Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wrześnią otworzono nową rozdzielnię energetyczną

Norbert Kowalski
Nowa rozdzielnia będzie dostarczać energię do fabryki Volkswagena i pozostałych przedsiębiorstw na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej
Nowa rozdzielnia będzie dostarczać energię do fabryki Volkswagena i pozostałych przedsiębiorstw na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej Waldemar Wylegalski
Kolejny milowy krok w stronę otwarcia nowej fabryki Volkswagena pod Wrześnią został wykonany. Wczoraj w Chociczy Małej otworzono nową rozdzielnię energetyczną, która będzie zasilać nie tylko budynek niemieckiego koncernu, ale również pozostałe fabryki powstające na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

– Bez tej rozdzielni na pewno nie byłoby fabryki pod Wrześnią. To był dla nas istotny element przy wyborze miejsca dla naszej inwestycji. Ta fabryka będzie bardzo ważna dla całej kompanii Volkswagena, ale także dla regionu – przekonuje Ralph Nitzschke, dyrektor zakładu Volkswagena pod Wrześnią.

 

Decyzja o budowie nowej rozdzielni energetycznej zapadła w styczniu 2014 roku. Pierwszą łopatę wbito kilka miesięcy później. – Zrealizowaliśmy tę inwestycję w ciągu niespełna 18 miesięcy. Jej koszt wyniósł prawie 9 mln zł – informuje Michał Jarczyński, prezes Enea Operator.

 

I dodaje, że rozdzielnia została zbudowana przede wszystkim z myślą o fabrykach, które będą powstawały w tym regionie. – Mamy już dwa główne punktu zasilania w okolicach Wrześni, więc ten region jest bardzo dobrze zasilany – mówi Michał Jarczyński.

 

Nowa rozdzielnia będzie gwarantować dwustronne niezależne zasilanie, co oznacza, że w przypadku awarii jednego z ciągów, dostawy prądu nie zostaną zachwiane, a produkcja nadal będzie możliwa. Przedstawiciele lokalnego samorządu nie mają wątpliwości, że dzięki nowej rozdzielni oraz fabryce Volkswagena, możliwy będzie rozwój regionu.

 

– Już teraz widzimy, że zainteresowanie terenami inwestycyjnymi dookoła Wrześni jest duże. Coraz więcej poważnych inwestorów poszukuje miejsc w tym rejonie. Gmina przygotowuje też następne tereny pod inwestycje w sąsiedztwie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – opowiada Dionizy Jaśniewicz, starosta powiatu wrzesińskiego.

 

I dodaje: – Jeśli pojawia się inwestycja takiej rangi, jak budowa fabryki Volkswagena, dla pozostałych inwestorów to sygnał, że jest to dobre miejsce do inwestowania. A jeszcze dwa lata temu było tutaj szczere pole, po którym biegały zające, zaś teraz okoliczne miejscowości wchodzą do światowego obiegu.

 

Ralph Nitzschke przyznaje, że decyzja Volkswagena o wyborze terenów inwestycyjnych pod Wrześnią była również spowodowana dobrymi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem fabryki w Poznaniu. – Planujemy zatrudnić tutaj 25 procent osób, które do tej pory pracowały w Poznaniu. Będziemy tu potrzebowali doświadczonych osób. Ponadto Września to miejsce w środkowej Europie, które ma dobre połączenia ze wszystkimi kierunkami – wyjaśnia.

 

Budowa nowej fabryki Volkswagena powoli dobiega już końca. Gotowy jest już sam budynek, a w środku pojawiają się kolejne maszyny. Dzięki nowej rozdzielni energetycznej w najbliższym czasie będzie można przystąpić do testowania urządzeń. Zasilanie w nowej rozdzielni symbolicznie włączyli burmistrz Wrześni, starosta powiatu wrzesińskiego oraz Ralph Nitzschke.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski