MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PKP Cargo zmaga się z kryzysem! Plany na "nieświadczenie pracy" dla prawie jednej trzeciej załogi. Wielkopolscy pracownicy zagrożeni!

OPRAC.:
Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
W dniu dzisiejszym rozpoczęto analizy - przekazuje prezes zarządu PKP CARGO S.A. dr Marcin Wojewódka.
W dniu dzisiejszym rozpoczęto analizy - przekazuje prezes zarządu PKP CARGO S.A. dr Marcin Wojewódka. Adam Jastrzębowski
W obliczu trudnej sytuacji finansowej, PKP Cargo ogłosiło plany wprowadzenia tzw. nieświadczenia pracy dla znaczącej części swojej załogi. Decyzja ta jest bezpośrednio związana z próbą ograniczenia kosztów operacyjnych spółki, która w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowała straty na poziomie 118 milionów złotych. Związki zawodowe zapowiedziały obronę praw pracowników.

Fatalna sytuacja finansowa PKP Cargo

Zakładamy, że skierowaniem na tzw. nieświadczenie pracy może zostać objętych nawet do 30% ogółu pracowników Spółki, przy czym okres nieświadczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż dwanaście miesięcy. W dniu dzisiejszym rozpoczęto analizy w tym zakresie na poziomie poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki

– pisze prezes zarządu PKP CARGO S.A. dr Marcin Wojewódka w komunikacie z 13 maja.

PKP Cargo, jedna z kluczowych spółek na polskim rynku kolejowym, znalazła się w poważnym kryzysie finansowym. W pierwszym kwartale tego roku spółka straciła 118 milionów złotych, co skłoniło zarząd do poszukiwania sposobów na ograniczenie wydatków.

Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. "nieświadczenia pracy" dla około jednej trzeciej załogi, co w przypadku zakładu w województwie Wielkopolskim oznacza ponad 450 osób.

Jak informuje Radio Poznań, od czerwca ci pracownicy, będą zmuszeni do pozostania w domach, otrzymując jedynie 60% swojego wynagrodzenia, na okres od jednego do dwunastu miesięcy.

Reakcja związków zawodowych

Zarządzenie o "nieświadczeniu pracy" spotkało się z natychmiastową reakcją ze strony związków zawodowych. Działania te zostały zapowiedziane przez zachodni okręg Związku Zawodowego Kolejarzy, którego przedstawiciele wyrazili zaniepokojenie skutkami dla pracowników.

W ostatnim okresie nastąpiło zerwanie umów na przewozy. Teraz pracownicy będą odczuwali tego skutki. Mamy zamiar bronić praw pracowników oraz naszych miejsc pracy - mówi Beata Wiatrowska – Mendelewska, przekazuje Radio Poznań.

Zaplanowane na piątek rozmowy pomiędzy zarządem a związkami zawodowymi mają być kluczowym momentem w dążeniu do znalezienia kompromisu. Spotkania odbędą się najpierw w Poznaniu, a następnie w Warszawie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski