Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek 2021: Szykuje się rewolucja podatkowa. Estoński CIT, niższe stawki oraz wyższe limity. Sprawdź, co się zmieni

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Estoński CIT będzie dotyczył jedynie małych spółek, których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne
Estoński CIT będzie dotyczył jedynie małych spółek, których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne William Iven/Pixabay
Szykuje się rewolucja podatkowa. Estoński CIT, szersze możliwości z płacenia podatku ryczałtem, wyższe limity dochodów dla firm płacących 9 proc. CIT, a także znacznie wyższy próg przychodów uprawniający do płacenia podatku ryczałtowego - to zmiany w podatkach, które planuje rząd w przyszłym roku. Ich cel? Poprawienie kondycji firm, które ucierpiały w czasie pandemii. Sprawdź, co się zmieni oraz kto i ile na tym zyska.

W 2021 roku szykuje się prawdziwa rewolucja podatkowa dla firm. Na skutek planowanych zmian w przedsiębiorstwach ma zostać więcej pieniędzy, co zdaniem rządu poprawi ich kondycję. Zyskają podmioty płacące CIT, ale też podatnicy, którzy płacą podatek ryczałtowy. Będzie mogło korzystać z niego więcej osób, wyższy będzie też limit przychodów, które będzie można uzyskać, zachowując prawo do rozliczania się z fiskusem właśnie w taki sposób.

Wszystko to razem sprawi co prawda, że bezpośrednio z podatków do budżetu wpłynie mniej pieniędzy, ale gospodarka będzie rozwijała się lepiej. To z kolei pozwoli zachować miejsca pracy, a tym samym obniży wydatki związane z pomocą społeczną i zwalczaniem bezrobocia.

CIT - niższa stawka, wyższy przychód

Obecnie przedsiębiorstwa płacą podatek CIT według dwóch stawek

  • 19 proc.
  • 9 proc.

9 proc. stawka przysługuje małym podatnikom, czyli tym, których roczne przychody nie przekraczają równowartości 1,2 mln euro i podatnikom rozpoczynającym działalność. To się nie zmieni, jednak zwiększy się limit przychodów uprawniający do korzystania z 9 proc. stawki.

Czytaj także

W 2021 roku 9 proc. CIT będą płacić przedsiębiorstwa, których przychody wyniosą mniej niż 2 mln euro

Estoński CIT - co to jest?

Zmianą, być może najbardziej oczekiwaną przez przedsiębiorców, jest tzw. estoński CIT. Najprościej mówiąc, chodzi o to, by firmy płaciły podatek, ale tylko od dochodów, które nie są inwestowane, a np. wypłacane akcjonariuszom w postaci dywidendy. Te, które zostaną przeznaczone na inwestycje, będą zwolnione z podatku.

W praktyce więc przedsiębiorstwo, które zdecyduje się intensywnie inwestować, nie konsumując zysku, będzie mogło znacząco zmniejszyć obciążenia podatkowe.

Ma to zachęcić do inwestowania w rozwój, a tym samym m.in. tworzenie miejsc pracy.

Czytaj także

Estoński CIT - dla kogo

Jednak z tej opcji nie będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa. Ma on dotyczyć jedynie małych i średnich spółek kapitałowych. Aby skorzystać z estońskiego CIT spółka (akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie musiała spełnić następujące warunki:

  • jej przychody nie będą mogły przekraczać 50 mln zł,
  • jej udziałowcami będą mogły być jedynie osoby fizyczne,
  • nie będzie mogła mieć udziałów w innych podmiotach,
  • będzie musiała zatrudniać co najmniej 3 osoby oprócz udziałowców,
  • jej przychody pasywne (np. ze zgromadzonego kapitału, najmu nieruchomości itp) nie będą mogły być wyższe niż dochody z działalności,
  • będzie musiała ponosić nakłady na inwestycje.

Ryczałt - wyższe progi

Wyższy ma być także limit pozwalający na płacenie podatku metodą ryczałtową. Obecnie wynosi on równowartość 250 tys. euro. Od przyszłego roku ma się zwiększać i wynieść:

  • w 2021 roku - 1 milion euro,
  • w 2022 roku - 2 miliony euro.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski