18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt: Wielkopolskie sukcesy i porażki 2011 [ZDJĘCIA]

Małgorzata Linettej
Co w mijającym roku zapadło nam w pamięć, jakie wydarzenia, zjawiska w naszym regionie? Z czego Wielkopolanie mogą się cieszyć, a co uznają za blamaż? To pokaże plebiscyt na "Największe wielkopolskie sukcesy i porażki w 2011 roku", do udziału w którym zachęcamy naszych czytelników.

Na początek przedstawiamy nasze propozycje. Wśród wskazanych poniżej wydarzeń czy zjawisk, znajduje się 15 sukcesów i 15 porażek.

Ułożone są w kolejności chronologicznej, co nie oznacza, że pierwszy na liście sukces uważamy za największy, a mające numer 12 otwarcie autostrady A2 do Świecka słabiej cieszy niż inne pozytywne wydarzenia. Podobnie rzecz ma się z porażkami. To, na którym miejscu się znajdą, zależeć będzie od naszych czytelników, którzy swoimi głosami wskażą największy sukces, najbardziej spektakularną porażkę i określą kolejność pozostałych na liście.

Co ważne, opublikowana poniżej lista nie jest zamknięta. Do przedstawionych przez nas propozycji czytelnicy mogą dodać swoje.

Aby to zrobić, wystarczy swoją propozycję największego sukcesu lub/i wielkopolskiej porażki przesłać pod adresem e-mailowym: [email protected] lub [email protected]. E-maile można przysyłać do piątku 16 grudnia, do godziny 12.

Po tym terminie, na największy sukces i porażkę wielkopolską 2011 roku z listy utworzonej wspólnymi siłami czytelników i redakcji, będzie można głosować do 29 grudnia na stronie internetowej "Głosu" www.gloswielkopolski.pl

Wielkopolskie sukcesy 2011 r., czyli od koncertu w Pile do polskiego Nobla

1. Konsorcjum Marki Poznań
Ponad 20 firm - wielkich koncernów jak MAN, Nivea czy Volkswagen oraz uznanych rodzimych przedsiębiorstw jak Piotr i Paweł czy W. Kruk, promuje się wspólnie z Poznaniem. O takiej reklamie inne miasta mogą tylko pomarzyć!

2. Podziel się Posiłkiem
50 tys. ludzi przybyło 28 sierpnia na pl. Staszica w Pile na koncert emitowany przez 2 godziny w telewizji Polsat. Relację obejrzało 7 mln widzów. To była dobra promocja miasta, zwłaszcza że pilanie darowali potrzebującym 40 ton żywności.

3. Dwa gangi rozbite
Chodzi o dwie afery: mieszkaniową i gruntową. Choć o winie zatrzymanych rozstrzygnie sąd, to brawa dla policji i prokuratury, które stanęły po stronie skrzywdzonych ludzi i postawiły podejrzanym zarzuty olbrzymich oszustw i wyłudzeń.

4. Milionowy Caddy w Poznaniu
To wydarzenie świętowało w sierpniu w Poznaniu około 30 tysięcy osób. Byli to głównie pracownicy fabryki i ich rodziny. A mieli co świętować. Mimo kryzysu w branży poznański zakład bardzo dobrze radzi sobie na rynku.

5. Festiwal Transatlantyk
Poznań ma wreszcie wakacyjny festiwal filmowy z prawdziwego zdarzenia. W sierpniu odbyła się pierwsza edycja kierowanego przez Jana A.P. Kaczmarka Transatlantyku. Widzowie dopisali - filmy i koncerty obejrzało 34 tysiące osób.

6. Konkurs Wieniawskiego
Czwartą odsłonę najstarszego konkursu skrzypcowego na świecie wygrała pochodząca z Korei Płd. skrzypaczka Soyoung Yoon. Muzycy rywalizowali na scenie Auli UAM. Jury wielokrotnie podkreślało wysoki poziom konkursu.

7. Termy Maltańskie
Otwarto w październiku. W końcu stolica regionu ma swój aquapark i poznaniacy nie muszą jeździć do sąsiednich gmin, by oddać się wodnym szaleństwom. W dodatku to największy i najnowocześniejszy kompleks w kraju.

8. Jarosław Hampel
W październiku został trzecim żużlowcem świata i wicemistrzem kraju w barwach Unii Leszno. Latem poprowadził Polaków do triumfu w Drużynowym PŚ. W sumie miał lepszy rok od samego Tomasza Golloba.

9. Waldy Dzikowski
Poseł PO zdobył najwięcej głosów w Wielkopolsce w wyborach do Sejmu spośród wszystkich kandydatów, choć miał trzecie miejsce na poznańskiej liście. Pokonał też Rafała Grupińskiego, lidera listy i swojego politycznego konkurenta.

10. Rafał Grupiński
Przeciwnik posła Dzikowskiego, rok temu wygrał z nim walkę o przywództwo w wielkopolskiej PO. A niedawno został szefem klubu PO w Sejmie. To element partyjnej układanki, ale i tak brawa za objęcie tej ważnej funkcji.

11. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Ważnych posad dla naszych polityków jest jak na lekarstwo, dlatego tym bardziej powinna cieszyć nominacja dla poznańskiej posłanki PO na pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

12. Otwarcie autostrady do Świecka
Od 1 grudnia kierowcy mogą autostradą dojechać do granicy z Niemcami. Dzień wcześniej uroczyście otwarto 106-kilometrowy odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Do maja przejazd będzie bezpłatny.

13. Poznański Kongres Kultury
Najpierw były roczne działania specjalnie powołanego Sztabu Antykryzysowego, a ich finałem był Poznański Kongres Kultury - chwalony za integrację lokalnych środowisk kulturalnych w rozmowach z władzami.

14. Artiom Rudniew
Po 16 kolejkach ekstraklasy jest liderem klasyfikacji strzelców z 15 golami i trzema hat-trickami. Postawa Łotysza to powód do dumy dla fanów Lecha, ale też zmartwienie, bo o supersnajpera już pytają najlepsze kluby Europy.

15. Laureatka polskiego Nobla
Profesor Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, za badania nad kompozytami węglowymi i ich wykorzystaniem do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii, otrzymała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Wielkopolskie porażki 2011 roku, czyli od działacza "S" do reformy oświaty

1. Krucjata antygejowska Marka Sieniawskiego
Urzędnik UM Poznania, a zarazem szef zakładowej "S", napisał w jej biuletynie obraźliwy tekst antygejowski. Za swoje słowa konsekwencji nie poniósł, bo, władze miasta nie cenzurują wydawnictw związku.

2. "Dymisja" Janusza Rajewskiego
W lutym posadę dyrektora POSiR stracił Janusz Rajewski. Na tym stanowisku zastąpił go Ryszard Żukowski, szef biura audytu wewnętrznego i kontroli UM. Janusz Rajewski "za karę"został... zastępcą dyrektora MPGM.

3. Skandal w Teatrze Nowym
W czerwcu w atmosferze skandalu Janusz Wiśniewski został odwołany z funkcji dyrektora Teatru Nowego. Powód? M.in. zastrzeżenia do wydatków na kosztowne projekty zagraniczne i fatalna atmosfera wewnątrz zespołu.

4. Burdy na stadionie w Bydgoszczy
Po finale Pucharu Polski doszło do skandalicznych burd z udziałem kibiców Lecha Poznań i Legii Warszawa. Zdjęcia z bijatyki obiegły nie tylko Polskę, ale też i zagraniczne media. Po zadymie premier ruszył na wojnę z pseudokibicami.

5. Zakaz kibicowania wydany przez wojewodę
Po zadymie w Bydgoszczy wojewoda Piotr Florek przychylił się do wniosku policji i zamknął stadion dla kibiców Lecha. To była decyzja polityczna, gdyż mecz Warty na tym samym stadionie odbył się z udziałem publiczności.

6. Huczne otwarcie hydrantu w Pile z udziałem prezydenta i jego zastępcy
Informacja o tej "uroczystości" 7 lipca była hitem krajowych mediów i portali, podchwyciło ją radio RMF, a zdjęcie puścił Fakt. Uznano bowiem, że władze Piły przeholowały w "pijarze".

7. Fatalne wyniki matur i testów gimnazjalnych
Nie zdał ich średnio co piąty wielkopolski uczeń. Maturzyści nie poradzili sobie z obowiązkową matematyką. Podobnie jak gimnazjaliści, którzy mają też braki z języka polskiego i przedmiotów przyrodniczych.

8. Bulwary nad Wartą
Sztandarowa inwestycja Konina warta 14 mln zł miała tętnić życiem. Dopiero po otwarciu okazało się, że miasto nie może na bulwarach zarabiać i nieprędko pojawią się tam kafejki czy restauracje. Na razie można tam tylko spacerować.

9. Stadion Miejski z fatalną murawą
Tylko w tym roku na poznańskim stadionie trzeba było trzykrotnie wymieniać murawę, która wciąż pozostawia wiele do życzenia. To siódma nawierzchnia, która została położona od grudnia 2009 roku.

10. Nie ma pieniędzy na lek na czerniaka
Prof. Andrzej Mackiewicz z UM z Poznania od kilkunastu lat prowadził badania nad szczepionką na raka skóry. Ratował życie 128 pacjentom, podając im swój specyfik. Teraz nie może, bo zabrakło pieniędzy.

11. PiS i poseł Tomasz Górski
Poznańskie struktury tej partii są targane wewnętrznymi konfliktami i odejściami, a poseł PiS Tomasz Górski znowu ma kłopoty z prawem. Policja, po publikacjach "Głosu", wzięła pod lupę jego ostatnią kampanię wyborczą do Sejmu.

12. Porażka wieloletnich posłów PO i SLD
Posłowie Stec i Szczepański z SLD oraz posłowie Lipiński i Stuligrosz z PO - to najbardziej znani politycy, którzy po kilku kadencjach w Sejmie w październiku pożegnali się z mandatami parlamentarzystów.

13. Waldy Dzikowski
Z jednej strony świetny wynik wyborczy, ale z drugiej systematyczny zjazd w partyjnej hierarchii. Kolejne stanowiska przechodzą mu koło nosa. Niedawno o tym, że nie zostanie szefem klubu PO w Sejmie, usłyszał z telewizji...

14. Zła passa Jose Mari Bakero
Od 14 października do 3 grudnia Lech nie wygrał meczu i nie zdobył bramki w ekstraklasie. Odpowiedzialność za wyniki ponosi głównie trener. Bask uważa, że Kolejorz gra widowiskowo, tylko kibice tego nie widzą.

15. Reforma oświaty w Poznaniu
Choć w założeniu restrukturyzacja gimnazjów jest słuszna, to - jak zwykle - źle przeprowadzona. Rodzice uczniów i nauczyciele dowiadywali się o planach miasta z mediów, doszło do licznych protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Plebiscyt: Wielkopolskie sukcesy i porażki 2011 [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski