PiS przejmuje Sąd Najwyższy

Leszek Rudziński AIP
Marek Szawdyn
PiS wprowadza zmiany w Sądzie Najwyższym. Przewodniczącego ma mianować minister sprawiedliwości. - To zamach na ustrój - grzmi opozycja.

Partia Jarosława Kaczyńskiego pod pretekstem próby „uzdrowienia” polskiego wymiaru sprawiedliwości próbuje znacząco wzmocnić swój wpływ na funkcjonowanie Sądu Najwyższego poprzez oddanie w ręce ministra sprawiedliwości kluczowych decyzji kadrowych i regulaminowych.

Pod projektem - który pojawił się na stronie Sejmu w środę wieczorem, kiedy izba niższa parlamentu przegłosowała zmiany w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa i sądów powszechnych - złożyło podpisy 49 posłów PiS. Ich zdaniem wprowadzone zmiany spowodują, że organ ten „będzie cieszył się większym autorytetem i zaufaniem ze strony obywateli”. Ponieważ ustawa jest projektem poselskim, to nie wymaga konsultacji społecznych i może być szybko uchwalona przez Sejm.

„Charakter, zakres i duża liczba zmian ustrojowych przesądzają o potrzebie uchwalenia nowej ustawy, tj. uregulowania całości problematyki organizacji oraz funkcjonowania SN, a także postępowania przed tym sądem w nowym, spójnym koncepcyjnie i konstrukcyjnie akcie prawnym” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Najwięcej kontrowersji budzi art. 87. Znajduje się w nim zapis o wygaszaniu kadencji sędziów SN (którzy zostali powołani na „dotychczasowych przepisach”) i automatyczne przeniesienie ich w stan spoczynku.

„Tak, jak w wypadku każdej innej istotnej zmiany w ustroju sądów, pociąga to za sobą konieczność zdefiniowania na nowo m.in. potrzeb kadrowych, adekwatnych do na nowo określonego zakresu zadań SN” – głosi treść uzasadnienia.

Co więcej to minister sprawiedliwości będzie mógł wskazać, którzy sędziowie w stan spoczynku przejdą, a którzy nie.
- Odbieramy ten akt jako zapowiedź zamachu stanu. To likwidacja niezależności SN, uderzenie we władzę sądowniczą, w trójpodział władz, demokrację parlamentarną i historię ostatnich 27 lat - mówił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że w piątek zbierze się specjalne posiedzenie zarządu krajowego PO w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro będzie miał także pełną autonomię w wyborze I prezesa SN, zastępującego tymczasowo prezesa przechodzącego w stan spoczynku. Później „stałego prezesa” powoła prezydent spośród trzech (obecnie dwóch) kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego.

I choć konstytucja mówi jasno o 6-letniej kadencji I prezesa SN, to już na początku marca grupa posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których sędzia Małgorzata Gersdorf została powołana na funkcję I prezes (chodziło m.in. o zarzuty co do procedury wyboru prezes SN oraz zakresu przedstawiania kandydata na prezesa). Jeśli TK - którego prezesem jest wybrana przez PiS Julia Przyłębska - potwierdzi wątpliwości parlamentarzystów, będzie im łatwiej przeforsować proponowane w ustawie zmiany.

Źródło:
TVN 24

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, którego podpis widnieje pod ustawą, wyjaśniał, że „sądownictwo w Polsce nie pozostaje pod żadną kontrolą społeczną”. - W 1989 r. nie było reformy wymiaru sprawiedliwości, poza niewielkimi modyfikacjami - uzasadniał potrzebę zmian w SN szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

Nie przekonuje to opozycji. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru, podobnie jak PO ogłosił na piątek zebranie zarządu partii, aby „ustalić strategię w sprawie walki o niezależne sądownictwo SN”. - Tutaj wymagane jest działanie ponad podziałami. Jestem w kontakcie z liderami partii opozycyjnych, abyśmy ustalili wspólnie działanie w najbliższym czasie. Naszym celem powinno być przynajmniej niedopuszczenie do debaty - mówił.

To jednak nie koniec zmian proponowanych przez PiS. Do ministra sprawiedliwości - a nie jak dotychczas do sędziów - będzie należało także tworzenie regulaminu funkcjonowania SN. Minister będzie mógł decydować o całkowitej liczbie stanowisk sędziowskich w poszczególnych Izbach oraz szczegółowym podziale spraw między Izby i wewnętrznej organizacji sądu.
W związku z tym zmieni się również struktura Sądu Najwyższego. Obecnie posiada on Izby: Cywilną, Karną, Wojskową, Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Ustawa przewiduje, że pojawia się kolejne trzy: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna.

Sprawa zwiększenia uprawnień ministra sprawiedliwości poruszyła także środowiska prawnicze i sędziowskie. - To ewidentny zamach na Sąd Najwyższy. Projektodawcy ustaw zakładają, że można odesłać w stan spoczynku niemalże wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem tych, których będzie chciał zatrzymać minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - mówił Agencji Informacyjnej Polska Press prof. Marek Chmaj, prawnik, konstytucjonalista i wykładowca na SWPS w Warszawie.

W środę późnym popołudniem do sprawy odniosła się także I prezes SN sędzia Małgorzata Gersdorf. Podkreśliła, że jest zaniepokojona „bardzo dużą władzą ministra sprawiedliwości nad sędziami”. - Z tego co wstępnie widziałam projekt ustawy wykracza szeroko ponad trójpodział władzy. To jest niebezpieczne dla naszego ustroju - mówiła sędzia.

Zwróciła również uwagę, że projekt PiS nie był konsultowany społecznie, a ona sama dowiedziała się o nim od dziennikarzy. - Projekt ma niedoróbki formalne, ale to normalne skoro pracowało nad nim tylko 50 osób - podkreśliła.

Wskazała, że nowa ustawa ma także na celu stworzenie Izby Dyscyplinarnej. - SN będzie składał się z sądu i Izby Dyscyplinarnej. W efekcie każdy organ będzie miał swojego prezesa - podkreśliła I prezes Sądu Najwyższego.

„Tak, jak w wypadku każdej innej istotnej zmiany w ustroju sądów, pociąga to za sobą konieczność zdefiniowania na nowo m.in. potrzeb kadrowych, adekwatnych do na nowo określonego zakresu zadań SN” – głosi treść uzasadnienia.

Wiceminister sprawiedliwości: Polacy odzyskują sądy. Koniec z klikami

Źródło:

Wideo

Materiał oryginalny: PiS przejmuje Sąd Najwyższy - Polska Times

Komentarze 190

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BoloiLolo

Szanowni Profesorowie Prawa Polskiego zapytuję was dlaczego::::Gersdorf,,, Safjan,,, Strzembosz oraz Sędziowie Sądu Najwyższego z tego co pokazuje Polska Telewizja oraz dowody sądowe np. dlaczego odrzucono około 1500 KASACJI​ bez uzasadnienia co wskazuje że Adwokaci którzy się napracowali oraz ludziska którzy wydali nie byle jakie pieniądze co wskazuje że został naruszony powszechny """Interes Narodu Polskiego"""...Na co wskazują to zjawisko oraz obraz Sądu Najwyższego i buta pani Prezes Gersdorf---wskazuje że ogródek Sądu Najwyższego zarósł zielskiem i krzakami...Kolejny dowód to moje cztery pozwy w sprawie Amber Gold odbiły się jak od ściany z Betonu Ciężkiego---nie otwarto żadnego przewodu sądowego nie umozliwiono stronom zgłaszania wniosków oraz zadawania pytań straszliwa to rzecz w Gdańsku nawet """Niebo""" jest inne,,,jedynym Sędzią Sądu Okręgowego oraz pracownikiem w Sądach Gdańskich był Szanowany SSO Pan Rafał Terlecki który napisał iż moje wnioski i dowody mają charakter merytoryczny a zważyć należy FAKTUM iż napisałem trzy razy więcej niż student na wydziale prawa gdyż przeszedłem na emeryturę i mam czas czytać ustawy oraz oraz analizować pisma sądowe ,,, Sędziowie niektórzy zapomnieli o jednym iż ich zadaniem jest zważyć dowody oraz ich ciężar naprawić szkody wyrządzone po przez ich zasądzenie w wyroku, czyli potwierdził prawdę oraz fakty SSO PAN Rafał Terlecki. Chwała mu za to,,,, oraz za niezwykłą osobowość który w tych trudnych czasach nie dał się zahaczyć i nie musi wyjechać do innego województwa...Gratulacje niekłamane,,,,a znam Prawo Mojżeszowe które studiuje 40 lat ,,,a które na tamten czas i dziś było doskonałe i zawierało Kodeks:::: Karny,,, Cywilny,,,Wojskowy,,,Rodzinny a także Prawo Humanitarne.

P
Polak i Europejczyk

22 Lipca 1944 PKWN, a 22 lipca 1952 roku Bierut narzucił Polakom komunistyczną Konstytucję

Jeśli Duda podpisze,  zostanie jego bezpośrednim kontynuatorem.

Ci z Podlasia głosowali za ustawą, przyzwoici ludzie nie podają im ręki:

Anna Maria Anders

Jan Dobrzyński

Tadeusz Romańczuk

Jacek Bogucki

Kazimierz Gwiazdowski

Krzysztof Jurgiel

Lech Kołakowski

Bernadeta Krynicka

Dariusz Piontkowski

Jarosław Zieliński

Jacek Żalek

 

Wszyscy z PIS.

 
O
Obywatel

Partia PIS chce zrobić porządek odnośnie sądów najwyższych i całkowicie to popieram, ale niestety Pan Kaczyński musi panować nad sobą. Nienawiścią i krzykiem nic nie zdziała.. Dla wszystkich osób, które nie wiedzą o co chodzi w tej zmianie. Chodzi o wymianę sędziów SN na bardziej kompetentnych i prawych oraz kontrolowanie ich działalności poprzez Ministra Sprawiedliwości, aby nie dochodziło do patologii jak za czasów PO. Dymisje sędziów mają nastąpić dzień po wejściu ustawy w życie, oprócz tego powstaną trzy nowe izby Dyscyplinarna, Prawa publicznego oraz Prawa prywatnego. Uważam, że te zmiany są potrzebne i służą w naprawie Polski, natomiast zachowanie Pana Kaczyńskiego musi się zmienić jeżeli nie chce stracić wyborców.

k
kasienka

i w tym Szcerba...

k
kasienka

na Placu Wolnosci razem z ubolami, sowiecka i uska agentura przeciw wolnemu Panstwu Polskiemu!!!

N
NIE MA MOCNYCH

najgorzej jest w sądach powiatowych,gdzie na tej samej ulicy może  mieszkać cały wymiar sprawiedliwości, plus wójt z plebanem. SĄDY POWIATOWE TRZEBA ZLIKWIDOWAĆ. :ph34r: 

k
klamczucha

meeeeeeeeeeeeeeee

w
wladziu szoferaku

przez POmykie, ciekawe gzies ty tluku nauki pobieral, pewnie od michnika, manna i olejnika.

r
rozumu nie ma

nie licz że zrozumie, żłob straciło więc beczy.

n
na taka taniche

masz na bank syf i lisa.

r
rozum zdewastowalo

skutki N I E O D W R A C A L N E ! A i korytko utracone, to najgorsze. Biorę na siebie niszczenie takiej waszej szubrawej demokracji, jeszcze dopomoge w jej niszczeniu panie menel.

S
STRACH W OCZACH ?
W dniu 15.07.2017 o 09:36, Ewa napisał:

tęsknisz za stalinizmem?

NIE, ale np. ani sądy, ani prokuratura, ani policja, ani ktokolwiek inny nie powinny ujawniać danych osobowych stron i świadków bez uzyskania ich zgody - bo świadkowie boją się zeznawać.  Widziałem, że ludzie chyba bez większych problemów fotografują akta spraw, w tzw. czytelni akt.

b
bloger

nalezy się spodziewać podwyżek dla sędziow Sądu Najwyższego. Z wypowiedzi sędziny tegoż sądu wynika ,że tej panusi trudno wyżyć za 10 000 zł na miesiąc.Ta cyniczna wypowiedz obiegła wszystkie media.Z drugiej strony trzeba przyznać rację, jeżeli na codzień wpier..ala ośmiorniczki i kawior ,zamiast kaszanki i zwyczajnej.

a
ab

PiS dewastuje Państwo Prawo, kto się temu biernie przygląda ten bierze na siebie współodpowiedzialność za niszczenie Demokracji. A sumienie nie zapomina ! Obudź się Polsko!

G
Gość

niezależnie od opcji politycznej, i co jeszcze do ograbienia my szaracy parki narodowe i nie odkrtyte jeszcze surowce naturalne

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3