Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty Uwe Loescha w poznańskim Muzeum Narodowym

Marek Zaradniak
Uwe Loesch na tle swoich prac
Uwe Loesch na tle swoich prac Łukasz Gdak
W Muzeum Narodowym w Poznaniu oglądać możemy wystawę prac jednego z najwybitniejszych grafików niemieckich Uwe Loescha

Do 22 stycznia przyszłego roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu oglądać można otwartą w niedzielę wystawę plakatów Uwe Loescha. Ten niemiecki artysta jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy za rok 2013. Przyznawana jest ona wybitnym grafikom z całego świata o ukształtowanej osobowości artystycznej i reprezentujących podobną postawę, do tej która cechowała Lenicę czyli wykraczającą poza wąsko rozumiane ramy zawodu grafika użytkowego. Plakat i inne formy graficzne nabierają wówczas cech indywidualnej wypowiedzi artysty, służą twórczemu wyrażaniu jego stosunku do otaczającego świata. Poznańska wystawa jest przekrojową prezentacją blisko półwiecznego dorobku artysty. Oglądać możemy 72 plakaty, a dodajmy, że Uwe Loesch może poszczycić się bogatym dorobkiem w dziedzinie szeroko pojętej komunikacji wizualnej. Uznanie zdobyły jego opracowania szaty graficznej magazynów, książek, katalogów i kalendarzy.
Plakaty Loescha to przede wszystkim dwa pola działania artystycznego gdzie sfera wizualna jest tylko próbą zobrazowania czy podkreślenia idei górującej nad sferą przedmiotu. ­ Zawsze staram się sprostać wymogom komunikacji w najbardziej bezpośredni sposób. Za pomocą bardzo ograniczonych środków tłumaczę obraz w moim umyśle. Współzależność pomiędzy obrazem a językiem, języka w obrębie języka – mówi artysta, który we wtorek spotkał się z poznańską publicznością.
W 1968 roku Uwe Loesch zaprojektował swój pierwszy plakat dla polityczno-literackiego kabaretu Das Kom(m)odchen w Dusseldorfie, z którym następnie współpracował przez kilkanaście lat. Oprócz tego opublikował plakaty „Znaki czasu” , które uważa za ingerencje polityczne. Większość jego plakatów jest częścią zakrojonych szeroko kampanii dla przedsiębiorstw, instytucji kulturalnych, imprez targowych czy wystaw muzealnych. Od welu lat artysta współpracuje z Ruhrlandmuseum w Essen i Klingspor Museum w Offenbach. Od roku 1984 jego plakat „punktum” znajduje się na ekspozycji stałej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski