Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP chce wyburzyć stary dworzec w Poznaniu i postawić nowy budynek. Miasto: To jest niemożliwe

Redakcja
Stary budynek dworca w Poznaniu ma zostać zburzony i zbudowany od nowa. Tak wynika z umowy podpisanej przez PKP S.A., ale według władz miasta rozbiórka starego budynku wcale nie jest taka prosta, bo znajduje się on pod ochroną konserwatora zabytków.

– To nie jest tak, że ktoś stwierdzi, że chce rozebrać stary budynek dworca i ot tak to zrobi. Ten obiekt podlega ochronie konserwatora zabytków i jakiekolwiek prace przy nim wymagają zgody konserwatora – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Czytaj też: Poznań: Dworzec Główny PKP będzie miał nowy peron - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku

Z kolei Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków, dodaje: – Do Biura MKZ nie wpłynął ze strony inwestora żaden wniosek ani zapytanie dotyczące wyburzenia starego dworca PKP. Ale na pewno nie ma mowy o jego całkowitej rozbiórce.

Budynek starego dworca został zamknięty w październiku 2013 roku po tym, jak całkowicie oddano do użytku nowy dworzec Szybko zaczęto mówić o tym, że stary budynek zostanie odnowiony, a ponadto w tym miejscu powstaną nowoczesne biurowce oraz hotele. Za inwestycję miała wspólnie odpowiadać kolej ze spółką TriGranit, która wybudowała nowy dworzec i galerię handlową Poznań City Center (później przemianowaną na Avenidę). Jednak w 2016 roku wojewoda wielkopolski odmówił ustalenia lokalizacji rozbudowy poznańskiego dworca według koncepcji TriGranit, zaś kolej zrezygnowała ze współpracy ze spółką i postanowiła samodzielnie wyremontować dworzec.

Stary Dworzec PKP w Poznaniu - 2 koncepcje zabudowy. Zobacz wideo:

Teraz okazuje się, że PKP S.A. w połowie stycznia podpisały umowę o wartości ponad 1,7 mln zł z firmą Pas Projekt, która ma przygotować projekt rozbiórki i budowy nowego budynku starego dworca.

– Celem jest przywrócenie funkcji związanych z obsługą pasażerów w miejscu starego dworca głównego. Istniejący dworzec i pozostałe budynki znajdujące się na międzytorzu zostaną rozebrane. Na nowym dworcu znajdą się przede wszystkim poczekalnia, kasy biletowe i inne pomieszczenia użytkowe – informuje Michał Stilger z biura prasowego PKP S.A. i dodaje: – Budowa nowego dworca będzie się wpisywać w obowiązujące trendy projektowania z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizowania kosztów eksploatacji i efektywności wykorzystania budynku. Kolejnym krokiem po zakończeniu prac projektowych będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Wówczas będzie możliwe szczegółowe określenie terminu zakończenia prac.
Zobacz też: Były wielkie obietnice i plany, ale stary dworzec kolejowy wciąż bez zmian. Teraz wróci pomysł sprzed lat?

Chociaż przedstawiciele PKP S.A. mówią otwarcie o wyburzeniu dworca, o wiele bardziej sceptyczni są przedstawiciele miasta.

– Budynek dworca jest obiektem podlegającym ochronie konserwatorskiej i jest ujęty w wykazie do gminnej ewidencji zabytków. Ponadto znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania, wpisanego do rejestru zabytków, gdzie wszelkie prace wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego – informuje Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Sprawdź też: Poznań: Miała być kładka z dworca do peronów, a nadal nie ma nic. Miasto pozwie do sądu PKP?f

W praktyce, jak słyszymy, częściowa rozbiórka dworca byłaby możliwa, ale jedynie po dokładnych konsultacjach z konserwator zabytków i zastosowaniu się do jej obostrzeń. Tymczasem na razie nie dotarło do niej żadne zapytanie w tej kwestii. Co więcej, przedstawiciele miasta podkreślają, że ze względu „na rangę miejsca i kontekst historyczny otoczenia” najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie konkursu na kompleksowe zagospodarowanie tego terenu.

W tle sporu o rozbiórkę dworca pozostaje także kwestia jego ewentualnej komunalizacji. Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku władze miasta wystąpiły z wnioskiem do ministra inwestycji i rozwoju o przejęcie poznańskiego dworca od kolejowej spółki.

Czytaj też: Poznań Główny: Miasto chce przejąć od PKP budynek starego dworca. PKP nie wywiązało się z obietnic?

– Tym wnioskiem chcieliśmy też zmotywować PKP, bowiem absolutnie nie akceptujemy obecnego stanu rzeczy. Nie przesądzamy kto zostanie właścicielem, ale obszar wymaga rehabilitacji i przywrócenia dawnej funkcji – mówi Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania. Do tej pory władze miasta nie otrzymały żadnej odpowiedzi ze strony ministerstwa.

Zobacz też:

Na największej stacji kolejowej w Polsce rocznie obsługuje się 19,4 mln pasażerów. Zobacz w galerii zestawienie 10 dworców, które w 2017 r. obsłużyły największą liczbę pasażerów ----->

10 największych dworców kolejowych w Polsce - sprawdź, które...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: PKP chce wyburzyć stary dworzec w Poznaniu i postawić nowy budynek. Miasto: To jest niemożliwe - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski