Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po długiej zimie nie będzie komarów? Sprawdzamy!

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Czy będzie plaga komarów? Zapytaliśmy eksperta
Czy będzie plaga komarów? Zapytaliśmy eksperta Pixabay.com
Dość sroga zima, a także niskie temperatury w marcu i kwietniu uchronią nas przed plagą komarów latem? Jak się chronić przed tymi krwiożerczymi owadami? Zapytaliśmy o to eksperta.

- Różnica będzie tylko taka, że komary, w związku z niskimi temperaturami, jakie mamy obecnie, pojawią się później - mówi dr Jarosław Pacoń, ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Zwykle pierwsze komary dokuczały nam już pod koniec marca i w kwietniu. Tym razem plagi możemy spodziewać się dopiero na koniec maja albo w czerwcu. Tu wszystko zależy od pogody.

Dr Jarosław Pacoń tłumaczy, że w przyrodzie funkcjonują zarówno komary zimnolubne, jak i ciepłolubne. Te pierwsze pojawiają się już w lutym, a bytują w wodzie po śniegu i tam się namnażają. Jednak to nie one są najbardziej dokuczliwe. Najgorsze są te, które lubią ciepło. I to one pojawiały się zwykle już w kwietniu.

- Jeżeli pogoda w maju dopisze, to komary "nadrobią" zaległości i zaczną się od razu rozmnażać w dużej ilości. Wówczas prawdziwa plaga czeka nas już z końcem maja. Najwięcej będzie ich na podmokłych, nadodrzańskich terenach - dodaje Jarosław Pacoń.

Na komary będziemy narzekać do końca września, a w przypadku wysokich temperatur w lecie, nawet do października. Są jednak sposoby, które pomogą nam się przed komarami uchronić.

Zobacz także

- Komarami żywią się na przykład jaskółki. Niestety, nie widziałem ich jeszcze. Oprócz jaskółek komary to także pokarm jerzyków i nietoperzy - przypomina dr Pacoń. - Wystarczy im zapewnić odpowiednie miejsce do gniazdowania.

Coraz popularniejsze staje się montowanie budek dla jerzyków. Taką budkę możemy zbudować samodzielnie.

- Oczywiście najskuteczniejszym sposobem są różnego rodzaju spraye i płyny zawierające substancję zwaną DEET - to typowa substancja odstraszająca komary. Spryskanie się takim sprayem powoduje, że stajemy się dla komarzyc niewidzialni. Warto jednak sprawdzić na etykiecie, czy spray zawiera w składzie DEET i by był w niższym stężeniu. Wysokie stężenie DEET może spowodować podrażnienie skóry - tłumaczy dr Jarosław Pacoń.

Budka dla jerzyków. Jaka powinna być i jak ją zbudować?

  • budka powinna być powieszona od strony wschodniej lub północnej (budka zawieszona od innej strony będzie się zbyt mocno nagrzewać)
  • budka powinna być zawieszona na wysokości nie mniejszej niż 6 m nad ziemią (jerzyki najpierw obierają lot w dół, by poderwać się do góry)
  • materiał, z którego wykonana jest budka, powinien być wodoodporny (może to być na przykład płyta OSB)
  • przed wejściem do budki nie powinny rosnąć drzewa ani znajdować się inne przeszkody (rozpędzony jerzyk może w nie uderzyć i złamać sobie skrzydło)
  • odległość budki od barierki balkonu nie może być większa niż 20 cm
  • jedna ścianka budki powinna być otwierana (po okresie lęgowym jerzyków należy ją wyczyścić)
  • budka nie może być zbijana gwoździami, musi być dokładnie skręcona śrubami
  • budka powinna być zawieszona pod daszkiem, by uchronić przed jej zalewaniem podczas ulewy

Okres lęgowy jerzyków przypada zwykle na połowę maja, dlatego chcąc uchronić się przed komarami, budkę dobrze byłoby zamontować już teraz.

W maseczce jest bezpieczniej niż bez niej, dlatego warto nosić ją wszędzie. Ale gdy mamy jej już dość, możemy znaleźć takie miejsca, w których nie są one obowiązkowe. Oczywiście bez maseczki możemy poruszać się po własnym domu, czy w czasie podróży prywatnym samochodem. Czy tylko te miejsca są na liście rządowego rozporządzenia, które określa gdzie za brak maseczki nie zostaniemy ukarani mandatem? Nie! Takich miejsc jest w sumie 10. Zobacz na kolejnych slajdach, gdzie - zgodnie z obecnymi przepisami - nie musisz mieć maseczki ani w inny sposób zasłaniać twarzy. Posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

10 miejsc, gdzie nie musisz nosić maseczki - tu nie dostanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po długiej zimie nie będzie komarów? Sprawdzamy! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski