Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płonie Amazonia - zielone płuca świata. Zoo Poznań będzie protestować przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego

MRT
Amazonia to największy las deszczowy na świecie - odpowiada za produkcję ponad 20 procent tlenu w ziemskiej atmosferze. Zielone płuca świata od trzech tygodni stoją w płomieniach. To kolejny w tym roku, zaraz po Syberii, tak duży pożar terenów zielonych. Według szacunków INPE, brazylijskiej agencji badań kosmicznych, w ciągu jednej minuty pożary pochłaniają w tej chwili obszar ponad 10 tys. m kw. Od ubiegłego czwartku zlokalizowano co najmniej 9500 pojedynczych wybuchów ognia.
Amazonia to największy las deszczowy na świecie - odpowiada za produkcję ponad 20 procent tlenu w ziemskiej atmosferze. Zielone płuca świata od trzech tygodni stoją w płomieniach. To kolejny w tym roku, zaraz po Syberii, tak duży pożar terenów zielonych. Według szacunków INPE, brazylijskiej agencji badań kosmicznych, w ciągu jednej minuty pożary pochłaniają w tej chwili obszar ponad 10 tys. m kw. Od ubiegłego czwartku zlokalizowano co najmniej 9500 pojedynczych wybuchów ognia. pixabay
Deszczowe lasy Amazonii płoną w zastraszającym tempie. Brazylijski instytut badań kosmicznych alarmuje, że od stycznia 2019 do sierpnia w lasach Amazonii doszło już do 72 tys. pożarów. To o 84 procent więcej w porównaniu do zeszłego roku. Główną przyczyną pożarów jest susza, wylesienie, a także... działalność człowieka. Poznański ogród zoologiczny protestuje przeciwko polityce brazylijskiego rządu, ale przede wszystkim przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego.

Amazonia to największy las deszczowy na świecie - odpowiada za produkcję ponad 20 procent tlenu w ziemskiej atmosferze. Zielone płuca świata od trzech tygodni stoją w płomieniach. To kolejny w tym roku, zaraz po Syberii, tak duży pożar terenów zielonych. Według szacunków INPE, brazylijskiej agencji badań kosmicznych, w ciągu jednej minuty pożary pochłaniają w tej chwili obszar ponad 10 tys. m kw. Od ubiegłego czwartku zlokalizowano co najmniej 9500 pojedynczych wybuchów ognia.

Przyczyną pożarów jest susza, wylesienie terenów, a także działalność człowieka.

Czytaj: Poznań: Nekrologi na przystankach obwieszczają koniec Polski. Czy to z powodu katastrofy klimatycznej?

Sytuacja w Amazonii poruszyła wiele osób i instytucji, w tym poznański ogród zoologiczny i dyrektor Ewę Zgrabczyńską.

- Płonie Amazonia podpalona naszą ludzką chciwością i głupotą. 1 września nasze zoo zaprotestuje przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego; przeciwko sankcjonowaniu trofeów z dzikich zwierząt i kłusownictwu, odławianiu młodych słoni i innych gatunków zagrożonych wyginięciem, wylesianiu, inwazyjnej gospodarce człowieka, wybijaniu wilków i szakali. Będziemy po to, by opowiedzieć Wam o zwierzętach, które u nas znalazły ocalenie i żeby przekazać, co my możemy zrobić, od razu, teraz, by przynieść ulgę Ziemi - zapowiada dyrektor zoo.

Protest poznańskiego zoo odbędzie się 1 września. O godz. 11 w Kaplicy Domu Księży Emerytów przy ul. Browarnej odbędzie się msza święta w intencji osób i organizacji pomagających zwierzętom. O godzinie 12.30 ponownie będzie palona kość słoniowa, by zaprotestować przeciwko zagładzie słoni. Od 13.00 do końca dnia będą opowieści, prelekcje i porady, o zwierzętach i dla ochrony zwierząt.

Zobacz: Krajobraz jak z "Mad Maxa" i walka o wodę. Tak zdaniem Wody Polskie może wyglądać przyszłość Polski, jeśli nie będziemy pamiętać o wodzie

Falę pożarów widać także z kosmosu. Poniżej zdjęcia, które zarejestrowały satelity NASA.

Zobacz też:

Dlaczego foliówki szkodzą środowisku i dlaczego powinniśmy ograniczyć ich zużycie, a najlepiej to w ogóle z nich zrezygnować? O tym na Starym Rynku opowiadali uczestnicy eko-pikiety „Polska bez Foliówek”.Kolejne zdjęcie -->

Poznań: Przez Stary Rynek przeszedł kondukt żałobny z workam...

Aktywiści z Obozu dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka dni temu wtargnęli na teren kopalni Tomisławice, należącej do prywatnej firmy ZE PAK. Policja udaremniła ich przemarsz, używając wobec protestujących gazu pieprzowego. Kilka osób trafiło do szpitala, jedna ma złamany obojczyk. Funkcjonariusze zatrzymali z kolei jedną osobę. - Nie był to pokojowy przemarsz – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli n...

Zobacz jak aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli na teren kopalni:

Sprawdź też:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski