Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobiedziska: Powstał nowy szlak kajakowy [WIZUALIZACJA]

Maciej Roik
Infografika: Zviad Glonti
Mieszkańcy gminy Pobiedziska, a także turyści, którzy odpoczywają w okolicach Puszczy Zielonki mogą skorzystać z nowego szlaku kajakowego. Wodna trasa biegnie na odcinku 11,3 km i ma być jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych gminy.

Wycieczkę kajakiem można rozpocząć w Pobiedziskach na jeziorze Biezdruchowo (tam znajduje się wypożyczalnia sprzętu). Dalej turysta przepłynie przez odcinek rzeki Głównej, rynną jezior - Jerzyńskie, Wronczyńskie Małe i Duże - aż do jeziora Stęszewsko-Kołatowskiego w Tucznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dolina Rurzycy: Szlak będzie otwarty dla turystów
Puszczykowo: Kajakiem dopłyniesz do Niwki Starej

Ile kosztuje wyprawa szlakiem? Wypożyczenie sprzętu nad jeziorem Biezdruchowskim na cały dzień kosztuje 40 złotych (kajak dwuosobowy).

- Jeśli ktoś chce płynąć tylko w jedną stronę, oferujemy także odbiór sprzętu z końca trasy - zapewnia Kajetan Koprowiak z wypożyczalni Kuwaka.

Na nową atrakcję turystyczną, mieszkańcy gminy czekali przez około dwa lata. Tyle trwały prace, w ramach których na trasie powstały przenoski kajakowe ułatwiające korzystającym transport kajaków, a także pola biwakowe. Większa część szlaku wiedzie przez tereny Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

- Inwestując w rozwój infrastruktury turystycznej gminy, pragniemy promować nasze bogactwo naturalne, krajobrazowe oraz konieczność jego ochrony przed dewastacją - podkreśla Michał Podsada, burmistrz Pobiedzisk.

Wycieczka kajakiem nie oznacza jednak, że można tylko podziwiać krajobrazy. Bo oprócz walorów przyrodniczych, na turystów czekają też inne atrakcje.

Warto zatrzymać się w miejscowościach położonych w sąsiedztwie szlaku. We Wronczynie można zobaczyć drewnianą dzwonnicę z XIX wieku, murowany dwór, który należał do patrona kółek rolniczych - Maksymiliana Jackowskiego czy też pochodzącą z II połowy XIX w. murowaną gorzelnię pofolwarczną.

Jak twierdzą pomysłodawcy, budowa szlaku wpisuje się w szerszą koncepcję turystyczną. Wypoczywające na spływie grupy
turystów, będą mogły na przykład przenocować lub rozpalić ognisko w leżącej na granicy Puszczy Zielonki stanicy harcerskiej.

Budowa trasy wodnej kosztowała ponad 740 tys. zł. 450 tys. zł z tej kwoty pochodziło z funduszy unijnych reszta z pieniędzy Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski