Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnuj swojego dobytku

Aldona Minorczyk-Cichy
123rf
Wyjeżdżając na letni wypoczynek, pamiętajmy, że kurorty i ośrodki turystyczne pełne są cwaniaków żerujących na naszej nieuwadze, pośpiechu, naiwności. Jak pilnować wakacyjnego bagażu, by go nie stracić - radzi Aldona Minorczyk-Cichy

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy indywidualnie czy w grupie, nie możemy zapominać o szczególnej ostrożności wszędzie tam, gdzie panuje tłok: przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, autobusu, na lotnisku.

Nie ufaj obcym

W czasie podróży nie pozostawiajmy bez dozoru bagażu. Nie wolno go powierzać - nawet na chwilę - przygodnie napotkanym osobom. Gdy wrócimy zaaferowani czekającą nas podróżą, może go już nie być. Tuż przed drogą trzeba pilnować kieszeni, torebek, schowków w odzieży. Warto mieć przy sobie tylko niezbędną ilość gotówki.

Jakkolwiek podróżujemy, należy być nieufnym wobec nieznanych osób i nie zawierać przygodnych znajomości. Nie jest wskazane przyjmowanie poczęstunków, korzystanie z ofert współpracy, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach. Nie wolno też przyjmować do przewozu paczek lub bagaży innych osób, szczególnie na obcym lotnisku.

Podróżujemy samolotem

Przed startem zapoznaj się z instrukcją bezpieczeństwa (umieszczona jest w kieszeni poprzedzającego fotelu) i uważnie wysłuchaj prezentowanych przez personel pokładowy zasad bezpiecznego zachowania i zasad postępowania na wypadek nagłego zdarzenia.

Zwróć uwagę na umiejscowienie wyjść awaryjnych. Gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące zjawisko, bezzwłocznie poinformuj o tym personel pokładowy. W przypadku wystąpienia zagrożenia, nie panikuj, lecz dokładnie wypełniaj polecenia stewardesy.

Wszelkie leżące luzem papiery, gazety, pisma powinny być wkładane do kieszeni poprzedzających foteli lub oddane stewardesie. Bagaż podręczny musi być umieszczony pod siedzeniem lub w specjalnie do tego przygotowanej górnej półce bagażowej, która podczas lotu powinna być zamknięta.

Jedzie pociąg z daleka...

Jeżeli to możliwe, staraj się nie podróżować nocą. Jeśli jedziesz sam, postaraj się zająć miejsce obok osób budzących zaufanie. Pamiętaj, że konduktor nie tylko sprawdza bilety. Jeśli jesteś sam, poproś, by co jakiś czas zajrzał do twojego przedziału.

Nie tylko unikaj podróżnych pijących alkohol i zachowujących się zbyt swobodnie, lecz bezwzględnie odmawiaj, jeśli ktoś chce cię poczęstować alkoholem lub jakimkolwiem napojem, który nie pochodzi z odkręconej butelki. To stary jak świat sposób na uśpienie pasażera i jego czujności. Taki przygodny poczęstunek często kończy się utratą bagażu, a bywa że większym nieszczęściem.

Zdecydowanie unikaj pustych przedziałów. Staraj się nie spać w czasie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty i wartościowe drobiazgi staraj się mieć przy sobie w czasie drogi.

Nie zakładaj na siebie biżuterii (dotyczy to szczególnie kobiet, zwłaszcza podróżujących samotnie), bo to zawsze kusi, a zarazem niepotrzebnie naraża właściciela na niebezpieczeństwo. Przed podróżą najlepiej zostaw biżuterię w domowym schowku lub w depozycie.

Nie wychodź do toalety, jeśli nie masz pewności, że ktoś bliski lub pewny pilnuje twojego bagażu. Poproś konduktora, aby przez chwilę przystanął przy twoim bagażu.

Samochodem w drogę

Wybieraj drogi główne, a unikaj dróg bocznych, słabo lub w ogóle ci nieznanych. Staraj się planować przejazd w ciągu dnia. Tylko wtedy, gdy musisz i nie masz wyboru, wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.

Zabierz w podróż saperkę, latarkę, świece oraz koce i telefon (telefony) komórkowy. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się potrzebne tobie, lub gdy trzeba będzie udzielić pomocy komuś innemu.

Zaplanuj miejsca, w których zatrzymasz się, aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.

Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy. Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty schowaj do bagażnika.

Ważne! Korzystaj z sejfu

W wielu hotelach oferowane są do dyspozycji gości sejfy w pokojach lub skrzynki depozytowe. Można w nich bezpiecznie przechować cenne przedmioty. Każdy hotel jest zwykle ubezpieczony od kradzieży. Za rzeczy, które przyjmuje w depozyt, musi wziąć pełną odpowiedzialność. Właściciel hotelu nie może więc napisać, że nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w sejfie czy skrytce depozytowej. Takie zastrzeżenie nie będzie miało skutku prawnego. Wynika to wyraźnie z art. 846 § 5 Kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność osób prowadzących hotel jest rozległa. Odpowiadają oni za rzeczy przyjmowane w depozyt na zasadzie ryzyka. Mogą uniknąć odpowiedzialności tylko w ściśle określonych w ustawie wypadkach. Te wypadki to m.in. powstanie szkody wskutek siły wyższej, działania samego poszkodowanego, osoby u niego zatrudnionej lub przebywającej w charakterze gościa. Kodeks cywilny nie zawiera definicji "siły wyższej". W powszechnym rozumieniu, jest to zdarzenie o charakterze przypadkowym lub żywiołowym, wynikające z działania natury (huragany, powodzie, trzęsienia ziemi itp.).

Gotówka na celowniku

Chcąc wypłacić lub wymienić pieniądze w banku, w kantorze lub z bankomatu wybierz porę dnia, gdy jest jeszcze jasno, a na ulicach jest dużo ludzi.

Nie wymieniaj waluty u osób oferujących takie usługi na ulicy. Przed pobraniem pieniędzy zwróć uwagę, czy ktoś cię nie obserwuje. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, poproś o pomoc pracownika ochrony.

Po odebraniu większej kwoty pieniędzy, podziel ją na 2-3 części i schowaj najlepiej do wewnętrznych kieszeni marynarki, żakietu, kurtki itp. Nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu.

Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego. Zwróć uwagę, czy ktoś za tobą nie idzie - gdy coś cię zaniepokoi, zwróć się o pomoc do policjanta lub strażnika miejskiego.

Nie afiszuj się swoim stanem posiadania (np.: ubiorem, biżuterią itp.). Bądź ostrożny w zawieraniu znajomości.

Uwaga! Oszuści w akcji

Tam, gdzie pojawiają się turyści, tam też czyhają oszuści i kieszonkowcy. Chętnie dorabiają się na braku czujności, wyobraźni, odpowiedzialności, no i... głupocie. W kurortach najczęściej spotkać można oszustów proponujących grę w trzy karty lub trzy kubki. Na deptakach, wśród sklepików z pamiątkami stawiają kartonowe pudła lub drewniane skrzynki po owocach. Proponują zakład o 50-100 zł. Początkowo dają wygrać. Stawka wzrasta i rzekome szczęście gracza znika, a wraz z nim jego pieniądze. Naciągacze czyhają też na osoby samotnie spędzające wakacje. Udają oczarowanie, a tak naprawdę znikają z pieniędzmi i cennymi przedmiotami.

Policjanci ostrzegają też przed osobami, które udają ofiary przestępstw lub wypadków drogowych.

Pamiętaj o tych kardynalnych zasadach

Nie chwal się w miejscach publicznych posiadanymi dobrami, bo nie wiesz, kto cię obserwuje i jakie ma wobec ciebie zamiary.

Kiedy płacisz w sklepie, restauracji, na targu - nie pokazuj zawartości portfela. Noś przy sobie drobne sumy. Większe - podziel i ukryj w kilku miejscach. Zapamiętaj PIN do kart. Nie wpisuj go na karcie czy karteczce przechowywanej w tym samym miejscu.

Staraj się nie podróżować nocą. Jeśli wybierasz się gdzieś autostopem - nigdy w pojedynkę. Nie wsiadaj do samochodu, gdy kierowca nie budzi twojego zaufania. Wracając nocą z imprezy, nie wsiadaj do pojazdu obcej osoby. Lepiej wezwij taksówkę.

Na imprezie pilnuj swojego drinka, nie zostawiaj go na stoliku, gdy idziesz tańczyć. A jeśli to zrobisz, po powrocie zamów nowy! Nie przyjmuj napojów od nieznanych osób. Policja ostrzega, że coraz częściej zdarzają się przypadki dosypywania do napojów substancji, po których traci się samokontrolę. Nie daj się namówić na narkotyki czy tzw. dopalacze. Naucz się odmawiać. Alkohol pij z umiarem.

Jeśli bawisz się - nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych, a także cenniejszych przedmiotów często zdarzają się w klubach.

Na imprezę nigdy nie idź w pojedynkę, lecz zawsze z zaufanymi osobami i wzajemnie się pilnujcie. Dobrze jest mieć przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający.

Na plaży, pływalni, deptaku uważaj na torbę, portfel, karty płatnicze i kredytowe, dokumenty, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem. Nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując całą od spodu i pamiętaj, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach, a jeśli nie są ci niezbędne - zostaw w hotelowym sejfie. Nad morzem złodzieje działają głównie na plażach; grupki lokują się za parawanami. Czekają, aż ich ofiary choć na chwilę zostawią swoje rzeczy bez opieki. Wtedy do akcji wkraczają "patrole". Są to mężczyźni, którzy spacerują wzdłuż brzegu z reklamówkami lub bluzami w ręce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pilnuj swojego dobytku - Dziennik Zachodni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski