Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Kolegiacki: Archeolodzy rozpoczęli poszukiwania kolegiaty [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Archeolodzy obecnie wykonują prace tuż pod zdjętymi fragmentami nawierzchni placu
Archeolodzy obecnie wykonują prace tuż pod zdjętymi fragmentami nawierzchni placu Adrian Wykrota
Naukowcy chcą znaleźć na pl. Kolegiackim pozostałości kościoła Marii Magdaleny. W latach 90. odkryto już tam prezbiterium i szczątki ponad 100 zmarłych osób.

Wbrew temu, o czym informują niektóre media - nie ma żadnej sensacji, ani odkrycia na placu Kolegiackim. A przynajmniej na obecnym etapie. Wiadomo bowiem co znajduje się w ziemi, a archeolodzy z UAM dopiero rozpoczynają swoje prace. Co więcej, to nie pierwsze ich prace badawcze w tym miejscu.

Obok obecnej siedziby władz miasta Poznania od XIII wieku istniała świątynia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Początkowo niewielka po kilku przebudowach w XV wieku otrzymała rangę kolegiaty. Był to wówczas największy kościół w Poznaniu i jeden z większych w Polsce. Wieża budowli była znacznie wyższa niż ratusza, a w jej wnętrzu znajdowało się kilkadziesiąt ołtarzy.

Obok powstał cmentarz, a wnętrze kościoła służyło jako miejsce pochówku znamienitych mieszczan. Po dwóch stuleciach świetności kolegiata uległa zniszczeniu w kilku pożarach. Ruiny zostały przejęte przez pobliską parafię farną. Rozebrano je w 1802 roku.

Szansą na odsłonięcie pozostałości słynnej kolegiaty jest zaplanowana przebudowa placu. Prace archeologiczne finansowane są z budżetu miasta.

- Rozpoczęliśmy od analizy archiwalnych planów. W oparciu o to przeprowadziliśmy nawierty oraz inne badania, w tym georadarem. Na tej podstawie wytypowaliśmy miejsca do prac ziemnych - wyjaśnia kierujący badaniami dr Marcin Ignaczak z Instytutu Prahistorii UAM.
Obecne poszukiwania powinny być mniej kłopotliwe niż te, które przeprowadzono na placu Kolegiackim trzykrotnie w drugiej połowie lat 90. w rejonie gdzie jest obecnie zieliniec. Tam znajdowało się prezbiterium kolegiaty.

- Niestety, w tym miejscu, częściowo wykorzystując mury świątyni zbudowano za czasów pruskich łaźnię, a pod koniec II wojny Niemcy zrobili tam betonowy basen przeciwpożarowy, którego nadziemną część rozebrano w 1946 roku - wyjaśnia Zbigniew Karolczak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który kierował wówczas badaniami.

Ukryte w ziemi betonowe fragmenty basenu utrudniały prowadzenie wykopalisk i dotarcie do pozostałości prezbiterium. Na dodatek okazało się, że ziemia jest usiana szczątkami ludzi, których grzebano przez lata wewnątrz kościoła i na cmentarzu. Znaleziono kości ponad 100 osób.

- Spodziewamy się, że teraz też możemy natknąć się na kości. Na ich fragmenty natrafiliśmy podczas jednego z odwiertów sondażowych - powiedział nam dr Ignaczak.

Archeolodzy planują na początek wykonać badania do głębokości 1,5 metra. Może to zająć im około dwóch tygodni. Jeśli nie natrafią na mury kolegiaty prawdopodobnie teren poszukiwań zostanie poszerzony. Obecnie prace prowadzone są na powierzchni około 20 metrów kwadratowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Plac Kolegiacki: Archeolodzy rozpoczęli poszukiwania kolegiaty [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski