Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobijemy fortepianowy rekord Guinnessa - mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej

Marek Zaradniak
W grudniu Adam Klocek z solistami zamierza pobić rekord Guinnessa w ilości fortepianów grających   z orkiestrą
W grudniu Adam Klocek z solistami zamierza pobić rekord Guinnessa w ilości fortepianów grających z orkiestrą Andrzej Kurzyński
Z Adamem Klockiem, dyrektorem Filharmonii Kaliskiej rozmawiamy o koncercie na 21 fortepianów i biciu rekordu Guinnessa

Słyszałem, że przygotowuje Pan koncert na 21 fortepianów. Z jakiej okazji i co to będzie?
2016 to Rok Muzycznego Kalisza. To zarazem rocznica 150-lecia przemysłu muzycznego w Kaliszu, a konkretnie tego co wiąże się z budową fortepianów. Przez cały rok coś się dzieje, a zwieńczeniem tej rocznicy będzie 10 grudnia koncert na 21 fortepianów i orkiestrę symfoniczną. Z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej zagramy Koncert D-dur na trzy fortepiany Jana Sebastiana Bacha w wersji na 21 fortepianów.

Dlaczego właśnie 21?
Sam nie wiem dlaczego. Taka liczba została wspólnie wymyślona przez organizatorów, w tym przez Bogdana Pawlaka, który jest koordynatorem i pomysłodawcą Roku Muzycznego Kalisza. Będziemy tego dnia bili rekord Guinnessa.

W czym zamierzacie pobić rekord?
W koncercie na największą ilość fortepianów z orkiestrą. Specjalnie z tej okazji utwór na 21 fortepianów i orkiestrę symfoniczną pisze Paweł Przezwański, a oprócz tego będą występy artystów związanych z Kaliszem, czyli Zbigniewa Raubo, który zagra „Fantazję polską” Fryderyka Chopina i Koncert warszawski Richarda Addinsella, a także Witolda Janiaka jazzowego pianisty, również rodem z Kalisza. Będzie on grał swoje kompozycje jazzowe opracowane na fortepian i orkiestrę smyczkową.

Aby ustawić 21 fortepianów potrzebna jest duża przestrzeń. Gdzie odbędzie się koncert?
W Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Kaliszu.

A kto zagra?
Studenci i pedagodzy Akademii Muzycznych w Katowicach i w Poznaniu, wyselekcjonowani przez Milenę Antoniewicz i Zbigniewa Raubo.

Tradycje fortepianowe w Kaliszu, jak Pan zauważył, sięgają 150 lat. Przez wiele lat produkowano tu fortepiany. Była tu słynna fabryka „Calisia”. Co z tego zostało? Czy jeszcze gdzieś produkuje się fortepiany w Kaliszu?
Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” znana też jako Fabryka Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger jest firmą w upadłości. Budynek sprzedano prywatnemu deweloperowi. Natomiast przemysł fortepianowy w Kaliszu żyje w postaci kilkudziesięciu prywatnych firm zajmujących się renowacją fortepianów. Kalisz jest w tej chwili największym w Europie ośrodkiem renowacji fortepianów. Ktoś powiedział mi kiedyś, że ponad 20 tys. instrumentów rocznie jest remontowanych, a to wiele. Więc potencjał ludzki jest ogromny.
Rozmawiał MAREK ZARADNIAK
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski