Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz grilla na majówkę? 8 na 10 grilli skontrolowanych przez UOKiK miało wady. Stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników

OPRAC.: MB
Jak poinformowano, łącznie skontrolowano 117 partii grilli. Ogółem zakwestionowano 37 partii produktów, z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników.
Jak poinformowano, łącznie skontrolowano 117 partii grilli. Ogółem zakwestionowano 37 partii produktów, z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników. pixabay
– Na 117 skontrolowanych partii grilli zakwestionowano 37 partii produktów, z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników – poinformował Urząd ochrony konkurencji i Konsumentów. W porównaniu do poprzedniej kontroli z 2017 r. widoczny jest wyraźny wzrost ogólnego odsetka zakwestionowanych partii produktów, choć tym razem skontrolowano o ponad 40 proc. partii grilli mniej.

Urząd Ochrony konkurencji i konsumentów wraz z Inspekcją Handlową sprawdzili bezpieczeństwo grilli przenośnych: wielorazowych i jednorazowych. Kontrolami objęto 51 przedsiębiorców. Łącznie skontrolowano 117 partii grilli.

Niemal co trzeci grill posiadał wady

Jak podaje UOKiK, ogółem zakwestionowano 37 partii produktów (31,6 proc. wszystkich skontrolowanych), z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników. W trakcie kontroli inspektorzy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej pobrali próbki 10 modeli grilli, w tym 9 wielokrotnego użytku i 1 jednorazowy i przekazali je do badań laboratoryjnych w zakresie "wymagań mechanicznych określonych w normach PN-EN 1860-1+A1:2017-08 i PN-EN 1860-4:2005".

Jak poinformowano, łącznie skontrolowano 117 partii grilli. Ogółem zakwestionowano 37 partii produktów, z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników.

Planujesz grilla na majówkę? 8 na 10 grilli skontrolowanych ...

Jak się okazało, negatywny wynik uzyskano w przypadku 8 próbek (80 proc.), ujawniając różnego rodzaju nieprawidłowości konstrukcyjne np. palenisko wykonane ze zbyt cienkiej blachy czy zbyt duże prześwity między prętami rusztu na żywność

Dodatkowo, w ramach badań organoleptycznych inspektorzy IH zakwestionowali 3 modele grilli, z uwagi na brak uchwytów przy ruszcie na żywność i niewystarczającą głębokość paleniska. Uchybienia w zakresie oznakowania stwierdzono łącznie w 29 partiach grilli (24,8 proc.). Ujawnione nieprawidłowości to m.in.: niewłaściwe sformułowane lub niekompletne ostrzeżenie słowne czy niekompletne zapisy w instrukcji użytkowania.

W podsumowaniu podano, że przeprowadzone kontrole wykazały nieprawidłowości w blisko 1/3 skontrolowanych partii grilli. W porównaniu do poprzedniej kontroli w III kwartale 2017 r. "widoczny jest wyraźny wzrost ogólnego odsetka zakwestionowanych partii produktów". Obecnie wyniósł on 31,6 proc., poprzednio 20,2 proc., jednak co ważne- tym razem skontrolowano o 42,4 proc. mniej partii grilli (aktualnie 117, poprzednio 203).

Pogorszenie wyników jest widoczne również w liczbie produktów zakwestionowanych z uwagi na występowanie defektów konstrukcyjnych. – W ramach obecnych działań kontrolnych ujawniono 11 partii wadliwych modeli grilli, z kolei w 2017 r. było ich zaledwie trzy. Należy zaznaczyć, że uprzednio do badań laboratoryjnych skierowano próbki 5 grilli, podczas tegorocznej kontroli
dwa razy więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski