Podatki 2012 na ostatnią chwilę. Dowiedz się więcej!

Milena Kochanowska
Podatki 2012 na ostatnią chwilę: Na pytania dotyczące odliczeń odpowiada Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu
Podatki 2012 na ostatnią chwilę: Na pytania dotyczące odliczeń odpowiada Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu Marek Zakrzewski
Podatki 2012 na ostatnią chwilę: Na pytania dotyczące odliczeń odpowiada Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Podatki 2012 na ostatnią chwilę

Żyję w konkubinacie z ojcem mojej córki. Czy mogę skorzystać z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Nie. Nie nie można uznać pani za osobę samotnie wychowującą dziecko, bo faktycznie wychowujecie je państwo razem.

**KONIECZNIE PRZECZYTAJ TAKŻE:

E-DEKLARACJE. JAK PRAWIDŁOWO ROZLICZYĆ PIT PRZEZ INTERNET**

Czy najemcy przysługuje prawo do skorzystania z ulgi internetowej, jeżeli z umowy najmu wynika, że płaci za internet zainstalowany w wynajmowanym mieszkaniu, ale rachunki są wystawiane na właściciela lokalu?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, bo z umowy najmu wynika, że to pan płaci za internet i mam pan przelewy to potwierdzające.

**

Wygodnie rozliczysz się z fiskusem przez internet. I szybko dostaniesz zwrot nadpłaty, o ile ci się ona należy

**

Czy mogę skorzystać z ulgi internetowej prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli faktura wystawiona jest na firmę, której siedziba jest równocześnie moim miejscem zamieszkania?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Może pan odliczyć od przychodów ulgę internetową, jeśli nie została ona odliczona od dochodu lub nie zastała zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez pana działalności.


Przekazałam darowiznę na Radę Rodziców z przeznaczeniem na zakup książek dla wybitnych uczniów. Czy mogę te pieniądze odliczyć od dochodu?

Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Nie. Darowizny przekazane na rzecz Rady Rodziców nie podlegają odliczeniu od dochodu. Rada Rodziców jest społecznym organem szkoły lub przedszkola i nie można jej uznać za organizację pozarządową w rozumieniu ustawy o pożytku publicznym. Jest to możliwe tylko wtedy, szkołę lub przedszkole niepubliczne prowadzi podmiot, który może być uznany za organizację realizującą cele pożytku publicznego.

Przekazałem darowiznę rzeczową, nie mam jednak dowodów zakupu tych rzeczy, ale w umowie darowizny została ujęta wartość darowizny według cen rynkowych i moje dane osobowe. Czy mogę tę darowiznę odliczyć od dochodu?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, bo z treści umowy wynika wartość przekazanej darowizny i kto ją przekazał. Niezbędne będzie jednak oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

W 2006 r. zaciągnęliśmy wraz z córką kredyt na zakup nowego mieszkania. Z aktu notarialnego wynika, że mieszkanie kupiła tylko córka, ale kredyt spłacamy tylko my. Czy mamy prawo do ulgi odsetkowej?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Nie, bo pomimo tego, że to państwo spłacacie kredyt, nie jesteście właścicielami mieszkania. Córka również nie ma prawa do korzystania z tej ulgi, chociaż kupiła mieszkanie, bo nie spłaca kredytu.

Wspólnie wychowujemy dziecko, którego mąż nie przysposobił. Zarabiam zbyt mało, by odliczyć całą ulgę prorodzinną, ale jej pełne odliczenie byłoby możliwe gdybyśmy rozliczali się wspólnie. Czy możemy tak zrobić?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, bo jest to odliczenie nie od dochodu, a od podatku, który jest wspólny dla państwa przy preferencyjnym rozliczaniu obojga małżonków.

W czerwcu ubiegłego roku wyprowadziłam się z dzieckiem na stałe do Anglii, a więc zmieniłam tak zwaną rezydencję podatkową. Czy skorzystać z ulgi prorodzinnej i za ile miesięcy?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Ustawodawca nie ograniczył stosowania ulgi na dziecko tylko do rezydentów polskich. Rezydenci innych krajów mogą również odliczyć w zeznaniu rocznym ulgę prorodzinną, pod warunkiem, że osiągają w Polsce dochody opodatkowane według skali podatkowej. Nawet jeśli od czerwca 2012 nie zarabiała pani w Polsce, może pani odliczyć pełną ulgę - za 12 miesięcy - o ile pozwoli na to wysokość dochodów uzyskanych w kraju.

Złożyłem zeznanie podatkowe za 2010 rok, w którym przekazałem 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku składam korektę tego zeznania, w wyniku której kwota podatku zmniejszyła się, a wobec tego zmniejszy się również kwota tego 1 procenta. Czy muszę wpłacić do urzędu skarbowego różnicę kwot,czy też zwracana mi nadpłata zostanie pomniejszona o tę różnicę?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Nie. Korekta nie ma wpływu na kwotę 1 procenta wynikającą z pierwotnego zeznania. Gdyby jednak złożył pan korektę do końca kwietnia 2011, wybrana przez pana organizacja dostałaby mniejszą kwotę.

Czy zaległe składki na własne ubezpieczenie społeczne zapłacone w 2012 roku mogę odliczyć w zeznaniu rocznym?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, faktycznie zapłacone w danym roku, niezależnie od tego, którego roku dotyczą.

W zeszłym roku uzyskałem dochody z różnych źródeł - ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, umowy zlecenia. Czy mogę odliczyć od podatku składkę zdrowotną niezależnie od źródła przychodów, z którym była ona związana?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Może pan odliczyć składkę zdrowotną ze wszystkich źródeł przychodu według dowolnej proporcji, pamiętając, aby suma dokonanych odliczeń nie przekroczyła kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu.

Rozliczam się wspólnie z żoną, która ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy żona może odliczyć dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne samochodem, który jest zarejestrowany na męża? Jak należy udokumentować poniesione wydatki?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Odliczenia z tytułu używania samochodu osobowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej, może dokonać podatnik, jeżeli samochód stanowi jego własność bądź współwłasność - dotyczy to również wspólności majątkowej małżeńskiej. Nie ma znaczenia na którego z małżonków samochód jest zarejestrowany. Wydatki na dojazdy na zabiegi nie wymagają dokumentowania fakturami lub rachunkami, jednak organ podatkowy może żądać dokumentów potwierdzających zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów.

Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przystosowałem samochód do swoich potrzeb, ale zrobiłem to na terenie Niemiec. Czy mogę te wydatki odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Wydatki na przystosowanie samochodu należą do wydatków rehabilitacyjnych. Nie ma znaczenia, gdzie niepełnosprawny dokona zakupu - w kraju czy za granicą. Do ich przeliczenia na złotówki stosujemy średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zakupu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:
MUZUŁMANKA W HIDŻABIE NA BASEN W TERMACH MALTAŃSKICH NIE WEJDZIE
MEDAL DLA MACIEREWICZA - URZĄD MIASTA NIE ZGODZIŁ SIĘ NA UROCZYSTOŚĆ POD POMNIKIEM
ROBERT LEWANDOWSKI KRÓLEM INTERNETU - ZOBACZ MEMY

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie