Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pływalnia kryta w parku Kasprowicza? Nie! Władze Poznania prezentują inną koncepcję

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Kryty basen miała powstać obok obecnej pływalni letniej.
Kryty basen miała powstać obok obecnej pływalni letniej. Grzegorz Dembiński
Pływalnia kryta nie powstanie jednak w parku Kasprowicza na poznańskim Łazarzu. Władze miasta zaprezentowały nową koncepcję. Zgodnie z nią obiekt ma powstać tam, gdzie chcieli tego mieszkańcy, czyli na Grunwaldzie, w miejscu gdzie obecnie znajduje się budynek byłego basenu “Olimpia”. Ten ma zostać przeznaczony do rozbiórki z uwagi na kiepski stan techniczny.

To, co wydawało się niemożliwe dla władz miasta przez ostatnie kilka miesięcy, staje się jednak coraz bardziej realne.

Czytaj: Basen na Łazarzu powstanie w parku Kasprowicza. "Jesteśmy rozczarowani decyzją miasta"

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania poinformował w czwartek po południu, że władze miasta rozważają inną lokalizację pod budowę pływalni krytej w parku Kasprowicza. Obiekt ten miał pierwotnie być połączony z torem wrotkarskim i powstać przy pływalni letniej w parku. Ta propozycja spotkała się z głośnym sprzeciwem części mieszkańców Łazarza i lokalnych przyrodników, którzy chcieli zachować park w jego dotychczasowej postaci. Pod naciskiem głosu strony społecznej władze miasta odstąpiły od budowy toru wrotkarskiego na Łazarzu, jednak nie zrezygnowały z budowy krytej pływalni.

Nowa lokalizacja dla pływalni w parku Kasprowicza

Przez wiele miesięcy zarówno Rada Osiedla Łazarz, jak i mieszkańcy Łazarza i Grunwaldu starali się władze miasta przekonać do innych lokalizacji. Wymieniali przede wszystkim budynek dawnego basenu Olimpia przy ul. Taborowej, który z początkiem tego roku został przez wojewodę wielkopolskiego przekazany w posiadanie władz miasta Poznania.

Polecamy: Park Kasprowicza w Poznaniu: Coraz mniej parku w... parku? Miało być zoo, było lądowisko i wesołe miasteczko. Będzie pływalnia i tor

I nagle, w czwartek, 26 marca, władze miasta poinformowały, że ten scenariusz jest możliwy do realizacji.

- Zgodnie z nową koncepcją obiekt powstanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek byłego basenu “Olimpia”, przeznaczony do rozbiórki z uwagi na niedostateczny stan techniczny. Planowane tam wcześniej Centrum Sztuk Walki zostanie wybudowane tuż obok - informuje B. Guss.

Budynek Olimpii zostanie zburzony

Skąd taka zmiana decyzji? Okazuje się, że gdy budynek Olimpii został przejęty, rozpoczęto prace nad dogłębną analizą potencjału terenu i znajdujących się na nim budynków. Niestety, okazało się, że są one w gorszym stanie, niż początkowo sądzono. Także z ekonomicznego punktu widzenia jego remont jest nieopłacalny.

- W tej sytuacji nieracjonalne byłoby, gdybyśmy uparcie trzymali się pierwotnej koncepcji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Trzeba było poszukać innego rozwiązania. Takiego, które pozwoli maksymalnie wykorzystać ogromny potencjał tego miejsca. Jest dla mnie oczywiste, że nie można zrezygnować z pływalni, na którą czekają mieszkańcy Łazarza i Grunwaldu. Dlatego powstanie ona w miejscu, gdzie dziś stoi niedziałający basen.

Sprawdź też:

- Jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji, to teren ten stanowi dla miasta duże wyzwanie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani - dodaje Bartosz Guss. - Aktualnie funkcjonuje tam część rodzinnych ogrodów działkowych im. Władysława Reymonta.

Czytaj: Poznań: Sprawdzano drzewa w związku z budową basenu w parku Kasprowicza. Na jaw wyszły błędy

Pływalnia w miejscu Olimpii i ogródków działkowych

Zaskoczenia takim obrotem sprawy nie kryją członkowie organizacji przyrodniczych, którzy występowali jako strona w postępowaniu.

- Ostatnia propozycja miasta, jaką otrzymaliśmy, zakładała budowę basenu w środku wąwozu w parku Kasprowicza, zachowanie szpaleru lip, ale wiązała się z utratą dzikiego parku - mówi Aneta Mikołajczyk z Koalicji ZaZieleń Poznań. - Jednak zmiana decyzji bardzo nas cieszy, to jest, czego oczekiwaliśmy i za czym optowaliśmy.

Pod petycją, by basen przenieść do budynku Olimpii podpisało się kilkuset mieszkańców Poznania.

Miasto planuje niebawem rozpocząć rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców, dotyczące przeniesienia tej części ogródków do nowej lokalizacji. Zgodnie jednak z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten docelowo nie jest przewidziany pod ogródki działkowe. Może za to na nim powstać zabudowa sportowo-rekreacyjna w otoczeniu zieleni.

Zobacz też:

Sołtysówka, czyli dawna siedziba ostatniego sołtysa Łazarza od lat szpeci ul. Głogowską. Różne plany co do przyszłości budynku jak dotąd nie wypaliły. Ostatnio do środka wszedł eksplorer prowadzący stronę "Zapomniany - Poznań". Okazuje się, że wnętrze sołtysówki jest w jeszcze gorszym stanie niż fasada. Zobacz więcej zdjęć ---->

Poznań: Sołtysówka na ul. Głogowskiej stoi i niszczeje - wie...

Sprawdź też:

Problem z parkowaniem na Łazarzu - zobacz wideo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski