Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plácido Domingo wystąpi w Poznaniu 27 kwietnia

Stefan Drajewski
Jeden z trzech największych tenorów drugiej połowy XX wieku ciągle budzi wielkie emocje publiczności. W Poznaniu Plácido Domingo zaśpiewa pieśni do słów Karola Wojtyły oraz przeboje z popularnych operetek i musicali.

Było ich trzech: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo i José Carreras. Każdy miał swoich fanów, a nawet wyznawców, którzy jeździli za nimi po całym świecie, gdziekolwiek występowali. Wszystko zmieniło się w 1990 roku, kiedy trzej panowie zaśpiewali wspólnie w Termach Karrakali z okazji otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rzymie.

To był punkt zwrotny w karierze każdego z nich. Sukces rzymski artyści powtórzyli na kilku innych stadionach świata. Nie oznacza to, że zrezygnowali z karier operowych. Aczkolwiek sukces komercyjny sprawił, że dość nieoczekiwanie ich kariery upodobniły się do karier gwiazd popu.

W latach 90. ubiegłego stulecia Luciano Pavarotti nawiązał współpracę z gwiazdami muzyki rozrywkowej, m.in. z Bryanem Adamsem, Jonem Bon Jovi, Andrea Bocellim, Tracy Chapman, Erikiem Claptonem, Céline Dion, Eltonem Johnem, Annie Lennox, Rickym Martinem, Stingiem Zucchero. Nagrał wiele płyt oraz sfilmowano wiele oper. Dzięki małżeństwu z sekretarką, trafił na łamy pism plotkarskich.

José Carreras , najmłodszy z tej trójki, najwcześniej wyhamował karierę. W latach 90. również flirtował z gwiazdami pop, w tym z Edytą Górniak. Dużo czasu poświęca działalności charytatywnej.

Plácido Domingo poszedł nieco inną drogą. Po koncercie w Rzymie pozostał wierny operze w potrójnej roli: jako śpiewak, dyrygent i dyrektor National Opera w Waszyngtonie. Stworzył Międzynarodowy Konkurs „Operalia”, który wspiera i promuje młodych śpiewaków. w 2002 roku wykonał nowy hymn Realu Madryt „Himno del Centenario del Real Madrid”, a towarzyszyło mu 82 muzyków.

Trzej tenorzy pojawiali się w przeszłości w Polsce, ale nigdy nie śpiewali w Poznaniu. Domingo wystąpił w Zabrzu w 1992 roku na koncercie „Serca za serce”. Występował również w Łodzi i Warszawie. Pavarotti po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 1964 (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek i w 1995 (Warszaw). Carreas występował w Polsce wielokrotnie (m.in. w Warszawie, Toruniu, Gdańsku).

Poznań długo czekał na występ jednego z trzech tenorów. Plácido Domingo wystąpi 27 kwietnia z okazji kanonizacji Jana Pawła II. To nie jest przypadek. Sławny Hiszpan miał osobiste kontakty z Janem Pawłem I. Kilka lat temu Domino nagrał płytę „Amor Infinito”, na której znalazły się utwory skomponowane do wierszy Karola Wojtyły. – To nagranie ma dla mnie ogromne znaczenie, nie tylko dlatego, że jestem katolikiem. Ono przemawia nie tylko do religijnych osób, ale do każdego, kto respektował tego wyjątkowego człowieka, który poświęcił swoje życie ludzkości i Bogu – mówił w jednych z wywiadów hiszpańskich tenor o swoim albumie dedykowanym Janowi Pawłowi II.

W drugiej części koncertu Domingo zaśpiewa największe przeboje muzyki klasycznej, w tym na prośbę organizatorów utwory, które znajdują się w repertuarze Teatru Muzycznego w Poznaniu, czyli arie z „Barona Cygańskiego”, „Wesołej wdówki” oraz musicalu „My Fair Lady”. Artysta wspólnie z Justyną Steczkowską zaśpiewa hymn „Abba Ojcze”. A

Plácido Domingo, Hala MTP nr 5, 27 kwietnia, godzina 18, bilety: 194–849 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski