- Wiemy, że pomoc dla rodziców dotkniętych problemami związanymi z ciężkimi wadami płodu, jest bardzo potrzebna - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. I przypomina, że od wielu lat Poznań prowadzi politykę prorodzinną. - Mam świadomość, że każdy rodzic, któremu przychodzi zmierzyć się z diagnozą dotyczącą nieodwracalnych ciężkich wad swojego dziecka, przeżywa własne niepokoje i rozterki. Pragniemy wspierać mieszkańców w również w tych bardzo trudnych dla nich momentach.
Bezpłatne konsultacje psychologiczne
Na bezpłatne wsparcie mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży czy połogu, jak i ich partnerzy, ojcowie chorych nowo narodzonych dzieci. Co ważne: konsultacje psychologiczne będą dostosowane do indywidualnych potrzeb. Będą one udzielane – online, telefonicznie lub stacjonarnie w miejscu pracy eksperta.
500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło? Tłumaczy Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych:
Bezpłatne konsultacje prawne
Także porady prawne będą prowadzone online, telefonicznie, stacjonarnie, ale także mailowo. - Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z konsultacji w formie elektronicznej, spotkają się prawnikiem w Centrum Inicjatyw Rodzinnych – mówi Urszula Mańkowska, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Prawnik odpowie na pytania dotyczące badań prenatalnych, różnych form wsparcia (w tym zasiłków) rodziców chorych dzieci, urlopów – macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, prawa pracy, praw pacjenta (w tym prawa do informacji, dokumentacji medycznej).
- Mam nadzieję, że zakres oferowanych indywidualnych konsultacji będzie stanowił realne wsparcie rodziców, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Informacja o wadach letalnych dziecka to dla wielu rodziców moment, w którym radość drastycznie zmienia się w dramat.
Jak się zgłosić?
Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (https://forms.gle/). Wtedy osoba zainteresowana otrzyma wiadomość zwrotną wraz z informacją o liczbie porad, ze których może skorzystać, sposobie kontaktu z ekspertem, możliwości udziału w konsultacjach męża (partnera), do kiedy można korzystać z porad. Dodatkowo trzeba będzie dostarczyć skan badań potwierdzających chorobę dziecka lub wadę rozwojową płodu, zapoznać się z regulaminem projektu oraz wypełnić online ankietę.
Uczestnicy otrzymają również materiały informacyjne, dotyczące możliwości otrzymania pomocy po zakończeniu udziału w projekcie.
Projekt realizuje Fundacja Wspierania Rodziny Matecznik. Z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 30 tysięcy złotych.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?