Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płać podatek PIT w Poznaniu i czerp z tego korzyści. Kolejne zachęty do płacenia podatków w Poznaniu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Osoby rozliczające PIT w Poznaniu mogą korzystać z różnego rodzaju bonusów. Jakich? Zobacz na kolejnych stronach ---->
Osoby rozliczające PIT w Poznaniu mogą korzystać z różnego rodzaju bonusów. Jakich? Zobacz na kolejnych stronach ---->Sławomir Mielnk
W Poznaniu może mieszkać nawet 100 tysięcy osób więcej, niż wskazują statystyki GUS. – Gdyby, choć połowa z nich płaciła tu podatek PIT, to moglibyśmy zrobić znacznie więcej dla wszystkich – uważa prezydent Jaśkowiak i namawia do rozliczania PIT-u w Poznaniu. – Osoby, które rozliczają podatek w naszym mieście mogą korzystać z różnych profitów. A w najbliższych tygodniach przedstawimy pakiet kolejnych zachęt.

48 proc. podatku odprowadzanego przez mieszkańców wraca do Poznania. Planowane w tym roku przychody z tego tytułu do kasy miejskiej to ponad miliard złotych.

– Jeśli średnio jeden podatnik odprowadza 4600 złotych, to z tej kwoty 2200 złotych wraca do miasta – twierdzi prezydent Jaśkowiak i przypomina: – Do komunikacji miejskiej dokładamy 230 milionów złotych.

Zdaniem prezydenta, gdyby część osób, które mieszkają i pracują w Poznaniu, ale nie płacą tu PIT-u, zaczęła rozliczać się w mieście, to można byłoby przekazać te pieniądze np. na uruchomienie nowych linii autobusowych, czy tramwajowych, utworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolach i żłobkach.

– Jeśli więcej o 10 tysięcy osób rozliczyłoby w mieście podatek, to budżet Poznania zwiększyłby się o 20 milionów złotych. Taka kwota już działa na wyobraźnię – uważa Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto. Tyle wynosi płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę pracy netto i brutto

Urzędnicy twierdzą, że niepłacenie podatku PIT w Poznaniu nie wynika ze złej woli, ale z niewiedzy.

– Dokładnie przebadaliśmy około 100 osób. Tylko jedna wiedziała, że można odprowadzić podatek tam, gdzie się mieszka, że nie trzeba być zameldowanym, czy posiadać prawa własności lokalu i można to załatwić bez wychodzenia z domu. Tą jedną osoba była księgowa – mówi Matuszczak-Szulc. – 3/4 studentów pracuje. Prześledziliśmy historię ich rodzin. Okazało się, że zaczynali płacić podatki w Poznaniu, gdy pojawiły się dzieci i zaczęli szukać dla nich miejsca w przedszkolu. Dzięki temu dostali dodatkowe punkty przy naborze i łatwiej było im umieścić malucha w placówce.

Zgodnie z obowiązującym prawem miejscem odprowadzania podatków powinno być miejsce przebywania człowieka w poprzednim roku na dzień 31 grudnia.

– Wskazanie Poznania, jako miejsca rozliczania podatku nie jest skomplikowane. Można zrobić to elektronicznie – zaznacza Matuszczak-Szulc.

Miasto przygotowało stronę internetową (glanc.poznan.pl), która krok po kroku przeprowadzi każdego przez proces rozliczania PIT-u dla Poznania. Znajdziemy na niej również informacje na co miasto przeznacza pieniądze z podatków, a także katalog korzyści i możliwości, jakie wynikają z tego faktu.

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

– Zyskujemy dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół i przedszkoli, dopłaty w wysokości 600 złotych do miejsca w prywatnym żłobku, możliwość uzyskania mieszkania w programach „najem z dojściem do własności” czy „Mieszkanie dla absolwenta”, darmowe szczepienia, świadczenia dla wieloraczków, zniżki na komunikację – wymienia Matuszczak-Szulc.

Zobacz, jakie bonusy daje płacenie podatku w Poznaniu:

Zobacz, jak działa e-PIT:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski