Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczytajmy o kobietach: „Grace, księżna Monako” i „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody”

Kamilla Placko-Wozińska
Kamilla Placko-Wozińska
Do polskich księgarń trafiają dwie interesujące, zwłaszcza panie pozycje: „Grace, księżna Monako” Joanny Spencer i „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” Bertranda Meyer-Stabley'a.

Życie pisze najlepsze książki – dobrze wiedzą o tym miłośnicy biografii. Szczególnie, gdy opowiadają one o ludziach niezwykłych. Dwie pozycje, interesujące zwłaszcza panie, trafiają właśnie do księgarń.

Grace – królowa ekranu i księżna Monaco

Na ekrany naszych kin wszedł film „Grace, księżna Monako”, a w polskich księgarniach jest już książka pod tym samym tytułem. Będzie z pewnością znakomitym uzupełnieniem, a i wyjaśnieniem wątpliwości widzów, bo na festiwalu w Cannes, który otwierał film, wywołał skandal. Rodzina książęca odmówiła udziału w projekcji, a odtwórczyni roli głównej Nicole Kidman tłumaczyła, że realizatorzy nie chcieli nikogo urazić, że kinematografia rządzi się swoimi prawami i obraz nie jest wiernym przeniesieniem biografii...

Autorka książki (Joanna Spencer to pseudonim) jest korespondentką przez wiele lat związaną z dworem w Monako. Prześledziła losy Grace Kelly od kołyski (w domu milionerów) po śmierć w wypadku w drodze do pałacu w 1982 roku. Tam, gdzie nie ma pewności, przytacza kilka wersji.

Poznajemy więc studentkę, nazywaną przez kolegów królową, aktorkę, laureatkę Oskara, dziewczynę kochliwą i kochaną przez aktorów, arystokratów, w tym rosyjskiego hrabiego, egzotycznego księcia, adorowaną przez samego szacha Iranu.

Księcia Rainiera poznaje podczas pobytu na festiwalu w Cannes w 1955 roku. To właściwie pomysł dziennikarzy, aby się spotkali, żeby zrobić sesję zdjęciową Grace w pałacu. No i stało się – przyszła miłość.

W Monako życie dotychczasowej gwiazdy się zmienia. Rolę księżnej gra wspaniale – działa charytatywnie, tworzy pierwszy festiwal sztuki, aktywnie uczestniczy w zażegnaniu sporu z Francją, wzorowo wychowuje dzieci. I tęskni za Hollywood, a gdy dostaje od Alfreda Hitchocka propozycję powrotu na ekran, rezygnuje, bo nie podoba się to poddanym...

Grace, księżna Monako
Joanna Spencer
Wydawnictwo Muza
Warszawa 2014
Cena: 34,99 zł

Kreatorki mody i fascynujące kobiety

Książka „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” polską premierę będzie miała 20 maja. Z pewnością sięgną po nią panie zainteresowane modą, ale nie tylko. Sylwetki 12 projektantek żyjących i tworzących w różnych epokach to zarazem ciekawy zapis czasów, walki na rynku mody i historie życia wyjątkowych kobiet.

Pierwsza na liście jest Róża Bertin, dziewczyna z ubogiego domu, która zaczynając jako pomoc krawiecka, doszła do roli projektantki kreacji Marii Antoniny i licznych europejskich koronowanych głów. Dodajmy – singielka z wyboru.

Listę zamyka Miuccia Prada, która rodzinną firmę z galanterią skórzaną przekształciła w prawdziwe imperium mody.

A po drodze poznajemy Coco Chanel, która nie chciała pozostać utrzymanką i zamiast o klejnoty poprosiła o sklepik, Ninę Ricci, która zaistniała dzięki pomysłowi syna, Sonię Rykiel i jej bogate życie.
Czytamy nie tylko o życiu projektantek, ale i o ich walce na rynku zdominowanym przez mężczyzn. I pomysłach, które podbiły serca modnych pań. Autorem jest Bertrand Meyer-Stabley z „Elle”.

Kobiety, które wstrząsnęły światem mody
Bertrand Meyer-Stabley
Dom Wydawniczy Rebis
Poznań 2014
Cena: 49,90

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski