Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska zredukuje zatrudnienie. Program Dobrowolnych Odejść zacznie się jeszcze w tym roku

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Obecnie konsultowany ze związkami zawodowymi Program Dobrowolnych Odejść jest siódmym od 2012 roku
Obecnie konsultowany ze związkami zawodowymi Program Dobrowolnych Odejść jest siódmym od 2012 roku Anna Kaczmarz
Do najbliższego poniedziałku (5 października) organizacje związkowe działające na Poczcie Polskiej mają czas na odniesienie się do rozwiązań zaproponowanych przez zarząd w Programie Dobrowolnych Odejść. To, że zostanie wprowadzony jeszcze w tym roku, jest już pewne.

Jeszcze w tym roku na Poczcie Polskiej zacznie funkcjonować Program Dobrowolnych Odejść. Decyzja zarządu w tej sprawie już zapadła, ostateczny jego kształt będzie znany po zakończeniu konsultacji ze związkami zawodowymi. Te mają czas na odniesienie się do sprawy do 5 października.

Poczta Polska zredukuje zatrudnienie

- Będzie on skierowany do pracowników administracji oraz osób, które posiadają podwójne źródło dochodów, na przykład świadczenia emerytalne - informuje Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.

Czytaj także

Poczta Polska zatrudnia obecnie około 78 tysięcy pracowników w całym kraju. Nieco mniej niż 1/3 zatrudnionych to listonosze. Poczta Polska nie planuje zmniejszenia ich liczby. Chce jednak ograniczyć zatrudnienie w administracji. Powód? Epidemia koronawirusa, która sprawiła, że także wiele firm i instytucji zrezygnowało z korespondencyjnej drogi komunikowania się z obywatelami lub znacznie ją ograniczyło. Spadła też liczba papierowych przesyłek reklamowych.

- Spowodowany przez tę sytuację spadek liczby nadawanych przesyłek listowych jest około dwukrotnie większy od zakładanego - zwraca uwagę Justyna Siwek. - W pierwszym półroczu tego roku wolumen usług listowych i przesyłek reklamowych zmniejszył się łącznie o blisko 22 proc., podczas gdy szacunki zakładały około 10-procentowy spadek roczny w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Poczta odczuła w efekcie znaczny spadek przychodów - podkreśla rzeczniczka i dodaje, że wsparcie finansowe państwa, o które Poczta Polska się ubiega i które, podobnie jak inne firmy, otrzymała w ramach przepisów tarczy antykryzysowej 4.0, nie rekompensują w pełni zmniejszonych wpływów.

Czytaj także

Program Dobrowolnych Odejść po raz siódmy

Biorąc pod uwagę fakt, że płace i inne wydatki związane z zatrudnieniem to około 70 proc. kosztów Poczty Polskiej, zmniejszenie liczebności załogi może się okazać skutecznym sposobem na poprawienie bilansu.

- Zarząd musi podejmować trudne decyzje, chcąc zadbać o Pocztę Polską i jej pracowników w długofalowej perspektywie. Ich celem jest utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej firmy oraz ochrona większości miejsc pracy w Spółce - informuje Justyna Siwek.

Poczta Polska do tej pory sześć razy uruchamiała Program Dobrowolnych Odejść. Ostatni raz w 2016 roku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski