Pizza przez Internet – to lenistwo czy oszczędność?

Materiał partnera zewnętrznego
Zamawianie pizzy nie jest dzisiaj już niczym nadzwyczajnym – bez problemu możemy skorzystać z takiej usługi w każdym dużym i średnim mieście w Polsce. Wiele osób uważa jednak, że zamówienie online i dostawa pizzy pod drzwi to wybór wygody kosztem jakości i smaku. Przekonują, że włoskie danie z sieciówki nigdy nie będzie równe temu z sycylijskiej restauracji. Jednak na rynku usług gastronomicznych w Polsce wiele się zmieniło: nie musimy rezygnować już z pysznego smaku, jeśli naszym priorytetem jest po prostu szybka pizza. Poznań oferuje wiele możliwości, które łączą w sobie jakość i ekspresowy czas wykonania i dostawy. Co wybrać, by się nie zawieść?

Zamawianie pizzy – dawno temu było trudniej

Utarło się przekonanie, że pizza pochodzi z Włoch. Tak naprawdę jednak to danie greckie. Rzymianie chętnie podkradali Grekom ciekawe pomysły – tak dzieła sztuki, jak i kulinaria. W tym przypadku jednak trochę zmienili recepturę: płaskie chlebki z oliwą, ziołami i czosnkiem w wersji rzymskiej były robione na naturalnym zakwasie, a nie na drożdżach. Ten przysmak w pewnym momencie funkcjonował nawet jako waluta handlowa. Dopiero w okresie renesansu na pizzy pojawiły się warzywa.

Najbardziej klasyczna wersja – margherita – to placek z bazylią, mozarellą i pomidorami. Kolory składników nie są przypadkowe. Nawiązują do barw flagi Włoch. Co więcej, również nazwa ma ukryte znaczenie: pierwsza margherita powstała na cześć królowej włoskiej Małgorzaty. Tak ugościł ją kucharz w Neapolu, podczas wizyty królewskiej pary w tym mieście pod koniec XVIII wieku.

Dzisiaj margherita wydaje nam się skromną wersją pizzy, ale dla Włochów mała liczba składników na placku to synonim kulinarnego smaku. Coś, co wynikało niegdyś z biedy włoskiego społeczeństwa, dziś stało się po prostu modne. W tym punkcie Włosi na pewno nie znajdują porozumienia z Amerykanami – mieszkańcy USA wprost kochają placki uginające się pod ilością składników. Problem w tym, że to wyjątkowo kaloryczna i niezdrowa wersja dania... Na szczęście Polacy skłaniają się ku tradycji europejskiej. Ich ulubienicą jest oszczędna capriciosa – 8 proc. Polaków wybiera ją jako swój ulubiony rodzaj pizzy.

Pizza – czy rzeczywiście jest taka niezdrowa?

Utarło się przekonanie, że pizza jest wyjątkowo kaloryczną i mało wartościową odżywczo potrawą. Jednak umieszczanie włoskiego placka w kategorii fast food jest dla niej wyjątkowo krzywdzące. Eksperci uważają bowiem, że wartość pizzy zależy od tego, jak ją przyrządzimy. Można więc jeść ją bez wyrzutów sumienia. Jeśli nie ufasz zamawianiu pizzy przez internet, możesz jej ciekawą wersję przygotować we własnym zaciszu - zobacz sprawdzony przepis na pizzę.

Jakość i ilość składników mogą decydować o zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz szkodliwych dla człowieka izomerów trans we włoskim daniu. Najprostsza pizza z pieczarkami ma zaledwie 1,2 proc. tłuszczu. Z kolei niektóre bogatsze w składniki wersje pizzy składają się z niego aż w 26 proc.! Trzeba na to uważać, szczególnie gdy decydujemy się na zamówienie pizzy przez internet dla naszych pociech. A zdarza się to dość często, gdyż po frytkach to właśnie pizza jest ukochanym daniem polskich dzieci, jeśli chodzi o szeroko pojętą kategorię fast food. Przepadają za nią również studenci – to szóste najczęściej jadane przez nich danie! Ze względu na nieregularny tryb życia i kończenie zajęć o różnych porach, żacy często decydują się na dowóz pizzy zamówionej online.

Poznań - pizza, która Cię zadowoli, jest w zasięgu ręki

Większość osób nie czuje się na siłach, by samemu przyrządzać pizzę. Nie ma też takiej potrzeby – zamawianie pizzy stało się dziś wyjątkowo proste. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Poznań. Znajdziemy tu więc małe lokalne knajpki oferujące dowóz pizzy, ale i prężnie działające, uznane już na gastronomicznym rynku marki. Jedną z nich jest Domino's Pizza.

Wysoka jakość, tak usług jak i samego dania, sprawia, że Domino's Pizza cieszy się stałym zainteresowaniem klientów. Smakosze pizzy odwiedzają lokale wychodząc na miasto, jednak często wybierają opcję dowozu pizzy online. Zamawianie pizzy jest niezwykle proste: wystarczy wejść na stronę producenta i postępować zgodnie z instrukcjami. Mamy zarówno opcję zamówienia przez samą stronę Domino's Pizza, jak i „szybką” drogę przez Messengera.

Zamawianie w tej restauracji po prostu się opłaca - często trafimy tu na atrakcyjne rabaty, na przykład drugą pizzę w połowie ceny. Jeśli nie lubimy jeść pizzy „na sucho”, dokupimy tu również sosy i napoje. Sieć pizzerii obsługuje cały Poznań. Pizza na pewno nie zaginie po drodze – dzięki trackingowi na stronie internetowej możemy w każdej chwili sprawdzić gdzie się obecnie znajduje. Szybkość i niska cena nie musi wykluczać jakości – teraz zamawianie pizzy już nigdy nie skończy się „niesmacznym” rozczarowaniem.