Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PLEBISCYT SUPERGLINA 2014: ALDONA NOWAK - KPP GNIEZNO

NK
Aldona Nowak
Aldona Nowak KWP Poznań
Wyślij sms o treści NAJ.72 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Zobacz też: Zaczynamy głosowanie na najlepszego policjanta w Wielkopolsce

Najbardziej znana policjantka nie tylko w Gnieźnie, ale na terenie całego powiatu. Wszyscy znają to imię. Uczniowie mówią o niej „Aldona, Aldonka, ciocia Aldona”. Gdy pojawia się w szkołach czują respekt – boją się „przypału” – tak to określają, wiedzą jednak, że muszą mówić prawdę – a tego boją się najbardziej. Proszą często o zachowanie w tajemnicy informacji, które wyjawiają o sobie – dotyczy to w szczególności rodziców, gdy przyznają się np. do palenia marihuany. Nie zyskują w niej sprzymierzeńca – rodzice i tak poznają prawdę, bo ona to podstawa do opracowania odpowiedniej strategii pomocy. W trakcie spotkania pytają „dlaczego pani jest taka dociekliwa?”. Później po skończonej rozmowie komentują „z Panią to można nawet fajnie porozmawiać”.

Młode osoby same przychodzą do niej szukać wsparcia, zwierzają się z najskrytszych tajemnic. Przychodzą nawet ci, których przed kilkoma laty zatrzymywała , stawiała zarzuty i doprowadzała do placówek. Mówią „tylko w panią wierzę, w pani dociekliwość i obiektywizm” – są to piękne słowa, które potwierdzają, że 23 lata temu dokonała właściwego wyboru. Nawet poza służbą potrafi dostrzec przekroczenie prawa – interweniuje.

Mówi o sobie: „Pamiętam ten dzień, tj. 16.09.1992 r. – przyjęta do Policji. Nie zapomnę słów przysięgi „przyrzekam służyć narodowi polskiemu”. Te słowa towarzyszą mi zawsze kiedy podejmuję interwencję. Na początku było trudno, nie znałam środowiska, ponieważ nie jestem rodowitą Gnieźnianką, uczyłam się sama, docierając do różnych środowisk. Pomoc okazali mi kuratorzy rodzinni i Sędziowie – i tak rozpoczęła się moja historia. Nigdy nie daję za wygraną gdy jestem przekonana, że można pomóc – każdy człowiek zasługuje na szacunek, nawet ten, który zbłądził. Przez lata budowałam płaszczyznę współpracy z pedagogami szkolnymi, mówimy sobie po imieniu, co ułatwia nam komunikowanie się.
Wspólne interwencje dają efekt, pedagodzy wiedzą, że mogą liczyć na pomoc – telefony nie milkną nawet wieczorem. Często zastanawiam się dlaczego „pół Gniezna ma mój numer telefonu komórkowego – potem przypominam sobie, że sama dałam. Jest to tzw. poczucie bezpieczeństwa – dzwonią nawet w nocy. Przepraszają, ale wiem, że jestem ich „ostatnią deską ratunku”. Niedawno jedna z interesantek krzywdzona przez partnera powiedziała, cyt. „po tej rozmowie czuję i widzę światełko w tunelu”.

Takie słowa dają „powera” i utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto. Potrafię słuchać – to bardzo ważna cecha osób wspomagających rodzinę w przezwyciężaniu trudności życiowych. Współpracuję ze wszystkimi instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny. Praca jest dla mnie przyjemnością, codziennie poznaję nowe problemy i uczę się na nowo, ponieważ każdy przypadek jest inny. Od kilku lat koordynuję pracą Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii – koleżanki i koledzy z zespołu wiedzą, że pomoc drugiej osobie to cel naszej pracy. Nawet w czasie wolnym od pracy podejmują interwencje. Jestem przekonana, że godnie mnie zastąpią kiedy przejdę na emeryturę – chociaż nie wybieram się na nią w najbliższym czasie. Do koleżanek mówię, żartując „zobaczycie, nawet z balkonikiem wejdę do tego budynku”. Była szefowa Prokuratury Rejonowej nazywała mnie „ człowiekiem instytucją”, zresztą niektórzy interesanci pytani przez kolegów, czy zgłaszali problem Policji – zaprzeczają, po czym dodają, że byli „U Pani Aldony”. Nie zawsze interesanci darzą mnie sympatią, padają nieraz obraźliwe słowa, ale powtarzam wszystkim „mam to wkalkulowane w zawód”. Jedna z nauczycielek słysząc te słowa powiedziała „i za to panią kocham, za bezpośredniość , naturalność i konsekwencję”. Jestem dumna z tego, że pracuję w Policji i doceniają mnie przełożeni.

Asp. szt. Aldona Nowak w swojej 23 letniej służbie w Policji była nagradzana: srebrnym krzyżem zasługi, złotym medalem za długoletnią służbę, brązową odznaką „zasłużony Policjant”, medalami Millenijnymi, nagrodami od Komendanta Głównego , Wojewódzkiego i Powiatowego Policji. Od 12 lat jest członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest inicjatorem działań na rzecz przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w gimnazjach – od wielu lat odbywa spotkania z uczniami kl. I. Edukuje rodziców w zakresie ich odpowiedzialności za wychowanie i opiekę nad dziećmi, szkoli kadrę pedagogiczną na temat „Nauczanie w obliczu zagrożeń”., „Jak rozpoznać uzależnienie”. Współpracuje z lokalnymi władzami samorządowymi. Każde miejsce, nawet „ambona „ w kościele to kontakt ze społeczeństwem i możliwość prowadzenia działań profilaktycznych. Rozpoznaje środowiska zagrożone demoralizacją i sprawców czynów karalnych, przyczyniając się tym samym do podnoszenia wskaźnika wykrywalności przestępstw w KPP Gniezno. Przełożeni darzą ją ogromnym zaufaniem, zlecając czynności mediacyjne pomiędzy stronami w kwestiach spornych, natomiast koledzy z innych wydziałów polecają ją znajomym interesantom utwierdzając ich w przekonaniu, że przedsięwzięte będą wszelkie działania mające na celu ich ochronę. Funkcjonariusze z KP poza terenem działania KPP Gniezno korzystają z jej doświadczenia i wdrażają na swoim terenie wypracowane procedury w zakresie przeciwdziałania różnym zagrożeniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski