Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Reiss z zakazem stadionowym? Pożegnalne race na stadionie pod lupą policji

Agnieszka Świderska
Piotr Reiss żegnał się z kibicami odpalając race na stadionie
Piotr Reiss żegnał się z kibicami odpalając race na stadionie archiwum
Pożegnanie Piotra Reissa i Ivana Djurdjevicia, którzy z racami na stadionie, w "Kotle", odchodzili do historii, ma swój ciąg dalszy. W najbliższym czasie wezwania na przesłuchanie w charakterze świadków mogą się spodziewać stewardzi i ochroniarze, którzy podczas ostatniego ligowego meczu Kolejorza zabezpieczali II trybunę.

Pożegnanie Piotra Reissa i Ivana Djurdjevicia przeszło do historii. Odpalone race na stadionie, w "Kotle", były jej częścią. Niewykluczone jednak, ze ta historia będzie miała swój niespodziewany dopisek.

ZOBACZ:
PIOTR REISS - RACE NA STADIONIE

Tuż po meczu materiały dotyczące Piotra Reissa i Ivana Djurdjevicia komenda miejska policji przekazała komendzie wojewódzkiej, a ta przesłała je prokuraturze. Teraz opatrzone wytycznymi od prokuratora znów wróciły do komendy wojewódzkiej.

Przesłuchania stewardów i ochroniarzy - około 30-40 osób, to jeszcze nie wszystko. Policja zabezpieczyła również nagrania z monitoringu. Będzie również przeglądać nagrania, które po meczu trafiły do sieci. Przesłuchania świadków i przeglądanie nagrań zajmie z pewnością kilka tygodni. Co dalej?

- Zgromadzony materiał przekażemy prokuraturze celem oceny i podjęcia decyzji o ewentualnych zarzutach - mówi Mariusz Krause, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Karą za złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a tak traktowane jest odpalenie racy na stadionie, jest grzywna i zakaz stadionowy. Piotr Reiss i Ivan Djurdjević ukarani zakazem stadionowym? Dla wielu kibiców taki scenariusz wydaje się nieprawdopodobny. Ostatnie zdanie będzie należało do Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald i Jeżyce, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie.

Tymczasem posłowie już niedługo powinni zająć się nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. PZPN, Ekstraklasa i Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców postulują, by znalazł się w niej zapis dopuszczający legalizację pirotechniki w oprawach meczów.

Race są dozwolone w krajach skandynawskich - tam użycie rac uzależnione jest od wpłacenia wcześniej wysokiej kaucji. W przypadku naruszenia ustalonych zasad kaucja przepada. W Polsce mówi się o pirotechnice kontrolowanej, której w ograniczonej ilości - takiej, która nie niosłaby ryzyka zadymienia połowy murawy, mogliby użyć w oprawach przeszkoleni wcześniej kibice.

Czy to przekona MSW, które ma przygotować opinię w sprawie rac? Od tego kiedy będzie gotowa zależy również, kiedy ruszą dalsze prace nad nowelizacją. Na jakim etapie jest teraz ministerstwo?
- Jesteśmy w trakcie jej przygotowywania - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski