Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płace 2018. Wynagrodzenia rosną w szybkim tempie. Kto dziś nie zarabia więcej niż 4 886,56 zł, ten jest poniżej przeciętnej

Andrzej Kubisiak/AIP
Maciej Jeziorek / Polska Press
Miesięczne wynagrodzenie brutto w marcu 2018 r. w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,7 proc. niż przed rokiem i wyniosło 4886,56 zł - poinformował dziś, w środę 18 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. W niektórych branżach wzrost był szczególnie wysoki - np. w budownictwie aż o 14 proc.

Przy utrzymującej się od kilku miesięcy stosunkowo niskiej inflacji, wzrost nominalnego poziomu przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 6,7 proc., pozwala na realną poprawę dochodową wielu Polaków o ponad 5 proc.

Oczywiście analizując przeciętne wynagrodzenie mamy do czynienia jedynie z pracownikami średnich i dużych firm, a więc podmiotów, które relatywnie lepiej płacą na rynku. Stąd nie wszyscy odczuwają równomiernie wzrost płac. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2016 roku, połowa Polaków zarabiała poniżej 3511 zł brutto. Jednak od tego czasu zaszły już niemałe zmiany rynkowe. Według Eurostatu na koniec 2017 roku w całej gospodarce nominalne koszty pracy wzrosły o 6,5 proc.r/r.
Na poziomie poszczególnych sektorów ten wzrost był jeszcze wyższy, bo w przypadku przemysłu ta dynamika wynosiła 9,1 proc., a w budownictwie nawet 14 proc. I o ile dla pracowników to dobra informacja, bo ich dochody wzrastają, to dla przedsiębiorców tak szybko rosnące koszty pracy, przy braku masowego podnoszenia cen, stają się kolejną i zyskującą na znaczeniu barierą hamującą rozwój firm.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło w marcu o 3,7 proc.r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,7 proc .i wyniosły 4886,56 zł. Zdaniem eksperta Work Service obserwujemy obecnie stabilizację wzrostowych trendów na rynku pracy, ale ich skutki w coraz większym stopniu stają się barierą rozwojową. Rosnące koszty pracy i deficyty kadrowe wskazywane są obecnie przez przedsiębiorców jako wiodące wyzwania dla prowadzenia ich biznesów.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w marcu 2018 r. wyniosło 6205,3 tys. osób - poinformował dziś w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy 3,7 proc. w stosunku do danych z ubiegłego roku.

Po zakończeniu pierwszego kwartału i zimy, rynek pracy wchodzi w fazę jeszcze większego rozgrzania. Popyt na pracowników będzie wzmagany czynnikami sezonowymi, a już wstępne dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za marzec pokazują, że sam początek wiosny przyczynił się do otwierania nowych rekrutacji.

Taniejący frank szwajcarski z jednej strony cieszy Polaków, a z drugiej straszy po nocach - czy nie są to złego początki? Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Pracodawcy w mijającym miesiącu zgłosili do Urzędów Pracy 147 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, co było o ponad 13 proc. wyższym wynikiem niż w lutym. Jednak należy podkreślić, że podobnie jak w marcu tak i w kolejnych miesiącach będzie trudno o dynamiczną poprawę poziomów zatrudnienia, ze względu na coraz silniej kurczącą się podaż pracy. Jeszcze na początku roku analizy Komisji Europejskiej pokazywały, że w całej Unii Europejskiej większe trudności rekrutacyjne niż w Polsce występowały już tylko na Węgrzech, gdzie na znacznie mniejszą skalę wykorzystywana jest imigracja zarobkowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płace 2018. Wynagrodzenia rosną w szybkim tempie. Kto dziś nie zarabia więcej niż 4 886,56 zł, ten jest poniżej przeciętnej - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski