MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz emeryturę? Ustal kapitał początkowy!

Milena Kochanowska
Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa
Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa 123 RF
Chcesz przejść wkrótce na emeryturę? Sprawdź, czy masz już obliczony kapitał początkowy. Jeśli nie, nie czekaj, już teraz złóż wniosek o jego ustalenie

Czym jest kapitał początkowy?
Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli zanim nasze składki zaczęły być zapisywane na naszych indywidualnych kontach w ZUS-ie.

Kto powinien mieć wyliczony taki kapitał?
Powinny go wyliczyć osoby, które były aktywne zawodowo przed 1 stycznia 1999 r., a urodziły się po 31 grudnia 1948 r.

Dlaczego osoby, które planują w tym roku przejść na emeryturę, powinny jak najszybciej wystąpić z takim wnioskiem?
Często zdarza się bowiem, że dokumentacja dołączona do wniosku o wyliczenie kapitału początkowego nie jest kompletna i wymaga prowadzenia dodatkowo postępowania wyjaśniającego. Obliczenie kapitału początkowego już teraz, może więc skrócić czas oczekiwania na przyznanie emeryturę.

ZUS uruchomił w swoich placówkach stanowiska doradców emerytalnych, którzy mają pomóc niezdecydowanym.

Z ich porady mogą skorzystać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 12 miesięcy. Doradca wyliczy nam prognozowaną emeryturę i pokaże jak ona się zmieni, gdy będziemy pracować np. dwa lata dłużej. Żeby taka symulacja była wiarygodna, powinniśmy mieć wyliczony kapitał początkowy.

Czy powinniśmy złożyć wniosek o przeliczenie, jeżeli do ustalenia wysokości kapitału przyjęte zostały zarobki za rok kalendarzowy, w którym pracowaliśmy jedynie przez część tego roku?

Tak. Kwoty wynagrodzenia będą porównane z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy, odpowiednio do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu, a nie jak to było przed zmianą przepisów do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy.

A jeżeli ZUS wyliczył nam kapitał początkowy przed 1 maja 2015 r. i okres urlopu wychowawczego zaliczył jako nieskładkowy?
Takie osoby również powinny wystąpić z wnioskiem o przeliczenie. Czas opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskładkowym, ale do ustalenia wysokości kapitału początkowego zastosowany zostanie przelicznik w wysokości takiej samej, jak do obliczenia części za okresy składkowe, a więc korzystniejszy.

Czy składać wniosek o przeliczenie kapitału, gdy ZUS przyjął do jego wyliczenia tzw. lata zerowe, bo nie mogliśmy do obliczenia kapitału przedstawić zaświadczeń o osiąganych zarobkach, bo zakład pracy już nie istnieje lub dokumentacja została zniszczona?
Tak, takim osobom ZUS wyliczy wysokość kapitału przyjmując w zerowych latach kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia.

A jeśli nie wystąpimy z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego?
Osobom, które nie złożą wniosku o przeliczenie kapitału, w momencie złożenia wniosku o emeryturę, ZUS ustali kapitał z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji. Trzeba jednak pamiętać, że takim osobom doradca emerytalny nie wyliczy prawidłowo prognozowanej emerytury.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o kapitał początkowy?
Składając wniosek o naliczenie kapitału początkowego powinniśmy złożyć dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenia – np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), legitymację ubezpieczeniową (jeżeli zawiera stosowne wpisy), umowy o pracę, karty lub listy wynagrodzeń oraz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe – świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymację ubezpieczeniową itp.

Mamy już wyliczony kapitał początkowy, a okres studiów został ograniczony do 1/3 okresów składkowych udowodnionych tylko do 31 grudnia 1998 r. Co wtedy?
Przy obliczaniu wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach, okres studiów wyższych ukończonych przed 1 stycznia 1999 r. w kapitale początkowym zaliczony zostanie w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę, a nie do 31 grudnia 1998 r. W tym wypadku, nie powinniśmy zgłaszać wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, bo dopiero w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, znany będzie okres składkowy przyjmowany do prawidłowego ustalenia okresu studiów. Tym osobom ZUS z urzędu ponownie ustali kapitał początkowy przy przyznawaniu emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski