MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płoną maszty sieci 5G. Play i PIIT apelują o ściganie przestępców niszczących maszty telekomunikacyjne i szerzących dezinformację

Agnieszka Nguyen
Agnieszka Nguyen
W Polsce płoną maszty sieci 5G. Chcą ścigać przestępców
W Polsce płoną maszty sieci 5G. Chcą ścigać przestępców Pixabay
W poniedziałek, 25 maja jeden z użytkowników Twittera poinformował o płonących nadajnikach w Łodzi. Maszty umożliwiają korzystanie z sieci 5G, która od momentu pojawienia się ma na całym świecie wielu przeciwników. W związku z incydentem Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wydała apel o ściganie przestępców niszczących maszty telekomunikacyjne i szerzących dezinformację.

Sieć 5G to nowa technologia, która oferuje użytkownikom prędkość internetu do 600 Mb/s, lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większa pojemność sieci.

Czytaj też: Uruchomiono pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Jest dostępna także w Poznaniu

W wielu państwach na całym świecie pojawił się ruch, który sprzeciwia się stawianiu masztów 5G i nawołuje do ich niszczenia. Zarzuty jakie stawia się nowej technologii to m.in. negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przypadek podpalenia masztu w Łodzi pokazuje, że również w Polsce przeciwnicy sieci 5G rozpoczęli swoje działania.

Stanowisko sieci telekomunikacyjnych

Jedna ze stacji bazowych, które zostały podpalone w Łodzi, należała do sieci Play. Firma wydała w związku z tym oświadczenie, w którym potępiła takie zachowanie.

- W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci PLAY oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu – czytamy w oświadczeniu.

Zauważono też, że infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki, a jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy.

Czytaj też: Nowa reakcja na Facebooku w związku z pandemią koronawirusa. Będzie można wyrazić troskę

- Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe) - zaznaczają przedstawiciele firmy.

Apel Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

– Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji, mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków. Sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni, a wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy kraju powinny wzmocnić swoje wysiłki, aby przerwać łańcuch agresji i działań niezgodnych z prawem – czytamy w apelu Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

PIIT zauważa, że bieżąca sytuacja związana z pandemią przysłużyła się przeciwnikom sieci 5G.

- Narastająca fala nieprawdziwych informacji, wymaga reakcji administracji państwowej oraz platform mediów społecznościowych w szczególności YouTube, Facebook, Twitter. Negatywne przekazy grup wykorzystujących strach przed epidemią COVID-19 i jej rzekomy związek z infrastrukturą telekomunikacyjną docierają do społeczeństwa mocniej niż kiedykolwiek - mówią przedstawiciele PIIT.

Czytaj też: Dlaczego sieć 5G spędza sen z powiek służbom Zachodu

Organizacja dodaje też, że rozpowszechnianie teorii spiskowych w Wielkiej Brytanii doprowadziło do podpalenia kilku masztów 5G. Takie działania pojawiają się również w Polsce, a reakcje, jakie wywołują, są bardzo niebezpieczne - ataki na sieci telekomunikacyjne mogą zakłócić łączność między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zdrowie obywateli.

Pełna treść dokumentu znajduje się na tutaj: PIIT

ZOBACZ TEŻ:

AroundMe to aplikacja, z którą nie zgubisz się nawet w nieprzyjemnej sytuacji. Pozwala ona na szybkie zlokalizowanie pobliskich instytucji i firm. Przydaje się szczególnie, kiedy musisz szybko znaleźć aptekę, przychodnię czy punkt informacji turystycznej.

Smartphone w podróży? Doskonały pomysł! Oto TOP 10 aplikacji...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski