Piotr Małachowski i Robert Urbanek na podium Diamentowej...

Piotr Małachowski i Robert Urbanek na podium Diamentowej Ligi w Rabacie

Tomasz Biliński

Sportowy24

Sportowy24

Piotr Małachowski wygrał konkurs w rzucie dyskiem podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie. Drugi był brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata, Robert Urbanek.
    Małachowski uzyskał wynik 67,45 m. Dzięki temu mistrz świata wygrał drugie zawody prestiżowego cyklu i z kompletem punktów prowadzi w klasyfikacji generalnej (w Szanghaju nie rzucano dyskiem).

Tuż za nim był Urbanek, którego dysk przeleciał 65,04 m. Polak w "generalce" jest drugi, ex aequo z Belgiem Philipem Mllanovem. Obaj mają po dziewięć punktów na koncie.

Małachowski i Urbanek są pewni występu w igrzyskach olimpijskich. Start w Rio de Janeiro zapewnili sobie podczas pierwszych zawodów Diamentowej Ligi w Dausze.

W Rabacie, która po raz pierwszy w historii gościła zawody z tego cyklu, minimum olimpijskie wypełnił za to Marcin Lewandowski. W biegu na 800 m uzyskał czas 1.45,76 (minimum 1.45,80). Dał mu on czwarte miejsce. Wygrał Francuz Pierre-Ambroise Bosse - 1.44,51.

W rywalizacji nie wziął udziału Adam Kszczot, choć planował to zrobić. Tuż przed wylotem do Maroka z lotniska w Warszawie okazało się, że nie ma przy sobie paszportu. Zabrakło czasu, by naprawić błąd.

Wśród kobiet w biegu na 800 m Polki wypadły słabo. Joanna Jóźwik była 10., Sofia Ennaoui 11. Wygrała Caster Semenya.

Centymetra zabrakło Paulinie Gubie, by zapewnić sobie przepustkę na igrzyska w Rio. Pchnęła kulą 17,74 m, co dało jej czwarte miejsce w Rabacie. Najlepsza była Nowozelandka Valerie Adams - 19,68 m.

Odnotować należy też starty Emilii Ankiewicz w biegu na 400 m przez płotki (szóste miejsce) oraz Tomasza Jaszczuka w skoku w dal (10. miejsce).

Kolejne zawody z cyklu 28 maja w Eugene w Stanach Zjednoczonych.