18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pizza ma swoje międzynarodowe święto [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Pizza według Mauro Lucci. Składniki: rukola, pomidorki koktajlowe...
Pizza według Mauro Lucci. Składniki: rukola, pomidorki koktajlowe...
W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, jednej z najbardziej włoskich potraw. Dla niektórych to fast food, a dla innych kulinarna rozkosz. Jedno jest pewne, nie ma chyba osoby, która nie lubi pizzy. Podobno jedli ją już starożytni Grecy, potem przejęli ją Rzymianie by udoskonalić wyrób ciasta.

- Najbardziej typowa pizza to ta neapolitańska - twierdzi Mauro Lucci, właściciel pizzerii Don Lucci w ETC w Swarzędzu. - Pizza i pasta to najbardziej typowe włoskie dania.

W 2009 pizza "neapolitańska" została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny z certyfikatem TSG. Pizzę o tej nazwie na całym świecie można będzie teraz wyrabiać tylko wg ściśle określonej receptury, tzn. ze specjalnej mąki, soli morskiej, sera mozzarella z mleka bawolego, oraz piekąc na kamiennej płycie w piecu opalanym drewnem.

- Margherita, której nazwa pochodzi od królowej Małgorzaty (na jej cześć miejscowy piekarz przygotował pizzę z pomidorami, serem mozzarella i bazylią, czyli narodowymi barwami Włoch) jest najprostsza i najbardziej popularna. Potem wszystko zależy od składników. Zawsze jednak powinny być świeże i naturalne - mówi Mauro Lucci. - Nie dodaje się oregano, mozarella musi być autentyczna, nie mogą to być tłuste mieszanki. I oczywiście cienkie ciasto.

Maro Lucci jest rzymianinem, który od 1999 roku prowadzi tutaj autentyczną włoską pizzerię. Jak twierdzi grubsze ciasto daje się do pizzy jedynie w okolicach górzystych Milano i Turynu. Nie ma też włoskiej pizzy ze śmietanowym sosem. - U nas biała pizza jest robiona zawsze w piecu na węgiel drzewny. Nie daje się sosu pomidorowego i podaje z oliwa z oliwek i solą.

Ewentualnie można z szynka parmeńską i figami lub mortadelą. Te najczęściej kupuje się w sklepikach lub piekarniach na przekąski śniadaniowe. To po prostu orgia smaku - dodaje.

Kiedy poszukamy w poznańskich pizzeriach można znaleźć niesamowite bogactwo rodzajów pizzy, od tych z owocami morza, po bardzo pikantne, do słodkich. Średnica też bywa bardzo różna od 23 do 60 centymetrów. Można zamawiać z podwójnym ciastem, cienkie, grube, na cieście grahamowym albo też jak w Kozak Pizza faszerowane. To jeden spód pizzy z nadzieniem i na to drugi z innym. To dla łakomczuchów. W Pizza Sky można zjeść prawie 80 rodzajów, W Grubym Benku, czy Pizza Party trzeba być twórczym i wtedy można skomponować własną.

Biała pizza w Poznaniu to albo carbonara, albo papaja. Są pizze chińskie z czarnymi grzybami, kiełkami fasoli Mung, pędami bambusa i słodkim sosem chili. Pizza Night proponuje sosową rewolucję i zamiast pomidorowego sosy: czosnkowy, 1000 wysp, barbeque, meksykański i carbonara. Kiedy ktoś chciałby zjeść coś na słodko, także może skosztować pizzy z czekoladą i np. brzoskwiniami. Ceny też są bardzo różnorodne od 12 złotych aż do ponad 60 za te maxi giganty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski