Pływanie: Ostatni sprawdzian przed Budapesztem

Marek Lubawiński
W konkurencji zespołów mistrzostwo Polski zdobył zespół AZS AWF
W konkurencji zespołów mistrzostwo Polski zdobył zespół AZS AWF Fot. archiwum
Na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego odbyły się mistrzostwa Polski seniorek w pływaniu synchronicznym. Zawody były ostatnim sprawdzianem polskich zawodniczek przed wyjazdem na mistrzostwa Europy seniorek, które w połowie sierpnia odbędą się w Budapeszcie.

Z 18 medali aż 14 (w tym wszystkie medale złote) przypadły zawodniczkom poznańskiego AZS AWF, jeden brązowy krążek zdobyły zawodniczki UKS Wanda Poznań w kombinacji i reprezentacja Poznania w konkurencji zespołów. Najlepszą zawodniczką poznańskich zmagań została Weronika Sękowska, która wywalczyła aż sześć złotych medali.

Na początku czerwca, także w Poznaniu odbyły się mistrzostwa Polski juniorek starszych, które były ostatnią eliminacją do zakwalifikowania się na mistrzostwa Europy juniorek w Tampere (6 - 11 lipca)
Najlepszą zawodniczką mistrzostw została Joanna Olejniczak z AZS AWF, zdobywczyni złotych medali w konkurencji solistek, duetu i zespołu. W punktacji klubowej najlepsze okazały się zawodniczki z AZS AWF Poznań - 86 punktów, przed Akwawitem Leszno - 41 i Mazowią Warszawa - 25.

Poznańskie mistrzostwa obserwowały dwie trenerki z Saint Petersburga, bowiem Polski Związek Pływacki wspólnie z poznańskimi klubami zamierza rozpocząć ścisłą współpracę ze szkołą sportową w Saint Petersburgu. Ośrodek ten posiada duże doświadczenie w szkoleniu we wszystkich kategoriach wiekowych oraz zespół trenerek, które pomogą podnieść poziom pływania synchronicznego w Polsce. W planach jest utworzenie ośrodka, który pod opieką rosyjskiej trenerki Natalii Biełowej, szkoliłby juniorki na mistrzostwa Europy w 2012 roku. Również starsze zawodniczki skorzystają z pomocy szkoleniowej doświadczonych trenerek z Rosji. W ramach współpracy przewidziane są też zgrupowania w ośrodku treningowym w Saint Petersburgu.

Na wiodącą pozycję wielkopolskiego pływania synchronicznego w kraju miały również wpływ wyniki osiągnięte na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży. Wśród solistek złoty medal zdobyła Małgorzata Jędrzejak z Wodnika Śrem, a UKS Wanda okazał się najlepszy w zespołach. W konkurencji duetów srebrny i brązowy wywalczyły reprezentantki UKS Wanda, a brązowy zawodniczki Akwawitu Leszno w konkurencji zespołów. W klasyfikacji województw Wielkopolska zajęła pierwsze miejsce.

Wyniki mistrzostw Polski seniorek
Solistki 1. Weronika Sękowska, 2. Anna Klimaszyk, 3. Sara Krawczyńska (wszystkie AZS AWF Poznań).
Duety 1. Weronika Sękowska, Sara Krawczyńska, 2. Anna Klimaszyk, Emilia Szczepaniak, 3. Joanna Jaśkowiak, Aleksandra Rusinek (wszystkie AZS AWF Poznań).
Zespoły 1. AZS AWF Poznań, 2. Mazowia-Synchro Warszawa, 3. Reprezentacja Poznania.
Kombinacja 1. AZS AWF Poznań, 2. Mazowia Synchro Warszawa, 3. UKS Wanda Poznań.
Klasyfikacja klubowa 1. AZS AWF Poznań, 2. Mazowia Synchro Warszawa, 3. Wodnik Śrem.