wielkopolskie – Słupia Słupsk 36:23 (19:10). Najwięcej bramek dla Sparty: Głądecka 9, Cieśla 8.
Dwójka Profi Nowy Sącz – Polonia Kępno 27:34 (12:16). Najwięcej bramek dla Polonii: Łukasik 9, Fijałkowska 7, Wynnyk 6.