Piłkarska Liga Europejska. Dużo bramek, sporo niespodzianek. Viktoria Pilzno wygrała w Neapolu

LUMAR
W rozegranych w czwartkowy wieczór pierwszych spotkaniach 1/16 finału piłkarskiej Ligi Europejskiej zanotowaliśmy sporo niespodzianek. Na 16 stadionach strzelono 35 goli.

W Moskwie Anży Machacz-kała podejmował Hannover 96. Mimo kłopotów kadrowych faworytem był zespół z Niemiec, w którego barwach występuje Artur Sobiech. Polak pojawił się na boisku w 71. minucie, ale wtedy już piłkarze z Bundesligi przegrywali 1:3. I takim wynikiem zakończyło się spotkanie. W drużynie z Dagestanu zadebiutował Brazylijczyk Willian kupiony zimą z Szachtara Donieck za 35 milionów euro.

Nie popisali się także gracze Bayeru Leverkusen, którzy 0:1 ulegli na własnym stadionie Benfice Lizbona. W 70. minucie Sami Hyypia, trener Aptekarzy dał szansę gry Arkadiuszowi Milikowi, a osiem minut przed końcem spotkania na boisku w barwach Bayeru pojawił się Sebastian Boenisch.

Cieszyli się natomiast fani Zenitu St. Petersburg. Podopieczni Wiaczesława Małafiejewa pokonali Liverpool FC 2:0. Jose Reinę najpierw pięknym strzałem z dystansu pokonał Hulk, a wynik meczu ustalił Sergei Semak.

Największe rozczarowanie przeżyli kibice zgromadzeni na stadionie w Neapolu. Wicelider Serie A przegrał aż 0:3 z Viktorią Pilzno.

W Pradze miejscowa Sparta podejmowała ubiegłorocznego triumfatora Ligi Mistrzów Chelsea Londyn. W stolicy Czech długo utrzymywał się bezbramkowy remis. Jednak w 82. minucie jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył 21-letni Brazylijczyk Oscar Junior.

Dodajmy jeszcze, że piłkarz reprezentacji Polski i Girondins Bordeaux Ludovic Obraniak strzelił bramkę w meczu wyjazdowym z Dynamem Kijów. Dzięki jego trafieniu francuski zespół zremisował w stolicy Ukrainy 1:1.

Rewanżowe spotkania 1/16 finału Ligi Europejskiej odbędą się 21 lutego.

Wyniki pierwszych spotkań 1/16 Ligi Europejskiej
Anży Machaczkała - Hannover 96 3:1 (1:1). Bramki
: 0:1 Huszti 22, 1:1 Eto’o 34, 2:1 Achmedow 48, 3:1 Boussoufa 64.

Zenit Sankt Petersburg - Liverpool FC 2:0 (0:0). Bramki:
1:0 Hulk 69, 2:0 Semak 72.

Sparta Praga - Chelsea Londyn 0:1 (0:0). Bramka: Oscar 82.

Levante UD - Olympiakos Pireus 3:0 (2:0). Bramki: 1:0 Rios 10, 2:0 Barkero 40. karny, 3:0 Martins 56.

BATE Borysów - Fenerbahce Stambuł 0:0.
SSC Napoli - Viktoria Pilzno 0:3 (0:1). Bramki:
0:1 Darida 29, 0:2 Rajtoral 79, 0:3 Tecl 90.

Dynamo Kijów - Girondins Bordeaux 1:1 (1:1). Bramki: 1:0 Haruna 10, 1:1 Obraniak 23.

Bayer Leverkusen - Benfica Lizbona 0:1 (0:0). Bramka: Cardozo 61.

Ajax Amsterdam - Steaua Bukareszt 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Alderweireld 28, 2:0 van Rhijn 48.

FC Basel - Dnipro Dniepropietrowsk 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Stocker 23, 2:0 Streller 67.

Inter Mediolan - CFR Cluj 2:0:0 (1:0). Bramki: 1:0 Palacio 20, 2:0 Palacio 87.

Newcastle United - Metalist Charków 0:0.

VfB Stuttgart - Racing Genk 1:1 (1:0). Bramki: 1:0 Gentner 42, 1:1 Plet 90.

Atletico Madryt - Rubin Kazań 0:2 (0:1). Bramki: 0:1 Karadeniz 6, 0:2 Orbaiz 90+4.

Borussia Moenchengladbach - Lazio Rzym 3:3 (1:0). Bramki: 1:0 Stranzl 17. karny, 1:1 Floccari 57, 1:2 Kozak 64, 2:2 Marx 84, 3:2 Arango 88, 3:3 Kozak 90+3.

Tottenham Hotspur - Olympique Lyon 2:1 (1:0). Bramki: 1:0 Bale 45+1, 1:1 Umtiti 55, 2:1 Bale 90+3.