Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od wynajmu

Milena Kochanowska
Wynajmujący musi wiedzieć, jaki podatek trzeba będzie zapłacić
Wynajmujący musi wiedzieć, jaki podatek trzeba będzie zapłacić 123 RF
Czy musimy płacić podatek i jaki, jeśli wynajmujemy komuś pokój lub mieszkanie? Wyjaśnia Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu

Chcemy wynajmować pokój studentowi. Czy musimy to zgłosić do skarbówki?
Trzeba to zrobić tylko wtedy, gdy chcemy skorzystać z ryczałtowego opodatkowania. Gdy decydujemy się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, musimy co miesiąc odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, ale nie musimy składać oświadczenia o wyborze takiego opodatkowania.

Zamierzamy wynająć mieszkanie. Czy lepiej wynajmować je, płacąc podatek ryczałtowo, czy na zasadach ogólnych?
Jeśli zdecydujemy się na ryczałt, to do 20 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu pieniędzy z wynajmu musimy złożyć oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym o wyborze takiego sposobu opodatkowania. Wysokość tego podatku to 8,5 proc. przychodu – kwotę tę wpłacamy co miesiąc. Wybierając tę formę opodatkowania, nie możemy jednak odliczać od podatku żadnych kosztów, np. remontu wynajmowanego lokalu. Mimo to forma ta z reguły jest korzystniejsza niż opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Co zrobić, jeśli zapomnieliśmy złożyć oświadczenie o ryczałcie?

Do końca roku musimy już wynajmować lokal na zasadach ogólnych, a na ryczałt możemy przejść od przyszłego roku i pamiętać o tym, by złożyć oświadczenie do 20 stycznia.

Czy podatek musimy zapłacić w momencie zawarcia umowy najmu, czy też wówczas, gdy dostaniemy pieniądze?
Przychód z najmu prywatnego powstaje dopiero w momencie faktycznego otrzymania należności. Jeśli więc na przykład nie dostaniemy zaległego czynszu, nie musimy płacić podatku.

Umowa najmu zawiera osobne postanowienie, zgodnie z którym najemca jest zobowiązany pokrywać koszty opłat za media na podstawie faktur wystawianych na nas. Czy te opłaty są naszym przychodem?
Nie. Otrzymane od najemcy opłaty za media, które zgodnie z umową obciążają jego, nie będą naszym przychodem i nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym.

Wynajmując mieszkanie, pobraliśmy kaucję na zabezpieczenie czynszu najmu oraz pokrycie ewentualnych szkód. Kwota ta podlega zwrotowi po zakończeniu wynajmu, czy wobec tego musimy zapłacić od niej podatek?
Nie. Stanie się ona przychodem dopiero wtedy, gdy będą okoliczności uzasadniające jej zatrzymanie. Jeśli kaucja pokryje wartość zaległego czynszu, wówczas stanowić będzie przychód z najmu, natomiast w przypadku pokrycia ewentualnych szkód stanowić będzie przychód z innych źródeł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski