Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Waryńskiego czy Błeńskiej? Zdecydują mieszkańcy

Anna Jarmuż
Plac Waryńskiego czy Błeńskiej? Zdecydują mieszkańcy
Plac Waryńskiego czy Błeńskiej? Zdecydują mieszkańcy Łukasz Gdak
Pojawił się pomysł, by plac Ludwika Waryńskiego zmienił nazwę na Wandy Błeńskiej. Zdania na ten temat są podzielone. O opinie zapytano więc samych mieszkańców.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy placu przy pętli tramwajowej na Ogrodach. Pojawiła się propozycja, by jego dzisiejszego patrona - Ludwika Waryńskiego - działacza socjalistycznego z XIX wieku zastąpiła zmarła niedawno lekarka i misjonarka Wanda Błeńska. Kiedy okazało się, że zdania na ten temat są podzielone, postanowiono spytać o opinie mieszkańców.

Z propozycją zmiany nazwy placu wystąpili na Komisji Kultury i Nauki jeden z mieszkańców i jeden z radnych osiedlowych. RO Ogrody początkowo zaopiniowała pomysł pozytywnie. Później jednak odbyło się spotkanie na ten temat, na które przyszło wielu niezadowolonych mieszkańców.

- Dla nich oznacza to wiele problemów, m.in. wymianę dokumentów - mówi Anna Wilczewska z Rady Osiedla Ogrody. - Kiedy przeprowadzałam na ten temat ankietę większość osób wypowiadało się o pomyśle negatywnie.

Sama radna jest za pozostawieniem dotychczasowej nazwy placu. Z kolei przewodniczący zarządu osiedla zwraca uwagę, że Wanda Błeńska jest bliższa mieszkańcom Ogrodów niż Ludwik Waryński, który kojarzy się z komunizmem.

- Mieszkała u nas, na ulicy Miłej. Poza tym, Wanda Błeńska działała w AK. Pracowała jako misjonarka w Ugandzie. Otrzymała od Bronisława Komorowskiego Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zasługuje na swój własny plac - tłumaczy Eugeniusz Kempa, przewodniczący zarządu Osiedla Ogrody.

Pomysł dzieli też miejskich radnych. Ci z klubu PiS chcą placu imienia Wandy Błeńskiej.

- Wcześniej czy później w ramach dekomunizacji ulic, pojawiłaby się propozycja, by zmienić nazwę placu Waryńskiego. Trudno nie zgodzić się z pomysłem, by nadać mu nazwę tak szlachetnej osoby, jaką była Wanda Błeńska - mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS i wiceprzewodniczący komisji kultury i nauki Rady Miasta.

Zmianie nazwy placu sprzeciwia się m.in. Katarzyna Kretkowska, radna Zjednocznej Lewicy. Jak mówi Waryński zasłużył na to, by być jego patronem. Walczył o bardziej sprawiedliwe warunki na rynku pracy. Wiele jego postulatów jest aktualnych do dzisiaj. - Jestem przeciwna ciągłym zmianom nazw, które są nośnikami historii danych miejsc. Prawica krytykuje działania z czasów PRL-u, a sama postępuje podobnie - mówi Katarzyna Kretkowska. Proponuje też, by pozostawić plac Waryńskiego, a imieniem Wandy Błeńskiej nazwać skwer, który znajduje się pośrodku niego.

Na temat nazwy placu wypowiedzą się teraz poznaniacy. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 30 sierpnia. Swoje uwagi można kierować na adres: konsultacje-nazwa@geopoz. poznan.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego „GEOPOZ” Dział Numeracji Porządkowej i Nazewnictwa Ulic, ul. Gronowa 20, 61 - 655 Poznań. Urzędnicy zachęcają do wyrażania opinii zwłaszcza mieszkańców Ogrodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski