Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt: Czy radni znają się na rzeczy? Zagłosuj!

Iza Budzyńska, KMIS
W pierwszym dniu plebiscytu najwięcej głosów padło na Zofię Springer, burmistrza Mosiny
W pierwszym dniu plebiscytu najwięcej głosów padło na Zofię Springer, burmistrza Mosiny Andrzej Szozda
Nawet po paru latach pracy w samorządzie zdarza się radnym zachowywać tak, jakby nie rozumieli, co dokładnie leży w ich kompetencjach. Bywają sytuacje, kiedy radny nie wie, do kogo zaadresować interpelację, żeby sprawa została w ogóle podjęta, ani nie ma pojęcia, gdzie i w jakim trybie składa się odwołania lub skargi.

Samorządowcy na forum swojej rady potrafią wołać "dlaczego jeszcze nie zajęliśmy się tą drogą, przecież mieszkańcy apelują", nie sprawdzając wcześniej, że należy ona do innego szczebla samorządu. Lokalni politycy opozycyjni wyrażają pretensje wobec burmistrza czy prezydenta, że coś zrobił albo nie zrobił, podczas gdy taką właśnie decyzję podjęła rada.

Wystarczy poobserwować pracę samorządowców - a każdy wyborca może przyjść na sesję rady - by prędzej czy później przekonać się, że niektóre osoby zasiadające w radzie nie wiedzą, w jakich wypadkach konieczna jest bezwzględna większość głosów i kiedy głosowanie jest ważne. Wyborcy nie muszą orientować się, co to jest ustawa, a co uchwała, i czy dokument, o który właśnie toczy się dyskusja, nazywa się planem, programem czy strategią. Jednak gdy na podobnych wpadkach zostaną przyłapani samorządowcy, to wystawiają nie najlepsze świadectwo nie tylko sobie, lecz - mimowolnie - wszystkim reprezentantom w danej radzie.

Tym bardziej samorządowcy nie wiedzą, jak w nowoczesny sposób kontaktować się z mieszkańcami. Nie wszyscy umieją wykorzystywać internet, wielu nie potrafi dobrze zorganizować konferencji prasowej, a niejeden nie zważa na to, jak się ubiera i jak pozuje do zdjęć lub występuje w telewizji.

O tym, że podobne gafy zdarzają się wcale nierzadko, wie Paweł Koch z Trzemeszna, członek zarządu powiatu gnieźnieńskiego. Postanowił napisać "Kompendium wiedzy samorządowej dla radnego", które ma pomóc samorządowcom w unikaniu podstawowych błędów. W jego książce znajduje się także słownik, składający się z 86 haseł - od ustroju samorządowego, przez finanse publiczne, po sprawy zdawałoby się proste, jak głosowanie, względną i bezwzględną większość głosów. Kolejne dziewięć rozdziałów rozjaśnia zawiłości kompetencji radnych i zasad tworzenia prawa miejscowego. Odsyła do potrzebnych ustaw i fachowych opracowań, a także do stron internetowych przydatnych w pracy radnych.

Paweł Koch w samorządzie powiatowym zasiada od czterech lat, wcześniej był radnym gminy Trzemeszno. Z wykształcenia jest politologiem, zawodowo urzędnikiem, a z zamiłowania historykiem i psychologiem społecznym. Ma na koncie publikacje związane z tematyką samorządową, prowadzi szkolenia dla radnych i pracowników administracji samorządowej.

- Nie chciałbym zdradzać, kto i jakie popełnia błędy, ale mam kontakt z kolegami z całej Polski, bo także szkolę samorządowców i radnych - mówi ostrożnie Paweł Koch. - Najtrudniejsze są dla nich finanse publiczne, tymczasem wszystko toczy się wokół pieniędzy. Budżet zadaniowy jest łatwiejszy, ale kiedy radni mają przed sobą budżet ogólny, to niekiedy nie umieją się odnaleźć w działach i paragrafach. Patrzą wtedy na tabelki i nie wiedzą, o co chodzi.

Wydania "Kompendium" podjęła się Agencja Centrum Kształcenia i Doskonalenia w Warszawie. Z dystrybucją będzie docierać przede wszystkim do biur obsługujących rady gmin i powiatów, a także do sekretarzy i przewodniczących rad oraz urzędów różnych szczebli.

Oceń rządzących

Od wczoraj trwa nasz wielki plebiscyt SMS-owy pod hasłem "Jak oni rządzili". To wyjątkowa okazja, by ocenić dokonania samorządowców po czteroletniej kadencji i wystawić im cenzurkę: pozytywną TAK lub negatywną NIE.

Głosować można na każdego prezydenta, burmistrza, wójta i starostę z miejscowości, w których ukazuje się "Głos", a także na marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa wielkopolskiego. Wystarczy tylko wysłać SMS na numer: 72069. Uwaga! Można przesłać dowolną liczbę SMS-ów - zarówno na TAK (z pozytywną oceną samorządowca) oraz na NIE (z jego oceną negatywną). Odbierać będziemy je do soboty 13 listopada włącznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski