Płyny do dezynfekcji i rękawiczki szkodzą skórze. Jak chronić ręce? Zapytaliśmy dermatologa

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Częste użycie środków do dezynfekcji rąk może uszkodzić warstwę ochronną skóry. Sprawdź, jak dbać o skórę rąk.
Częste użycie środków do dezynfekcji rąk może uszkodzić warstwę ochronną skóry. Sprawdź, jak dbać o skórę rąk. pixabay
Nasze dłonie każdego dnia narażone są na częsty kontakt z substancjami drażniącymi skórę. Szczególnie w czasie częstszego ich mycia i odkażania za pomocą środków dezynfekujących. Dodatkowo w sklepach i aptekach proszą nas o założenie rękawiczek jednorazowych, często plastikowych, które też niekorzystnie wpływają na stan skóry rąk. Najtrudniej jest osobom z atopowym zapaleniem skóry oraz alergią na lateks. Muszą oni szczególnie zwracać uwagę na to, jakim mydłem myją ręce i jakie rękawiczki zakładają. Jak w czasie epidemii dbać o skórę? Zapytaliśmy dr n. med. Joannę Szyfter-Harris, dermatologa z Poznania.

Żel antybakteryjny i płyn odkażający teraz każdy ma w swojej kieszeni i używa kilka a nawet kilkanaście razy dziennie.

Środki do dezynfekcji uszkadzają naszą skórę

- Środki do dezynfekcji rąk teraz powinny być używane często. Skuteczne płyny do odkażania, które usuwają bakterie i wirusy z naszej skóry, robione są na bazie alkoholu. Częste mycie rąk i częsta dezynfekcja usuwa ochronną warstwę lipidową, którą mamy na naskórku. W związku z tym z tym dochodzi do powstawania tak zwanego wyprysku z podrażnienia - mówi dr n. med. Joanna Szyfter-Harris.

- Obserwuję nasilanie się tej choroby u swoich pacjentów. Co ciekawe, występuje coraz częściej nie tylko u osób skłonnych do alergii, ale też u tych, które nigdy wcześniej nie miały zmian skórnych - dodaje.

Sprawdź też:

Wyprysk kontaktowy objawia się w postaci pęcherzyków i grudek na skórze , które powodują świąd oraz suchość i łuszczenie się skóry.

Jedyne, co możemy robić, to używać środków myjących bardziej delikatnych i następnie używać emolientów, czyli maści i kremów, które będą w sztuczny sposób zastępować naszą naturalną barierę ochronną naskórka.

Dla osób z atopowym zapaleniem skóry ten okres stosowania dodatkowych środków do dezynfekcji jest szczególnie trudny. - Ze względu na chorobę już mają uszkodzoną barierę lipidową skóry, więc używanie takich środków odkażających to jak zabójstwo dla skóry. Osoby z AZS muszą po każdym umyciu rąk sięgać po maść z emolientem. W domu najlepiej używać bezzapachowego białego mydła z emolientem. Można go kupić w aptece - doradza dermatolog.

Rękawiczki mogą szkodzić skórze rąk

Podrażnienie na rękach może się pojawić po długim i częstym noszeniu rękawiczek plastikowych czy lateksowych.

- Częste noszenie rękawiczek zwiększa potliwość dłoni, a to też wywołuje kolejne choroby typu wyprysk potnicowy rąk i powoduje namnażanie się bakterii pod tymi rękawiczkami. Dlatego po zdjęciu rękawiczek też należy prawidłowo zdezynfekować ręce i zadbać o barierę ochronną.

Sprawdź też:

Problemy z noszeniem rękawiczek pojawiają się teraz szczególnie u osób cierpiących na alergię kontaktową na lateks. Muszą one zwracać szczególną uwagę na typ rękawiczek, których używają. W sklepach i aptekach są w sprzedaży rękawiczki jednorazowe bezlateksowe.

Zdrowa skóra dłoni pomoże nie zarazić się wirusem

Koronawirus SARS-Cov-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co oznacza, że przechodzi z człowieka chorego na zdrowego w wyniku rozpryskiwania się w powietrzu wszelkiej wydzieliny z kaszlu, kichania i mówienia. Do zakażenia dochodzi również na skutek dotknięcia przedmiotów, na których znajduje się wirus, a następnie nieopatrznego, odruchowego kontaktu z ustami, nosem, okiem i czymś, o czym się zapomina – uszkodzonym naskórkiem.

- Wszelkie rany, otarcia naskórka, a nawet zadarta skórka wokół wału paznokciowego to dla wirusa doskonały kanał dotarcia do krwioobiegu – tłumaczy chirurg dr Adam Gumkowski. – Dlatego nie jest dziwne, że w Włoszech, gdzie aktualnie mamy apogeum epidemii, moi koledzy chirurdzy, dentyści, kosmetolodzy czy nawet panie manikiurzystki dostały zakaz prowadzenia praktyki do odwołania.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

Budowa Centrum Frame Running w Złotowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie