Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2018: jak rozliczyć podatek za 2018 rok? Wstępnie wypełniony formularz PIT, zasady, skąd pobrać? [27.05.2019]

Monika Kaczyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Od 15 lutego każdy Polak znajdzie na stronie internetowej Administracji Skarbowej wstępnie rozliczony PIT za 2018 rok. By spełnić swoje obowiązki wobec skarbówki nie trzeba będzie robić nic. Ale formularze można zmienić, pobrać i wysłać - bez wychodzenia z domu. Kto do końca maja nie zrobił nic - nie musi się martwić karą. Jego PIT został uznany za złożony automatycznie. W razie niedopłaty podatku Urząd Skarbowy poinformuje o tym do 31 maja.

31 stycznia to ostatni dzień, kiedy pracodawcy musieli przesłać elektronicznie PIT-y 11 do Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy musieli otrzymać je od pracodawców najpóźniej do 28 lutego.

W tym roku ci, którzy chcą ułatwić sobie życie zrobią najlepiej, gdy po odebraniu PIT-ów prostu poczekają, aż... urzędnicy rozliczą je za nich.

PIT jak w zeszłym roku

Od 15 lutego na stronie internetowej podatki.gov.pl w zakładce Twój PIT można znaleźć wstępnie wypełnioną deklarację. Zeznanie zostało przygotowane na podstawie informacji, które ma Administracja Skarbowa. Przychody i należny podatek oblicza na podstawie PIT-ów przesłanych przez pracodawców, a także danych z ubiegłego roku. - Zostaną do niego wprowadzone dane od płatnika oraz przeniesione z ubiegłorocznego PIT-37 informacje o uldze prorodzinnej i 1-procencie - informuje Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Czytaj także: Jak pobrać wstępnie wypełniony PIT? Jak się zalogować w portalu podatkowym?

Jeśli podatnik nie zrobi nic - 30 kwietnia „skarbówka” uzna takie zeznanie za złożone. Pozostanie tylko czekać na zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek lub uregulować ewentualną niedopłatę.

Zaakceptuj lub...nie

Nawet, jeśli w tym roku chcemy przekazać 1 proc. podatku na tę samą organizację pożytku publicznego, którą wspieraliśmy w ubiegłym roku i nie chcemy korzystać z żadnych ulg i odliczeń - warto na swój, wypełniony przez administrację skarbową PIT spojrzeć.

Jeśli uznamy, że wszystko się zgadza - zostały uwzględnione wszystkie źródła przychodów, a ich kwoty są identyczne z tymi, które figurują na PIT-ach od pracodawców, wystarczy zaakceptować rozliczenie.

Ingerencja w PIT będzie konieczna, gdy podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem - jako samotnie wychowujący je rodzic. Podobnie trzeba na wstępnie wypełniony formularz nanieść ewentualne ulgi z jakich chce się skorzystać (ulgi rehabilitacyjnej, odliczeń z tytułu wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, odliczeń z tytułu darowizn na cele kultu religijnego i innych).

Zmiany są konieczne także wtedy, gdy zmieniła się sytuacja rodzinna (na przykład urodziło się kolejne dziecko) i chcemy skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Został tydzień do terminu rozliczeń. Chcesz zmieniać PIT - zrób to teraz

Rozliczenie krok po kroku

15 lutego na portalu podatki.gov.pl będzie czekał wstępnie rozliczony PIT. Od tego dnia można przystępować do elektronicznego składania zeznań.

Przed zalogowaniem się na portal warto przygotować sobie:

  • numer PESEL
  • zeznanie podatkowe z u-biegłego roku
  • otrzymane od pracodawców PIT-y.

Wstępnie wypełniony PIT, który będzie dostępy na stronie internetowej e-podatki.gov.pl do 30 kwietnia będzie można modyfikować, np.: uzupełnić o informacje o odliczeniach

Teraz trzeba wejść na portal podatki. gov.pl i odnaleźć rodzaj swojej deklaracji.
PIT-37 będzie czekał na tych, którzy uzyskali w 2018 roku dochody z pracy, umów zleceń, umów menadżerskich, emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stypendiów, a także praw autorskich.

Gdy już wybierzemy właściwy PIT trzeba się uwierzytelnić. Wymaga to podania

  • numeru PESEL (lub numeru NIP wraz z datą urodzenia),
  • kwoty przychodów z deklaracji podatkowej za 2017 rok
  • kwotę przychodu w 2018 roku z jednej z informacji od pracodawców

Po podaniu tych informacji wyświetli się wypełniony PIT. Teraz pora sprawdzić czy wszystkie podane w nim informacje są poprawne. Jeśli tak można PIT zaakceptować i wysłać. Gdy pojawi się Urzędowe Poświadczenie Odbioru należy je zachować.

Jeśli jest taka potrzeba, po wyświetleniu PIT-u można zmienić dane dotyczące ulg i odliczeń, a także dodać te, z których zamierzamy korzystać po raz pierwszy. Po naniesieniu poprawek - akceptujemy i wysyłamy PIT. Po zapisaniu UPO możemy sprawę uznać za załatwioną.

Można też odrzucić wypełniony PIT i rozliczyć się samemu - albo korzystając z e-deklaracji, albo wysyłając PIT na papierze.

W tym roku „skarbówka” rozliczy PIT za pracujących oraz emerytów i rencistów. - Od tego roku usługa ta będzie dostępna dla ponad 22 mln podatników, którzy rozliczają podatek dochodowy na formularzu PIT-37 - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. - W praktyce oznacza to, że blisko 25 proc. rozliczających się na PIT-37 indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń (ok. 3,8 mln deklaracji) nie będzie musiało robić nic, aby złożyć zeznanie. Kolejne 25 proc. podatników rozliczających się na PIT-37 wspólnie z małżonkiem i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń, będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie w kilku prostych krokach.

Od 2020 roku administracja skarbowa będzie wstępnie rozliczała wszystkich podatników, czyli około 25 mln osób.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski