Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski: Wieczorem poznamy zwycięzców!

Tomasz Sikorski
Laureaci poprzedniego Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Wielkopolski. Od lewej: żużlowiec Fogo Unii Leszno Piotr Pawlicki, piłkarz Lecha Szymon Pawłowski oraz trener kadry kajakarek Tomasz Kryk. Ten ostatni już dwukrotnie  triumfował wśród szkoleniowców.
Laureaci poprzedniego Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Wielkopolski. Od lewej: żużlowiec Fogo Unii Leszno Piotr Pawlicki, piłkarz Lecha Szymon Pawłowski oraz trener kadry kajakarek Tomasz Kryk. Ten ostatni już dwukrotnie triumfował wśród szkoleniowców. Grzegorz Dembiński
W piątek wielki finał 58. Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Wielkiego Balu Sportowca, który odbędzie się w hotelu IBB Andersia.

Dzisiaj poznamy laureatów 58. Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas Wielkiego Balu Sportowca, który odbędzie się w poznańskim hotelu IBB Andersia.

- Jak zwykle spotkają się na nim wszyscy miłośnicy sportu z naszego regionu. W sumie bawić się będzie blisko czterysta osób - zapewnia Radosław Patroniak, dziennikarz działu sportowego „Głosu Wielkopolskiego”, który już od kilkunastu lat jest odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie zarówno plebiscytu, jak i balu.

A plebiscyt jest jedyny w swoim rodzaju, bo w Wielkopolsce nie ma innej sportowej inicjatywy o tak długiej tradycji. W tym roku bal też będzie wyjątkowy, ponieważ zamyka cykl imprez związanych z jubileuszem 70-lecia „Głosu Wielkopolskiego”, który obchodziliśmy w ubiegłym roku.

W hotelach i stołówce
Wszystko zaczęło się 30 stycznia 1959 roku w poznańskiej kawiarni W-Z, gdzie dziennikarze działu sportowego „Expressu Poznańskiego” uhonorowali dziesięciu najlepszych sportowców Wielkopolski w 1958 r. Wygrał lekkoatleta Zbigniew Orywał. Niestety, pierwszy laureat nie mógł osobiście odebrać głównego trofeum, ponieważ w tym czasie ścigał się w Stanach Zjednoczonych z najszybszymi średniodystansowcami na świecie. Urodzony w Kępnie Orywał w tamtych czasach nie miał sobie równych. Regularnie bił rekordy Polski na 1000 oraz 1500 m i był jednym z bohaterów pamiętnego meczu lekkoatletycznego Polska - USA na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

W stanie wojennym nie sposób było zorganizować wielką galę dla sportowców

On też zwyciężył w drugiej edycji plebiscytu, który szybko stał się marką samą w sobie. Z biegiem czasu zmieniały się miejsca, gdzie uroczyście nagradzano najlepszą dziesiątkę. Teraz jest to hotel IBB Andersia, a wcześniej były to hotel Polonez, hotel Novotel Centrum, a nawet... redakcyjna stołówka. W niej sportowcy pojawili się w 1982 roku, kiedy to w Polsce był stan wojenny i trudno było o zorganizowanie poważnej gali. Zmieniały się także łamy, na których gościł plebiscyt. Na początku był to wspomniany już „Express Poznański”, następnie „Gazeta Poznańska”, a obecnie „Głos Wielkopolski”.

Wygrywali tylko najlepsi
Jedno pozostało jednak niezmienne - plebiscyt zawsze wygrywali wybitni sportowcy. Najwięcej zwycięstw na koncie, bo aż cztery, mają tenisista Wiesław Gąsiorek oraz pływak Rafał Szukała. Ten pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku wielokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski i całkiem nieźle sobie radził na turniejach wielkoszlemowych. Był też filarem naszej davis-cupowej reprezentacji. Szukała przeszedł do historii przede wszystkim jako wicemistrz olimpijski na 100 m stylem motylkowym z Barcelony, z 1992 roku. Poznaniak może się także pochwalić złotymi medalami mistrzostw świata oraz Europy.
Trzykrotnie głównymi laureatami byli lekkoatleta Marian Dudziak, pływak Artur Wojdat oraz kajakarka Aneta Konieczna. Wszyscy oni zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu. Podobnie zresztą jak i wielu innych triumfatorów Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Wielkopolski. Wystarczy tutaj tylko przypomnieć takie nazwiska jak: Wojciech Fi-bak, Eugeniusz Kijewski, Anita Włodarczyk czy Szymon Ziółkowski. Ten ostatni, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney, został też wyróżniony nagrodą dla sportowca 50-lecia, którą przyznaliśmy kilka lat temu, z okazji jubileuszu plebiscytu.

W sumie, w 57 dotychczasowych edycjach konkursu zwyciężali przedstawiciele trzynastu dyscyplin sportu. W tym zestawieniu na czele jest królowa sportu. Lekkoatleci aż dwunastokrotnie odbierali główną nagrodę na balu. Dziesięć razy po zwycięstwo sięgali kajakarze. Bardzo wysokie miejsce na liście wszech czasów zajmują również pływacy, choć na siedem wygranych złożyli się tylko dwaj zawodnicy, wspomniani już Rafał Szukała i Artur Wojdat. W ostatnich latach sporą popularnością wśród głosujących kibiców cieszą się też żużlowcy. To jednak nie dziwi, ponieważ ten sport jest w naszym regionie niezmiernie popularny.

Wśród zwycięzców są także przedstawiciele takich sportów jak wioślarstwo, szybownictwo, żeglarstwo, kolarstwo, łucznictwo, zapasy, boks czy siatkówka. Ta ostatnia dyscyplina na plebiscytowym szczycie zadebiutowała dopiero na początku XXI wieku, ale wiązało się to z brakiem wcześniejszych sukcesów i tradycji siatkarskich. Narodziny Złotek doprowadziły do sukcesu Katarzynę Skowrońską i Izabelę Bełcik. Obie panie sięgały po dwa tytuły mistrzyń Europy pod wodzą Andrzeja Niemczyka, który po pracy w Niemczech na rok zakotwiczył w Poznaniu, a potem był przez kilka lat stałym gościem naszego Balu Sportowca.

Pechowi piłkarze
Aż trudno natomiast uwierzyć w to, ale nigdy plebiscytu nie wygrał piłkarz. Nie udało się to Mirosławowi Okońskiemu, Andrzejowi Juskowiakowi ani też Robertowi Lewandowskiemu. - Może dlatego, że od 24 lat piłkarze mają swój plebiscyt i kibice na nim się skupiają. Swego czasu był też Wielki Bal Piłkarza. Dlaczego już go nie ma? Bo... nie ma go dla kogo robić. Środowisko piłkarskie w Wielkopolsce nie jest już tak prężne jak kiedyś. Swego czasu mieliśmy aż trzy kluby w ekstraklasie. Teraz jest Lech i długo, długo nic. Nawet w II, czyli de facto III lidze nie ma drużyn z naszego regionu - mówi Radosław Patroniak.
Od pewnego czasu najlepszy piłkarz Wielkopolski swoją nagrodę otrzymuje na Wielkim Balu Sportowca. Nie inaczej będzie dzisiaj w hotelu IBB Andersia. W trakcie tej imprezy wyróżnieni zostaną także zwycięzcy plebiscytów na „Sportowca Amatora” oraz „Piłkarza Amatora”. - To powoli staje się już tradycją. Dla triumfatorów tych konkursów już sama obecność na balu i występ na jednej scenie z najlepszymi sportowcami jest wyjątkowym przeżyciem. Tak przynajmniej zapewniali nas dotychczasowi zwycięzcy - dodaje dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”.

Tylko polski paszport
W tym miejscu warto przypomnieć, że laureatami plebiscytu mogą być tylko i wyłącznie sportowcy reprezentujący wielkopolskie kluby i mający polskie obywatelstwo. Oba te wymogi spełniają m.in. pochodzący z Rosji żużlowiec Emil Sajfutdinow czy tenisistka Angelique Kerber, która już przed trzema laty zajęła trzecie miejsce w głosowaniu kibiców i pojawiła się na balu. Reprezentująca Niemcy mieszkanka Puszczykowa ma dwa paszporty i dzięki temu została jedną z laureatek. Tak na marginesie można dodać, że zwyciężczyni Australian Open już teraz jest jedną z głównych faworytek do triumfu w przyszłorocznym plebiscycie...

Czy w najbliższej przyszłości w konkursowym regulaminie zajdzie zmiana i kibice będą mogli także głosować na zawodników zagranicznych, których nie brakuje przecież w wielkopolskich klubach? - Na razie nie przewidujemy takiej zmiany. W tej kwestii staramy się być konsekwentni. Nie wiem zresztą, czy jest taka potrzeba, by modyfikować przepisy. Poza żużlowcami trudno u nas doszukać się wybitnych obcokrajowców - twierdzi Radosław Patroniak, który co roku w styczniu musi sporo czasu poświęcić na liczenie głosów spływających do naszej redakcji.

Trenerzy i stali bywalcy
Na Wielkim Balu Sportowca nagrody otrzymują również najlepsi trenerzy. W ostatnich pięciu latach wygrywali Tomasz Kryk (kajakarstwo), Czesław Cybulski (lekka atletyka), Marcin Witkowski (wioślarstwo), ponownie Kryk oraz Roman Jankowski (żużel). Ten ostatni miał szansę ustrzelić dublet i wygrać plebiscyt zarówno w kategorii zawodnik, jak i szkoleniowiec. Jako żużlowiec miał przecież mnóstwo osiągnięć. W tamtych latach konkurenci reprezentanta Unii Leszno mogli się jednak pochwalić jeszcze lepszymi wynikami. Bo też są lata lepsze i gorsze w osiągnięciach wielkopolskich sportowców...

Angelique Kerber, wygrywając Australian Open, stała się faworytką plebiscytu nr 59

Wielki Bal Sportowca trudno też sobie wyobrazić bez jego stałych bywalców. Swego czasu weteranem sportowych zabaw był prezes Poznańskiego Klubu Bokserskiego Zdzisław Nowak. Zakochanych osób w balowej atmosferze jest jednak znacznie więcej. Do nich z pewnością zalicza się też wielokrotny laureat i jeden z najbardziej utytułowanych polskich motorowodniaków, Henryk Synoracki. - Nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie zabraknąć na finałowej gali. Zawsze się na niej znakomicie bawię. I to bez względu na to, czy jestem w najlepszej dziesiątce czy też nie - zapewniał zawsze Synoracki.

Dla każdego sportowca miejsce w czołowej dziesiątce plebiscytu to także spora nobilitacja. - Dlatego, że to wyróżnienie tak naprawdę przyznają kibice. To także miła nagroda za lata ciężkiej pracy - mówiła Julia Michalska-Płotkowiak, która przed czterema laty wygrała plebiscyt. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie na finałowej gali pojawiała się zresztą wyjątkowo często, bo też praktycznie co roku święciła spore sukcesy.

Miłe wspomnienia z balu ma także Jarosław Hampel. - Pierwszy raz byłem na balu jeszcze w czasach, gdy wręczanie nagród odbywało się w hotelu Polonez. Byłem wówczas bardzo młodym żużlowcem, który dopiero rozpoczynał swoją karierę. To największy i najbardziej prestiżowy plebiscyt w Wielkopolsce i tym bardziej jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, że po raz drugi z rzędu zostałem przez kibiców wybrany najlepszym sportowcem regionu. Ta nagroda jest dla mnie bardzo cenna - mówił po wygranej w 2011 roku wicemistrz świata na żużlu.

Gwiazd nie brakowało
Na balu nigdy też nie brakowało wybitnych ludzi sportu. Takich jak wspomniany już Andrzej Niemczyk, Paweł Janas, Franciszek Smuda, Mirosław Okoński czy Grzegorz Lato. Częstym gościem naszej sportowej gali jest także Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Gwiazd nie brakowało również na scenie. W przeszłości uczestników balu zabawiali m.in. Anita Lipnicka, Norbi, Katarzyna Skrzynecka, Wojciech Gąsowski, Andrzej Rybiński, Wanda Kwietniewska, Wojciech Korda, a nawet Oddział Zamknięty, który zaserwował gościom sporą dawkę swoich niezapomnianych rockowych przebojów. Bo też dobrej muzyki, tak jak i smacznego jedzenia, na Wielkim Balu Sportowca nigdy zabraknąć nie mogło. Nie inaczej będzie dzisiaj w Andersii.

- Każdy bal jest jedyny w swoim rodzaju, każdy też zapada na długo w pamięci. To wyjątkowa impreza pod każdym względem, co pewnie potwierdzą wszyscy ci, którzy choć raz się na niej pojawili - zapewnia Marek Lubawiński, szef działu sportowego „Głosu Wielkopolskiego”, który już po raz dziesiąty z rzędu poprowadzi galę. Z jego słowami trudno się nie zgodzić, ponieważ Wielki Bal Sportowca zawsze był i nadal jest wspaniałym ukoronowaniem Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Plebiscytu, który przez wszystkie te lata w pełni zapracował sobie na swoją rangę i prestiż.

Triumfatorzy Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Wielkopolski:
1958: Zbigniew Orywał (lekka atletyka)

1959: Zbigniew Orywał (lekka atletyka)

1960: Wiesław Gąsiorek (tenis)

1961: Wiesław Gąsiorek (tenis)

1962: Wiesław Gąsiorek (tenis)

1963: Eugeniusz Kubiak (wioślarstwo)

1964: Marian Dudziak (lekka atletyka)

1965: Marian Dudziak (lekka atletyka)

1966: Marian Dudziak (lekka atletyka)

1967: Daniela Jaworska (lekka atletyka)

1968: Marian Kegel (kolarstwo)

1969: Wiesław Gąsiorek (tenis)

1970: Zenon Czechowski (kolarstwo)

1971: Zenon Czechowski (kolarstwo)

1972: Rafał Piszcz (kolarstwo)

1973: Wojciech Szymańczyk (łucznictwo)

1974: Ryszard Oborski (kajakarstwo)

1975: Adela Dankowska (szybownictwo)

1976: Wojciech Fibak (tenis)

1977: Ryszard Oborski (kajakarstwo)

1978: Bogdan Kramer (żeglarstwo)

1979: Wojciech Fibak (tenis)
1980: Władysław Stecyk (zapasy)

1981: Bogdan Kramer (żeglarstwo)

1982: Henryk Blaszka (żeglarstwo)

1983: Zdzisław Kwaśny (lekka atletyka)

1984: Eugeniusz Kijewski (koszykówka)

1985: Ryszard Ostrowski (lekka atletyka)

1986: Marek Łbik (kajakarstwo)

1987: Marek Łbik (kajakarstwo)

1988: Artur Wojdat (pływanie)

1989: Artur Wojdat (pływanie)

1990: Artur Wojdat (pływanie)

1991: Janusz Centka (szybownictwo)

1992: Rafał Szukała (pływanie)

1993: Rafał Szukała (pływanie)

1994: Rafał Szukała (pływanie)

1995: Robert Ciba (boks)

1996: Rafał Szukała (pływanie)

1997: Izabela Dylewska-Światowiak/Elżbieta Urbańczyk (kajakarstwo)

1998: Elżbieta Kuncewicz/Ilona Mokronowska (wioślarstwo)

1999: Grzegorz Kotowicz (kajakarstwo)

2000: Szymon Ziółkowski (lekka atletyka)

2001: Szymon Ziółkowski (lekka atletyka)

2002: Aneta Konieczna (kajakarstwo)

2003: Katarzyna Skowrońska (siatkówka)

2004: Aneta Konieczna (kajakarstwo)

2005: Izabela Bełcik (siatkówka)

2006: Rafał Wieruszewski (lekka atletyka)

2007: Krzysztof Kasprzak (żużel)

2008: Aneta Konieczna (kajakarstwo)

2009: Anita Włodarczyk (lekka atletyka)

2010: Jarosław Hampel (żużel)

2011: Jarosław Hampel (żużel)

2012: Julia Michalska-Płotkowiak (wioślarstwo)

2013: Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

2014: Piotr Pawlicki (żużel)

2015: ???

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski