Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2019 - zobacz, co się zmienia w rozliczeniach. Który PIT wypełnić? Do kiedy trzeba się rozliczyć? Kiedy zwrot podatku? Sprawdź

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W tym roku grupa podatników, którym PIT rozliczy wstępnie Krajowa Administracja Skarbowa będzie większa niż rok temu
W tym roku grupa podatników, którym PIT rozliczy wstępnie Krajowa Administracja Skarbowa będzie większa niż rok temu pixabay
W tym roku rozliczenie dochodów za ubiegły rok będzie łatwiejsze m.in. dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej lub osób uzyskujących dochody z najmu. Zmieniają się też terminy rozliczania poszczególnych deklaracji.

W ubiegłym roku nie brakowało zmian podatkowych. Od 1 sierpnia 2019 roku z PIT zostali zwolnieni pracujący, którzy nie ukończyli 26. roku życia, od 1 października wszystkie pozostałe dochody do kwoty 85 528 zł są opodatkowane stawką 17 proc., a nie jak dotąd 18 proc.

Zobacz też: Zerowy PIT dla młodych: dla kogo? Stawki, kwoty, wyliczenia

Nowym obowiązkiem jest rozliczanie podatków za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego - obowiązkowego dla osób fizycznych i prawnych. Nie wszystkie podatki jednak rozlicza się w tym samym terminie.

Sprawdź też:

PIT 201 rozliczenie załatwi skarbówka

W tym roku termin rozliczania podatków od dochodów osobistych rozpoczyna się 15 lutego. Wtedy też w usłudze Twój e-PIT pojawią się wstępnie obliczone przez Krajową Administrację Skarbową. Tak było już w ubiegłym roku, ale wtedy wstępnie obliczone PIT-y KAS przygotowała dla rozliczających PIT -37 i PIT -38.

Sprawdź też: PIT za 2018 rok - wstępnie wypełniony formularz PIT

W tym roku katalog jest szerszy. W usłudze Twój e-PIT będzie można znaleźć wstępnie wypełniony:

  • PIT 28 - to formularz, który składają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wykorzystują go prowadzący niektóre rodzaje działalności gospodarczej, a także ci, którzy uzyskują dochody z najmu
  • PIT 36 - wypełniany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej
  • PIT 37 - składany przez uzyskujących dochody z pracy, z tytułu rent, emerytur, stypendiów, zasiłków itp., a jednocześnie nie prowadzili działalności gospodarczej i nie muszą doliczać do swoich dochodów dochodów dzieci.
  • PIT 38 - za pomocą którego rozlicza się dochody między innymi ze sprzedaży akcji, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych.

PIT - do kiedy trzeba się rozliczyć

Podobnie jak w ubiegłym roku ci, których PIT-y zostały wstępnie rozliczone, nie muszą robić nic. Jeśli nie zalogują się na portalu podatkowym, ich PIT-y zostaną uznane za automatycznie złożone po upływie terminu składania deklaracji.

Ostateczne terminy składania deklaracji to:

  • dla PIT -28 to 2 marca 2020 roku.
  • dla pozostałych deklaracji - 30 kwietnia 2020 roku.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy rozliczania się przy pomocy PIT-28. Mogą to robić jedynie osoby, które w odpowiednim terminie zgłosiły taki zamiar w urzędzie skarbowym. Kto zarabiał na wynajmie mieszkania, ale do 20. dnia miesiąca, następującego po tym, w którym otrzymał pierwszą opłatę nie poinformował urzędu skarbowego, że będzie rozliczał się ryczałtem, musi rozliczyć te wpływy na zasadach ogólnych.

PIT online z szybszym zwrotem nadpłaty

Druga kwestia dotyczy terminów, w których podatnicy mogą liczyć na zwrot ewentualnej nadpłaty podatku. Składający go za pośrednictwem serwisu Twój e-PIT otrzymają zwrot podatku w ciągu 45 dni od złożenia PIT.

Sprawdź też:

Nie ma powodu jednak podejmować prób składania PIT przed 15 lutego - nawet jeśli to się uda i tak termin zwrotu nadpłaty będzie liczył się od oficjalnego terminu rozpoczęcia okresu rozliczeń, czyli właśnie 15 lutego.

Czytaj też: Mikrorachunek podatkowy - dla emeryta, pracownika, firmy - co zrobić, żeby go mieć

Kolejna nowość w tegorocznych rozliczeniach dotyczy tych, których zaliczki na podatek dochodowy były niższe niż kwota, którą powinni byli zapłacić. Aby uregulować należność będą musieli wygenerować numer swojego mikrorachunku podatkowego i na to konto przelać niedopłatę. Numer mikrorachunku można uzyskać w każdym urzędzie skarbowym lub wygenerować go samemu na stronie podatki.gov.pl.

Zobacz też:

Pojawiły się kolejne niebezpieczne aplikacje na telefony wyposażone w system Android. Służą do retuszowania zdjęć, edycji filmów, robienia screenów ekranu czy wróżenia. Z pozoru wydaje się, że są bezpłatne, ale po pewnym czasie zaczynają pobierać pieniądze za subskrypcje. Oto 20 takich aplikacji, przed którymi ostrzega firma Bitfinder. Jeśli je masz w swoim smartfonie, to lepiej je usuń. Zobacz niebezpieczne aplikacje ---->

20 aplikacji na telefon z Androidem, które tylko z pozoru są...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski