Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plewiska - Baczyna: Będą stawiać kolejne słupy wysokich napięć. Najpierw rozmowy z gminami

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W podpoznańskich Plewiskach znajduje się stacja elektroenergetyczna 400/220/110 kV, jedna z największych w Polsce, wchodząca w skład Krajowej Sieci Przesyłowej.
W podpoznańskich Plewiskach znajduje się stacja elektroenergetyczna 400/220/110 kV, jedna z największych w Polsce, wchodząca w skład Krajowej Sieci Przesyłowej. Adrian Wykrota
Rozpoczynają się konsultacje społeczne z mieszkańcami gmin na terenie Wielkopolski, gdzie ma być poprowadzona linia 400 kV z Baczyny do Plewisk. Czy kolejna inwestycja PSE wzbudzi emocje wśród mieszkańców?

W podpoznańskich Plewiskach znajduje się stacja elektroenergetyczna 400/220/110 kV, jedna z największych w Polsce, wchodząca w skład Krajowej Sieci Przesyłowej. Jej znaczenie jest ogromne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego też Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują kolejne inwestycje z jej wykorzystaniem, prowadzące właśnie do Plewisk.

Czytaj:

Lada moment, po uzyskaniu decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, może ruszyć budowa dwutorowej linii 400 kV z Piły Krzewina do stacji w Plewiskach, a już szykowana jest kolejna. PSE chce wybudować linie elektroenergetyczną 400 kV z Baczyny (województwo lubuskie) także do Plewisk. Linia przesyłowa będzie miała długość ok. 147 kilometrów, a wykonawcą inwestycji jest chińsko-polskie konsorcjum firm: Shanghai Electric Power Construction (grupa PowerChina), PBE Elbud Warszawa, Agencja Promocji Inwestycji. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 365 mln zł.

Jak zapewnia PSE, inwestycja ma na celu wzmocnienie układu sieci w zakresie wymiany transgranicznej na poziomie napięcia 400 kV pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec oraz poprawę warunków wyprowadzenia mocy z odnawialnych źródeł energii.

Rozmawiają z mieszkańcami

Zgodnie z zapowiedziami, po wypracowaniu wariantów przebiegu linii, wykonawcy rozpoczynają cykl spotkań z mieszkańcami gmin, gdzie linia mogłaby przebiegać.

– Przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad projektowaniem przebiegów linii przez poszczególne gminy. Spotkaliśmy się z włodarzami wszystkich obszarów, przez które przechodzimy, pytaliśmy radnych, co myślą o naszych propozycjach. W oparciu o te rozmowy przygotowaliśmy przebieg, który teraz przedstawimy mieszkańcom na spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych – mówi Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy inwestycji.

– W trakcie spotkań zaprezentujemy również samą inwestycję, podmioty ją realizujące, a także informacje dotyczące oddziaływania linii na otoczenie. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Będziemy w każdej z gmin, przez które linia przebiega, a ich celem jest jak najszersze informowanie społeczeństwa, czym jest ta inwestycja – dodaje Krzysztof Szymański.

Spotkania informacyjno–konsultacyjne odbędą się w gminach, gdzie wariant poprowadzenia trasy jest pewny. Rozpoczęły się one w poniedziałek w gminie Kuślin. Następne odbędą się w Międzyrzeczu, Deszcznie (27 maja), Miedzichowie (29 maja). Kolejne spotkania odbędą się po ustaleniu terminu z władzami gmin.

Jaki będzie przebieg trasy?

Mieszkańcy, zwłaszcza aglomeracji poznańskiej, mają jednak sporo wątpliwości co do przebiegu tej inwestycji. Nie tak dawno protestowali w sprawie przebiegu linii Piła Krzewina - Plewiska, a teraz po raz kolejny muszą śledzić kroki PSE. Ich niepokój w sprawie linii z Baczyny wzbudza od samego początku specyfikacja zamówień, która została utajniona, a także całkowity przebieg trasy, który wciąż nie jest znany.

– Mamy obawy, że to, co wcześniej wywalczyliśmy z PSE, czyli, by słupy nie szły starą trasą do Piły, teraz zostanie zajęte. Kolejna taka inwestycja może także poróżnić mieszkańców, jak to było w przypadku Piła Krzewina - Plewiska – mówią mieszkańcy.

Przedstawiciele PSE na wcześniejszych spotkaniach z mediami podkreślali jednak, że ostateczne ustalenie przebiegu trasy linii odbędzie się w ramach konsultacji społecznych realizowanych przez wykonawcę, a sama realizacja inwestycji będzie metodą „zaprojektuj i wybuduj”.

– Będziemy w każdej z gmin, przez które linia przebiega, by pokazać szczegóły trasy dla danego terenu – podkreśla Szymański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski