Poczta szkoli i promuje postawy proobronne. Pocztowcy gotowi na wypadek sytuacji kryzysowych

Materiał informacyjny Poczty Polskiej
Poczta Polska pełni szczególne miejsce w systemie obronnym państwa. Obecny Zarząd Spółki nie ogranicza się jednak tylko do realizacji ustawowych obowiązków, wynikających wprost z regulacji nałożonych na firmę przez prawo. Podejmuje także szereg dodatkowych działań na rzecz promocji postaw proobronnych wśród Pocztowców, wprowadzając kolejne atrakcyjne programy skierowane do pracowników. Celem najnowszej inicjatywy pn. „Powitanie z bronią” jest wykształcenie i wzmocnienie kompetencji w zakresie posługiwania się bronią palną.

Zadania Poczty Polskiej podczas sytuacji kryzysowych

Poczta, jako jedna z kluczowych instytucji państwa, w czasie wojny czy poważnego kryzysu, podlega militaryzacji. Jest także jedynym operatorem uprawnionym do doręczania wezwań i dokumentów związanych z wojskową mobilizacją. Jako tzw. operator wyznaczony, spółka jest przygotowana do współdziałania z Wojskową Pocztą Polową w sytuacji wprowadzenia stanu wojennego lub stanu wyjątkowego. Wspólnie z Siłami Zbrojnymi RP i Policją regularnie – co dwa lata – realizuje ćwiczenia taktyczno-specjalne w zakresie „rozwinięcia i zgrywania elementów systemu poczty polowej”.

W czasie zewnętrznego zagrożenia oraz działań wojennych, to na Poczcie Polskiej będzie spoczywał obowiązek dostarczania przesyłek dotyczących m.in. powołania do służby wojskowej czy wezwań dla właścicieli świadczeń rzeczowych i osobistych (np. dla posiadaczy pojazdów i maszyn) oraz korespondencji do żołnierzy i ich rodzin.

Po wybuchu wojny, tuż za naszą wschodnią granicą, swoje podejście do kwestii bezpieczeństwa zweryfikowało wiele krajów zachodnich, firm, instytucji, ale przede wszystkim obywateli. Także Poczta Polska podejmuje szerokie działania o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym w celu propagowania wiedzy i umiejętności w tym newralgicznym zakresie - mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Szkolenia strzeleckie w Poczcie Polskiej

Nowo wprowadzony program szkoleń strzeleckich „Powitanie z bronią” umożliwi zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się bronią. Obejmuje on zajęcia teoretyczne i praktyczne, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy szkoleń zapoznają się m.in. z zasadami bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią oraz spróbują własnych sił na strzelnicy. Do realizacji szkoleń Poczta Polska wykorzysta szereg zasobów własnych – szkolenia będą przeprowadzać m.in. pracownicy z uprawnieniami instruktorów strzelectwa, zatrudnieni w Centrum Poczta Polska Ochrona – jednostki organizacyjnej Poczty Polskiej zajmującej się m.in. ochroną fizyczną osób i mienia i jednej z czołowych jednostek w kraju prowadzących działalność w tym zakresie.

„Ramię w Ramię z WOT”

Innym projektem realizowanym przez Pocztę Polską na rzecz promocji i kształcenia postaw patriotycznych i proobronnych jest „Ramię w Ramię z WOT”. Spółka, jako przedsiębiorca wykonujący zadania obronne, wspiera także misję i działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie już ponad 200 pracowników spółki jest nie tylko pocztowcami, ale także żołnierzami WOT. W celu zachęcenia do wstąpienia w szeregi tej formacji kolejnych pracowników i w ramach docenienia tych, którzy już tę służbę pełnią, od maja br. Poczta Polska wprowadziła program „Ramię w Ramię z WOT”, zawierający szeroki pakiet profitów. Pocztowcy służący w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej zyskują m.in. dofinansowanie do zajęć sportowych, dodatkowe 2 dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym, a nieobecności w pracy bezpośrednio związane z pełnieniem terytorialnej służby wojskowej nie mają wpływu na wysokość premii. Ponadto pocztowcy-żołnierze WOT mogą ubezpieczyć się na życie na preferencyjnych warunkach, a także skorzystać ze zniżek przy rezerwacji miejsc w ośrodkach i pokojach gościnnych należących do Poczty, a zlokalizowanych na terenie całego kraju. Mają także wyższe niż pozostali pracownicy zniżki na stacjach benzynowych sieci Lotos.

Poczcie Polskiej zależy na tym, aby Pocztowcy partycypowali w budowaniu powszechnej gotowości do obrony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto wnieśli doświadczenie i zdolności zdobyte podczas pełnienia służby do swojej pracy zawodowej. Spółka wierzy, że pozyskane i rozwinięte w ten sposób umiejętności mogą się przysłużyć nie tylko pracodawcy i współpracownikom, ale także lokalnym społecznościommówi prezes Poczty Polskiej.

Cyberbezpieczeństwo to podstawa w sytuacji zagrożenia

Z racji tego, że na bezpieczeństwo kraju i obywateli przekłada się także sytuacja w cyberprzestrzeni, także i w tym obszarze aktywnie funkcjonuje Poczta Polska. Spółka prowadzi – we współpracy z CERT-GOV i Policją – działania edukacyjne dla internautów, a CERT Pocztowy został przyjęty do międzynarodowej sieci zespołów cyberbezpieczeństwa. Spółka, jako kluczowy i stale rozwijający swoje cyfrowe kompetencje podmiot, podpisała też porozumienie z MON, dotyczące współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

Skuteczniejsza wymiana informacji nt. zagrożeń, doświadczeń, dobrych praktyk czy standardów, ale także weryfikacja niezawodności używanych systemów i narzędzi, wpływają na cyberbezpieczeństwo Polaków korzystających z sieci. Jest to o tyle istotne, że Polska jest krajem szczególnie narażonym na ataki, jako kraj wspierający suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Spółka podnosi także wiedzę swoich pracowników na temat zagrożeń w sieci poprzez cykliczne publikacje w wewnętrznej sieci intranet dotyczące m.in. cyberhigieny, używania podwójnej autentykacji czy sposobu tworzenia i przechowywania hasełmówi Tomasz Zdzikot.

Zaangażowanie Poczty Polskiej w działania militarne, społeczne i edukacyjne

Szkolenia i konkursy to nie jedyne aktywności podejmowane przez Pocztę Polską na rzecz promocji obronności kraju i rozwijania postaw patriotycznych i proobywatelskich. Spółka – w ramach działalności filatelistycznej – wydaje także znaczki o takiej tematyce. W ubiegłym roku wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Wojska Obrony Terytorialnej” w nakładzie 1 mln sztuk. Jego rolą było propagowanie idei służby wojskowej oraz wspieranie procesu rekrutacji do WOT, jak i całych Sił Zbrojnych RP oraz promocji służby wojskowej.

Spółka współpracując z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, umożliwia pracownikom ukończenie studiów podyplomowych Executive Master of Buisness Administration na kierunku „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi”. Słuchaczami mogą zostać wszystkie osoby zainteresowane rozwojem w obszarze IT. Studia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od października br. uruchamiana jest druga edycja.

Warto przypomnieć, że Poczta Polska aktywnie włączyła się do akcji społecznościowej #MuremZaPolskimMundurem, wspierającej żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, którzy pełnią służbę i strzegą bezpieczeństwa kraju na granicy polsko-białoruskiej. Nieodpłatnie przyjmuje w placówkach pocztowych i przekazuje do służb mundurowych kartki lub własnoręcznie stworzone prace z wyrazami symbolicznego wsparcia, wdzięczności i podziękowania za pełnioną służbę.

Poczta Polska wsparła także prowadzoną przez MON kampanię dotyczącą zapobiegania rozprzestrzeniania się dezinformacji. Informacje o akcji „Walka z dezinformacją” były promowane w tysiącach placówek pocztowych w formie plakatów i ulotek. Spółka włączyła się także w promocję kampanii rekrutacyjnej MON, w ramach której prowadzony jest nabór do Wojska Polskiego. Tu także plakaty informacyjne eksponowane były w placówkach na terenie całego kraju.

Za swoje działania na rzecz promowania służby w WOT, w 2021 roku Poczta Polska została uhonorowana tytułem „Pracodawcy przyjaznego WOT”. Dwa lata wcześniej spółka otrzymała także taką nagrodę na szczeblu lokalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poczta szkoli i promuje postawy proobronne. Pocztowcy gotowi na wypadek sytuacji kryzysowych - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski