Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczujmy wiatr we włosach

Przemysław Walewski
Prędkość jest zapisana w naszych genach, ale biegi długodystansowe nie potrzebują urodzonych sprinterów. Nie trzeba być Boltem. Długodystansowcy mogą wytrenować tempo. Ważne, by wyczuć naszą zanim wystartujemy w zawodach.

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do danego dystansu jest znalezienie właściwego rytmu miesiące przed zawodami. Trening prędkości pomoże poprzez serie powtórzeń nauczyć, jak utrzymać zakładane tempo oraz zbudować pewność siebie. Warto zaplanować bieg na 15 km w zakładanym tempie półmaratonu na dwa miesiące przed startem . Jak się przygotowujemy do startu na 10 km, to też potrzebujemy treningów na dystansie 6 km w tempie startowym. Ten bieg pomoże nam przyzwyczaić się do startowej prędkości.

Przed swoim następnym biegiem, trenuj dystanse, które stanowią połowę lub trzy czwarte dystansu, do którego się przygotowujesz i biegaj te odcinki w zamierzonym tempie startowym. Z czasem dowiesz się, jakie jest twoje optymalne tętno, jak oddychasz i jaki wkładasz wysiłek na tym poziomie. Po prostu, poczuj siebie.

Często biegacze pytają mnie, czy psychiczna oraz fizyczna forma w dniu zawodów może wpłynąć na prędkość? Pamiętajmy, że kiedy biegniemy w zawodach, mózg odbiera tuziny fizjologicznych sygnałów z organizmu – jak ciężko pracują mięśnie, jak szybko bije serce. Mózg następnie przetwarza te sygnały w odczucia, które oznaczają odczucia wysiłku. Jednak o tym, jak ciężkie wydaje nam się narzucone tempo, nie decydują jedynie sygnały fizjologiczne. I ten właśnie wyjątek jest kluczowy.

Co mam na myśli? Jeżeli jesteśmy w trakcie bicia swojego osobistego rekordu, oczywistym jest, że jest to dla maksymalny wysiłek i nasz mózg zinterpretuje te fizjologiczne sygnały i odczucie wysiłku, że biegniemy z właściwą prędkością. Jednak musimy monitorować nasze odczucia, sprawdzając tętno. Biegacze z mniejszym doświadczeniem startowym mogą źle zinterpretować płynące sygnały, co w efekcie może zaowocować efektem „odcięcia prądu”. A nie o to chodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski