Piotr Janowski był pierwszym polskim zwycięzcą Konkursu...

  Piotr Janowski był pierwszym polskim zwycięzcą Konkursu Wieniawskiego [WSPOMNIENIE]

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piotr Janowski zmarł 6 grudnia 2008 roku w Londynie

  Piotr Janowski zmarł 6 grudnia 2008 roku w Londynie ©Archiwum

  W czwartek mija 10 lat od śmierci Piotra Janowskiego, wybitnego polskiego skrzypka. W 1967 roku 16-letni wówczas artysta był pierwszym polskim zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
  Piotr Janowski zmarł 6 grudnia 2008 roku w Londynie

  Piotr Janowski zmarł 6 grudnia 2008 roku w Londynie ©Archiwum

  W czwartek mija 10 lat od śmierci Piotra Janowskiego, wybitnego polskiego skrzypka. W 1967 roku 16-letni wówczas artysta był pierwszym polskim zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Poznaniu. Wkrótce zaczęły się jego koncerty na całym świecie.

  Z czasem osiadł on w Stanach Zjednoczonych i w kraju zjawiał się rzadziej. Do Poznania przyjechał z koncertem dopiero w 2005 roku. Odszedł niespodziewanie 6 grudnia 2008 w wyniku zawału serca w Londynie.

  Piotr Janowski urodził się 5 lutego 1951 roku w Grudziądzu, gdzie z czasem, mając 8 lat, rozpoczął systematyczną naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Mając 16 lat w 1967 roku został pierwszym polskim laureatem I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Był również zdobywcą pierwszych nagród na konkursach takich jak The Philadelphia Orchestra Competition w roku 1972, G.B. Dealy w Dallas w Texasie w roku 1974 i dwukrotnie w latach 1979 i 1980 The Naumburg Competition w Nowym Jorku wraz z New Arts Trio. W ciągu jednego roku akademickiego 1969/1970 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Ireny Dubiskiej.

  Naukę kontynuował pod kierunkiem Zino Francescatti w Curtis Institute of Philadelphia, w Julliard School u Ivana Galamiana, a także u Jaschy Heifetza w University of Southern California w Los Angeles. Jako solista wystąpił z najważniejszymi amerykańskimi i europejskimi orkiestrami, m.in. New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, St. Louis Symphony, Minnesota Orchestra, Oslo Philharmonic, Filharmonia Narodowa w Warszawie, współpracując z wybitnymi dyrygentami takimi jak Leonard Bernstein Eugene Ormandy, Stanisław Wisłocki, Andrzej Markowski czy Zdzisław Szostak.

  Piotr Janowski koncertował odnosząc sukcesy w Azji, Europie, obu Amerykach. Występował m.in. z takimi pianistami jak Mieczysław Horszowski i Jerzy Marchwiński.

  Postać tę przypomina wydane w 2013 roku przez Fundację im. Piotra Janowskiego album "Piotr Janowski - Legenda". Wydawnictwo to zawiera trzy płyty z archiwalnymi nagraniami artysty, teksty na jego temat oraz jego wspomnienia dotyczące spojrzenia na twórczość Henryka Wieniawskiego.

  To niezwykle cenna publikacja wzbogacająca naszą wiedzę o tym niezwykłym, obdarzonym fenomenalną pamięcią skrzypku, ale zarazem skromnym człowieku. Do jego upamiętnienia przyczyniają się także odbywający się od roku 2007 co dwa lata w Grudziądzu Konkurs Skrzypcowy im. Piotra Janowskiego i odbywające się od ubiegłego roku także w Grudziądzu Festiwale Letnie im. Piotra Janowskiego.

  POLECAMY:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo