Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Bernardyński zostanie zrewitalizowany. Radni miejscy przyjęli uchwałę doraźnej przebudowy

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W bliskiej perspektywie niezbędna jest kompleksowa przebudowa placu zarówno w aspekcie infrastrukturalnym, jak i działań społecznych.
W bliskiej perspektywie niezbędna jest kompleksowa przebudowa placu zarówno w aspekcie infrastrukturalnym, jak i działań społecznych. Urząd Miasta Poznań/Rada Osiedla Stare Miasto
Rada Osiedla Stare Miasto przyjęła uchwałę pozytywnie opiniującą projekt doraźnej rewitalizacji placu Bernardyńskiego, przygotowany przez Urząd Miasta. W najbliższym czasie plac Bernardyński zostanie zmodernizowany i otrzyma nowy kształt.

Urząd Miasta w Poznaniu większe prace modernizacyjne planuje na placu Bernardyńskim dopiero za dwa lata. Jednak w najbliższym czasie doraźne działania mogą być dobrym testem użyteczności przyjętych rozwiązań. W bliskiej perspektywie niezbędna jest kompleksowa przebudowa placu zarówno w aspekcie infrastrukturalnym, jak i działań społecznych.

Zmiany na placu Bernardyńskim: Jak je widzą mieszkańcy?

Kilka lat temu zostały przeprowadzone badania wśród poznaniaków dotyczących oczekiwań, co do przestrzeni staromiejskich rynków: Wielkopolskiego i Bernardyńskiego.

W opinii ankietowanych staromiejskie place targowe, w tym Rynek Bernardyński, powinny funkcjonować jako typowe miejskie rynki z funkcją handlową: świeżą żywością, warzywami i owocami. Powinny być alternatywą dla marketów proponując konkurencyjne ceny, ale przede wszystkim wyjątkową sąsiedzką atmosferę, docenianą przez klientów i turystów.

- Bardzo często wskazywano na konieczność wyznaczenia managera - gospodarza takiego placu - odpowiedzialnego nie tylko za jakość przestrzeni, ale za program obywających się tam wydarzeń

- mówi Lidia Koralewska, radna i Zastępczyni Przewodniczącej Osiedla Stare Miasto.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w ankiecie oczekują gruntownej modernizacji placów, poprawienia estetyki, wyglądu straganów i usunięcia szpetnych reklam.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

- Działaniom naprawczym powinna towarzyszyć wspierana przez Magistrat promocja w zakresie m.in. organizacji wydarzeń i tworzenia mody na rynek. Warto też zaplanować monitoring i oświetlenie pozwalające na dłuższe funkcjonowanie tej przestrzeni

– mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto

Jak informują radni z osiedla Stare Miasto, rynki powinny być miejscami wypoczynku z zielenią i ławkami, a także tętniące życiem w dni, kiedy handel w tych miejscach się nie odbywa.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski