Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwo Grodziskie znów wróci do sklepów? Jest nowy właściciel i nowe plany

Anna Wyrwa-Sadowska
Beczki z Piwem Grodziskim. Zdjęcie z lat 60.
Beczki z Piwem Grodziskim. Zdjęcie z lat 60. Archiwum muzeum ziemi grodziskiej
Byłą warzelnię Piwa Grodziskiego kupił Browar Fortuna z Miłosławia. Do podpisania umowy między gminą a inwestorem doszło w tym tygodniu.

Polsko-belgijska spółka będąca właścicielem miłosławskiego browaru, chce w Grodzisku na powrót uruchomić produkcję piwa. Byłoby to wskrzeszenie tradycji piwowarskich Grodziska, sięgających nawet 700 lat, które przerwano na początku lat 90. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, słynny trunek ze specyficznym drożdżowym osadem wróci na rynek na przełomie 2014/2015 roku. Ma być produkowany w skali ok. 20 tys. hektolitrów rocznie.

Inwestor chce w Grodzisku produkować piwo według dawnej receptury

- Jesteśmy dobrej myśli - powiedział nam Krzysztof Panek, pełnomocnik polsko-belgijskiej firmy IBG DWA. - Uruchomieniem browaru w Grodzisku zajmie się osobna spółka. Tam na miejscu ma się odbywać cały proces technologiczny - wyjaśnia. - Produkty browarów regionalnych cieszą się coraz większym uznaniem konsumentów. Mamy nadzieję, że dawna sława Piwa Grodziskiego pomoże w reaktywacji tej marki.

ZOBACZ TEŻ:
SKĄD PŁYNIE ZŁOTO W WIELKOPOLSCE

Słowa te potwierdza Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich: - Z roku na rok nasz udział w rynku rośnie. W 2005 r. był na poziomie 3 proc., teraz możemy mówić już o 7 proc., a tendencja wciąż jest wzrostowa. To nie jest już kwestia mody na piwa niszowe, a stały trend. Piwosze doceniają różnice pomiędzy piwem produkowanym przemysłowo, które leżakuje około 17 dni, a piwem z browarów regionalnych, które najwcześniej po trzech miesiącach od uwarzenia trafia na rynek. Stosujemy też inne składniki, mamy inny rodzaj fermentacji.

Jak podkreśla A. Olkowski obecnie w Polsce jest około 30 browarów regionalnych i tyle samo restauracyjnych. W naszym regionie, mamy browary w Miłosławiu i Czarnkowie. Fortuna, odkąd kupił go w 2011 roku nowy właściciel, który chce inwestować także w Grodzisku, wciąż się rozwija. Na rynek trafiają nowe produkty.

Siłę regionalnych browarów dostrzegają również przedsiębiorcy w północnej części Wielkopolski. Już w 2010 roku działalność rozpoczął Browar Gontyniec, który wypuścił na rynek nową markę piwa regionalnego "Gniewosz", produkując je na razie w zakładach podwykonawców. Spółka buduje własny browar w Kamionce pod Chodzieżą. Ponadto jeszcze w 2010 roku firma kupiła za 5,5 mln zł ostatni funkcjonujący w kraju państwowy browar w Czarnkowie i regularnie zwiększa w nim produkcję piwa "Noteckiego", planuje też jego modernizację. W lipcu Browar Gontyniec stał się pierwszym producentem piwa regionalnego, który zadebiutował na giełdzie papierów wartościowych New Connect.
Miejmy nadzieję, że już wkrótce na mapę miast wciąż słynących z piwowarstwa wróci Grodzisk.

- Chciałbym kiedyś jeszcze wznieść toast naszym piwem - przyznaje burmistrz Henryk Szymański. - Trzymam kciuk za jego powrót. Dla miasta byłaby to ogromna promocja.

Przypomnijmy, że piwo było niegdyś naprawdę słynne. W latach międzywojennych polski szampan (tak nazywano Grodzisza ze względu na jego perlistość) eksportowany był na cały świat, m.in. do USA i Chin.

Współpraca MIN

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski