18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobiedziska/Murowana Goslina: Bale Niepodległosciowe [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Bal Niepodległości w Murowanej Goślinie
Bal Niepodległości w Murowanej Goślinie Grzegorz Dembiński
Jeszcze tylko trzynaście figur, ale Państwo tu w Murowanej Goślinie tańczycie poloneza jak zawodowi tancerze - zachwalali uczestników Balu Niepodległościowego Bartosz Cibor i Andrzej Wilk ze znanej grupy krakowskich wodzirejów.

Zanim w auli goślińskiego gimnazjum zabrzmiały pierwsze dźwięki najpopularniejszego poloneza od od wajdowskiej premiery "Pana Tadeusza", dziewięćdziesiąt osób odśpiewało bez podkładu muzycznego "Mazurka Dąbrowskiego".

CZYTAJ TEŻ:
Zamieszki w święto niepodleglości
Obchody święta Niepodległości rozpoczęła msza święta
Wystrzałowa Kasia przyciągnęła tłumy
Imieniny ulicy św Marcin jakich nie było

W chwilę później wzniesiony został jedyny na tym balu toast czyli toast: " Za najjaśniejszą Rzeczpospolitą". Oprócz poloneza były też zabawy na jakich czas spędzali Polacy w wiekach minionych jak choćby "Przepiór".

Bale z okazji Święta Niepodległości zaczęto organizować w tej miejscowości latach '90 poprzedniego wieku. Na jednym z nich gościł benedyktyn, o. Leon Knabit. W czasie tegorocznej imprezy odbyła się licytacja. Dochód przeznaczony zostanie na tablicę upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego.

Poloneza odtańczono w sobotni wieczór także w Pobiedziskach. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty" obchodzącego właśnie 40-lecie działalności , ubrani w szlacheckie kontusze nie tylko pokazali jak w taniec ten powinien wyglądać, ale też porwali w tany uczestników balu.

Chwilę później za sprawą lwowskich piosenek Szczepcia i Tońcia bal przeniósł się w lata '30 poprzedniego wieku. Obchodzący 40-lecie Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty", tańcząc i śpiewając objechał całą Europę od Gruzji po Portugalię. Odbył 75 podróży artystycznych. Tańczyło w nim 400 osób.

- Mieliśmy szczęście śpiewać dla Ojca Świętego Jana Pawła II, a także uczestniczyć w warsztatach z osobami niepełnosprawnymi, które później tańczyły, grały i śpiewały z nami - mówi Andrzej Horbik, kierownik zespołu i inicjator powstania grupy. W przyszłym roku wybierają się do Kiejdan na Litwie na X Festiwal Kultury Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski