Po premierze Tragedii w lumpeksie: Człowieka wyprać nie...

  Po premierze Tragedii w lumpeksie: Człowieka wyprać nie można [GALERIA]

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Tragedia w lumpeksie.
  1/6
  przejdź do galerii

  Tragedia w lumpeksie.

  Trudno o lepszą metaforę kondycji Polek i Polaków niż lumpeks. Koncept znakomity. W lumpeksie można spotkać uczonego, artystę, panią sklepową z mięsnego i biedotę, która nie ma nawet pięciu złotych na kupno kilograma ciuchów. Jedni przychodzą do lumpeksu z powodów ideologicznych, bo taka jest moda w pewnych kręgach, inni z konieczności. Jedni odwiedziny w lumpeksie wieszają na sztandarze, inni się ich wstydzą.
  Agata Elsner, Kuba Kapral i Karolina Pawełska znaleźli idealne miejsce, aby opowiedzieć o przeciętnym Polaku i Polsce. Chociaż, kogoś takiego, jak statystyczny Polak, Polka, nie ma. Jest tylko stereotyp potwierdzony co najwyżej liczbami statystycznymi. Czy mówią o nas coś, czego byśmy dotąd nie wiedzieli? Nie. Dla mnie kluczowe zdanie, które zapamiętam na zawsze brzmi: "Człowieka nie można wyprać". Każdy z tych ciuchów ma swoją historię, pamięć poprzedniego właściciela, chociaż nie wiadomo jak długo byśmy go prali.

  Spektakl zaczyna się jak u Hitchcocka: na lumpeks napadają uzbrojeni bandyci.
  Ona jest wulgarna i agresywna, on mówi trochę zbyt inteligenckim językiem. Jest wyraźnie mniej agresywny, trochę zagubiony... Szybko okazuje się, że napastnicy pomylili się i zamiast do banku, weszli do lumpeksu. Wkrótce sprawa się jeszcze bardziej skomplikuje, bo policja, którą słyszymy, bierze udział w zupełnie innej akcji i nie interesuje się lumpeksem… Zgodnie z regułą gatunku, napięcie powinno rosnąć, tymczasem ono słabnie, thriller zamienia się w "powieść obyczajową" o Polsce i Polakach. Trochę szkoda, ale…

  Dawno w teatrze alternatywnym nie usłyszałem tak dobrze napisanego (literacko rzecz biorąc) tekstu scenariusza. On właśnie był dla mnie najciekawszy w tym teatralnym zdarzeniu. Nawet pozorna wyliczanka statystyczna miała swoją dramaturgiczną jakość. "Instrukcja obsługi" w lumpeksie to wręcz perełka literacka (i aktorska - Karolina Pawełska).

  Wierzę, że "Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)", która oparta jest na świetnym pomyśle (miejsce akcji), bardzo dobrym literacko scenariuszu, rozwinie się… Może aktorzy poszukają jakiejś wyraźniejszej pointy?

  Scena Robocza: "Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)", Agata Elsner, Kuba Kapral i Karolina Pawełska - scenariusz, reżyseria i wykonanie. Premiera: Poznań 5.10.2012 rok.

  Spektakl można obejrzeć 6 i 7 października 0 godz. 19, ul. Grunwaldzka 55, barak nr 1

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fantastyczne

  Mariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 23

  Dobry scenariusz i kawał dobrego teatru.
  Chętnie zobacze za jakiś czas - jeszcze raz :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetne przedstawienie! Gratulacje!

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 31

  Świetne przedstawienie! Gratulacje!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo