Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt: Kto odbierze bezcenne trofeum?

Radosław Patroniak
Najczęściej Srebrną Piłkę odbierał Piotr Reiss
Najczęściej Srebrną Piłkę odbierał Piotr Reiss Andrzej Szozda
Srebrna Piłka wręczana jest już od 19 lat. To niezwykle cenne trofeum (wykonane z 2 kg czystego srebra) odbierało już 13 piłkarzy. Najczęściej Piotr Reiss, który przez Czytelników naszej gazety wybierany był najlepszym graczem w Wielkopolsce aż pięć razy, w latach 1997-98 i 2005-2007. Kto zostanie czternastym zwycięzcą naszego bardzo popularnego plebiscytu, dowiemy się już w najbliższy piątek na Wielkim Balu Piłkarza.

Plebiscytowe zmagania rozpoczęły się w roku 1992 na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Poznańskiej". Zwycięzcami zostali wtedy Jerzy Brzęczek w "Głosie" i Jarosław Araszkiewicz w "Gazecie". Przez następnych trzynaście lat typy kibiców nie zawsze były takie same, ale zdarzało się, że niektórzy piłkarze zakładali podwójną koronę. W gronie tych bezdyskusyjnie najlepszych znaleźli się Zenon Burzawa (1993), Marek Rzepka (1994), Piotr Prabucki (1995), Waldemar Kryger (1996), Piotr Reiss (1998 i 2005), Paweł Kryszałowicz (1999-2000), Norbert Tyrajski (2001) i Sebastian Mila (2003).

Od 2007 r., po połączeniu gazet, Srebrna Piłka wręczana jest na Wielkim Balu Piłkarza i właśnie w takich okolicznościach odbierali ją Piotr Reiss i Sławomir Peszko. Ten ostatni był w gronie kandydatów do zwycięstwa za poprzedni rok, ale zmiana barw klubowych nie przysporzyła mu na pewno popularności. Z kolei "Rejsik" jeszcze przed rokiem pojawił się w gronie laureatów, ponieważ odbierał puchar dla najlepszego piłkarza I ligi. Warto zaznaczyć, że od trzech lat mamy zmienioną formułę konkursu. Mianowicie zamiast graczy na poszczególnych pozycjach kibice wybierają najlepszych w I, II i III lidze.

Zmiana podyktowana była zniknięciem z piłkarskiej mapy dwóch wielkopolskich klubów, grających w ekstraklasie, czyli Amiki Wronki i Groclinu Dyskobolii Grodzisk. Pomysł na wyróżnianie zawodników niższych klas okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że zintegrował środowisko, to pozwolił im samym bardziej zaistnieć w świadomości działaczy i trenerów. Potwierdzeniem tego były losy pierwszego zwycięzcy w kategorii piłkarz II ligi. Tomasz Mikołajczak z Nielby Wągrowiec na początku 2009 roku stał obok Franciszka Smudy na Wielkim Balu Piłkarza, a pół roku później był już jego podopiecznym w Kolejorzu.

W obecnej edycji plebiscytu pojawiła się jeszcze jedna kategoria, piłkarz amator. W głosowaniu SMS-owym najlepszy okazał się Arkadiusz Trzciński z Piasta Kobylnica i tym samym jest już pewniakiem do odbioru pucharu już w najbliższy piątek. W galerii piłkarskiej sławy zobaczymy też najlepszego trenera w Wielkopolsce. Podobnie jak wśród zdobywców Srebrnej Piłki najlepszym trenerem zostawało dotychczas trzynastu szkoleniowców. Trzy razy po ten tytuł sięgali Grzegorz Lato i Franciszek Smuda. Plejadę fachowców od piłki otwiera Henryk Apostel, a zamyka Mariusz Rumak. Dwa triumfy zaliczyli natomiast Stefan Majewski i Czesław Michniewicz. Najczęściej, bo aż dziewięć razy, nagrodę dla najlepszego trenera zdobywali szkoleniowcy Kolejorza.

Wędrówkę po plebiscytowych laureatach trzeba zakończyć na jedynej kategorii, która nie podlega osądowi kibiców. Najlepszego działacza piłkarskiego w Wielkopolsce wybierają dziennikarze z najbardziej znanych redakcji w naszym regionie. Zwycięzca zawsze otrzymuje Puchar im. Ryszarda Chomicza, byłego redaktora naczelnego "Gazety Poznańskiej", który zainicjował balowe spotkania piłkarskiej rodziny. W 1997 roku zginął w wypadku samochodowym.

Jako że w swoich tekstach nie unikał polemiki z działaczami, postanowiliśmy pół roku później przyznać nagrodę jego imienia, wyróżniając kogoś spośród prezesów, menedżerów i animatorów piłki. Posiadaczem ostatniego wielkiego pucharu jest prezes sekcji piłkarskiej Warty Janusz Urbaniak.
Warto podkreślić, że historii plebiscytu i zaszczytnej grupy jego zwycięzców nie byłoby bez kibiców, bo to właśnie oni co roku przysyłają do redakcji kilkanaście tysięcy kuponów...

Bal Piłkarza, czyli futbolowe tango w iglicy

Srebrna Piłka od 2007 r. wręczana jest na Wielkim Balu Piłkarza. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się on w iglicy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zaproszenia na piłkarskie święto, w cenie 290 zł od osoby, można jeszcze rezerwować pod nr. tel. 502 499 909. Impreza rozpocznie się o godz. 20.30, a zakończy o 5 rano.

W części galowej balu laureatom i uczestnikom towarzyszyć będzie Capella Zamku Rydzyńskiego na czele z solistą-barytonem, Olgierdem Krammem. Z kolei zabawa karnawałowa zaplanowana jest w rytmach zespołu Summer Dance i DJ Vikinga.

W programie balu jest także losowanie atrakcyjnych nagród i efektowny pokaz strojów firmy Shark w wykonaniu modelek z agencji Showmax. O podniebienia gości zadba kucharz restauracji Estella, a w dobre nastroje wprowadzi wszystkich prowadzący imprezę, szef redakcji sportowej "Głosu Wielkopolskiego" Marek Lubawiński.

Relację z imprezy zamieścimy w sobotnim i poniedziałkowym wydaniu gazety. Galerię zdjęć z balu będzie można obejrzeć na stronie www.gloswielkopolski.pl. Będzie można też zobaczyć reportaże z balu na antenie TVP Poznań (w niedzielę o godz. 22.05) i Telewizji WTK (w niedzielę o godz. 19.20).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski