18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobiedziska: Pochowano pierwszych chrześcijan [ZDJĘCIA]

Magdalena Kącka
Pogrzeb szczątków pierwszych chrześcijan z X i XI wieku znalezionych w Pobiedziskach.
Pogrzeb szczątków pierwszych chrześcijan z X i XI wieku znalezionych w Pobiedziskach. Waldemar Wylegalski
Nietypowy pogrzeb odbył się w piątek w Pobiedziskach Letnisku. Ponownie pochowano tam szczątki 49 chrześcijan z X i XI wieku. Był to efekt trwających od lipca wykopalisk przeprowadzonych w Gołuniu, na miejscu przyszłej kopalni kruszywa.

Czytaj także:
Pobiedziska: Pochowają szczątki z X wieku
Krępkowo: Znaleźli ludzkie szczątki

Aby rozpocząć działalność wydobywczą, trzeba było przeprowadzić prace archeologiczne. Podczas badań grupa archeologów pod kierownictwem Małgorzaty i Mirosława Andrałojć odkryła cmentarz z początków państwa polskiego.

- O tym, że spoczywają tam chrześcijanie, świadczy sposób, w jaki zostali pogrzebani - mówi Ireneusz Antkowiak, zastępca burmistrza Pobiedzisk. - Pochowano ich parami, w kierunku wschód-zachód. Poza tym spoczęli w ziemi, nie ma śladów palenia ich szczątków. Poganie w tym czasie palili swoje zwłoki i byli poligamistami - mówi.

Jak wyjaśnia Małgorzata Andrałojć, piątkowy pochówek był symboliczny. - Pierwszy pogrzeb jest uznawany za "skuteczny", ten wynika ze względów praktycznych. Szczątkom należy okazać szacunek, inaczej trafiłyby do pudeł jako eksponaty - wskazuje M. Andrałojć.

Oprócz kości, w grobach znaleziono przedmioty, które mówią o życiu codziennym naszych przodków, m.in. eleganckie ozdoby, ostrogi czy topór.

- Dzięki tym przedmiotom wiemy, czym się zajmowali, jakie dręczyły ich choroby, a nawet co czuli - dodaje M. Andrałojć. - Przy jednym z dzieci znaleźliśmy grzechotkę-dzwoneczek. Wśród pochowanych byli też wojowie razem z bronią albo kobiety z naczyniami. Z badań wynika, że nasi przodkowie często mieli problemy z uzębieniem.

Część szczątków zatrzymano do dalszych analiz. Metody badań mogą się w przyszłości zmienić i z kości będzie można wyczytać więcej informacji. Na razie zostaną one poddane badaniom DNA i na obecność strontu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski